روسیه شرکت پالایشگاهی هند را می‌خرد

|
0 دیدگاه

۴۵ درصد سهام اسار اویل هند به ارزش ۱۳ میلیارد دلار به شرکت روسی روسنفت فروخته می شود.

بخش مهمی از سهام استار اویل هند به قیمت ۱۳ میلیارد دلار به شرکت روسنفت، بزرگترین تولید کننده نفت روسیه و کنسرسیومی متشکل از شرکت ترافیگورا و شرکت یونایتد کپیتال پارتنرز فروخته می شود.

گروه اسار روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، ۴۹ درصد از سهام شرکت اسار اویل را که بزرگترین مشتری هندی نفت ایران به شمار می رود به قیمت ۷۲۸ میلیارد روپیه (۱۰٫۹ میلیارد دلار) روسنفت و این کنسرسیوم خواهد فروخت.

پراشانت روئیا، مدیر گروه اسار گفت، این معامله که به صورت نقدی صورت می گیرد، به گروه اسار کمک خواهد کرد تا بیش از ۵۰ درصد از بدهی های خود را بپردازد. گروه اسار علاوه بر صونعت نفت در زمینه تولید فولاد و بنادر هم فعالیت دارد. این معامله شامل فروش دومین پالایشگاه بزرگ هند مستقر در منطقه وادینار است و ۲ میلیارد دلار دیگر نیز بابت خرید یگ پایانه بندری و یک نیروگاه برق که به تامین برق این پالایشگاه کمک می کند پرداخت خواهد شد.

روئیا گفت، انتظار می رود تمام مجوزهای لازم تا پایان امسال صادر شود و بخش عمده ای از پول این معامله صرف بازپرداخت بدهی های شرکت شود. این بزرگترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده در هند خواهد بود.

بر اساس آمارهای تانکری، اسار اویل در شش ماهه نخست امسال روزانه بیش از ۱۴۸ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که بیش از ۴۰ درصد خرید نفت هند از ایران را تشکیل داده است. به گفته مدیرعامل شرکت اسار اویل، این شرکت حدود یک سوم نیاز نفتی پالایشگاه ۲۰ میلیون تنی خود را از ایران تامین می کند.

این قرارداد نشان می دهد که چگونه کشورهای بزرگ تولید کننده نفت برای جذب مشتریان نفتی حاضر به سرمایه گذاری در پالایشگاه های کشورهای مصرف کننده نفت هستند تا بتوانند سهم بیشتری از بازار نفت را به خود اختصاص دهند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.