روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه تریبون نوبخت را قرض گرفت

|
0 دیدگاه

روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه با ارسال اطلاعیه ای خبر افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرد و با وجود اینکه تأیید و یا تکذیب این خبر در حیطه وظایف و مسئولیت های این نهاد نیست، به نظر می رسد تریبون نوبخت را به عنوان سخنگویی دولت قرض گرفته است.

در اقدامی بی سابقه و جالب توجه روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور در نقش سخنگوی دولت وارد شده و خبر افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرد.

در متن اطلاعیه ای که از سوی این نهاد ارسال شده است آمده : “روز ۱۶ مهرماه، در خبری تحت عنوان «نقشه دولت برای حذف کارت سوخت افشا شد/ بنزین ۱۲۰۰ تومان می‌شود»، به نقل از بیژن حاج محمد رضا، رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت سراسر کشور نوشت: «پیش‌بینی می‌شود با توجه به ابلاغیه حذف کارت هوشمند بنزین و توقف عرضه کارتی این فرآورده نفتی، افزایش قیمت‌ها به فاصله چند هفته پس از جمع‌آوری کارت‌های بنزین اتفاق بیفتد.» این خبرگزاری در ادامه با ذکر «براساس آنچه مهر نوشت»، با استناد به نظر رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت، از افزایش قیمت بنزین به ۱۲۰۰ تومان و گازوئیل به ۵۰۰ تومان خبر داده است. جای تاسف بسیار است که یک خبرگزاری رسمی به صرف استناد به یک اظهارنظر شخصی، با درج چنین تیتری موجب تشویش اذهان عمومی و نگرانی مردم شریف ایران اسلامی می‌شود. در همین راستا ضمن تکذیب این خبر، اعلام می‌دارد، اخبار مهم کشور که بازتاب گسترده‌ای در جامعه دارند به قطع یقین توسط مراجع رسمی مربوطه به اطلاع عموم می‌رسند.”

چند نکته جالب در ارسال این اطلاعیه از سوی روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور وجود دارد که در ادامه مرور می کنیم.

* اصولاً تأیید یا تکذیب خبر افزایش قیمت بنزین در حیطه وظایف و مسئولیت های روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور نیست و طبق آنچه تاکنون بر اساس عُرف و قانون بوده، هیئت دولت افزایش نرخ ها را تصویب و برای اجرا به وزارت نفت ابلاغ می کند و وزارت نفت نیز مصوبه هیئت دولت پیرامون ایجاد تغییر در قیمت فروش فرآورده های نفتی را به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرده و در نهایت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اجرای این گونه مصوبات را بر عهده دارد و مسئولان هر کدام از این نهادها می توانند نسبت به تأیید یا تکذیب افزایش نرخ بنزین و سایر فرآورده های نفتی از جایگاه حقوقی خود خبر دهند اما سازمان برنامه و بودجه و روابط عمومی این سازمان نقشی در این پروسه نداشته و اساساً تأیید یا تکذیب این نهاد در خصوص این موضوع خاص، مورد قبول نیست. البته به نظر می رسد، به واسطه سخنگویی نوبخت در دولت و ریاستش بر سازمان برنامه و بودجه، روابط عمومی این سازمان تریبون نوبخت را به عنوان سخنگویی دولت قرض گرفته است.

* بسیار جای تعجب دارد که روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه تفاوتی بین اظهارنظر شخصی با اظهار نظر یک مسئول از جایگاه حقوقی خود قائل نیست و استفاده از عبارت “استناد به یک اظهارنظر شخصی” در اطلاعیه ارسالی این روابط عمومی نشان دهنده عدم آگاهی مسئولان آن از این تفاوت مهم است. رئیس انجمن جایگاه داران سوخت یک شخصیت حقوقی در کشور است که در جایگاه مسئولیتی که دارد طبق اطلاعات مسئولیتی خود در نشست خبری رسمی خبری داده و خبرگزاری های رسمی و معتبر کشور آن را در راستای وظایف اطلاع رسانی خود منتشر کرده اند.

* اینکه علی رغم انتقاد کارشناسان نسبت به حذف کارت سوخت، دولت تصمیم بر حذف آن می گیرد و رئیس جمهور این تصمیم را ابلاغ می کند، در کنار سوابق افزایش قیمت ها در دولت فعلی که به صورت یکباره بعد از بسترسازی های اینچنینی رخ می دهد، همچنین با عنایت به اظهار نظر یک مقام حقوقی که از افزایش احتمالی قیمت بنزین به ۱۲۰۰ تومان خبر می دهد می توان استنباط کرد که این مسائل در کنار هم روشنگر هدف دولت از حذف کارت سوخت و تلاشی چندین ماهه برای تک نرخی ماندن نرخ سوخت است.

* در موارد متعددی در همین دولت اتفاق افتاده که افزایش قیمت ها به ویژه در حوزه انرژی از جمله آب، برق و انواع سوخت به یکباره و بدون اطلاع رسمی اتفاق افتاده است و مردم پس از گران شدن آن حامل انرژی مطلع شده اند. بنابراین موارد متعددی در نقض این ادعای سازمان برنامه و بودجه وجود دارد که مدعی است “اخبار مهم کشور توسط مراجع رسمی به اطلاع عمومی مردم می رسد”. چرا که به نظر می رسد دولت در زمان های مشابه، هیچ علاقه ای به اطلاع رسانی شفاف ندارد و سیاست “سانسور اخبار مهم کشور از سوی ارگان های دولتی” بیش از اطلاع رسانی، در تشویش اذهان عمومی ملت شریف ایران نقش داشته باشد.

همچنین مردم ایران تایید می کنند که دولت مردان همواره اخبار گرانی را به شدت تکذیب می کنند ولی پس از مدتی تایید می شود؛ که امیدواریم این موضوع در تکذیب گرانی بنزین تا پایان سال تکرار نشود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.