روی خوش حافظ به اهالی تالار شیشه‌ای

|
0 دیدگاه

شاخص بورس و اوراق بهادار با وجود رکود حاکم بر روند بازار در هفته گذشته وارد فاز جدیدی از تحولات شد و رشد خوبی را تجربه کرد که گروه قند و شکر بیشترین سهم را در روند مثبت شاخص ایفا کردند.

در پایان معاملات هفته منتهی به ۷ مهر ماه ۹۵، شاخص کل با ۱٫۱ درصد افزایش روبرو شد و  شاخص کل با ۸۴۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۷ هزار و ۳۰۰ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۴۴۲ واحد افزایش به رقم ۵۳ هزار و ۸۳۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم با  ۲ هزار و ۷۵۴ واحد افزایش عدد ۱۷۰ هزار و ۵۴۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با  ۰٫۸ درصد و  ۱٫۶ افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۰ هزار و ۴۲۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با  ۹ درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۴ هزار و ۲۱۵ میلیون سهم و حق تقدم در ۳۴۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۳ درصد و ۸۱ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد یک میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷۱۲ میلیارد ریال معامله شد که ۷۸ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد.

این درحالی است که تعداد ۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در هفته اول مهر ۱۳۹۵، حجم معاملات بورس تهران با ۴۴ درصد افزایش به ۴ هزار و ۲۱۲ میلیون سهم و ارزش آن با ۵۵ درصد افزایش به ۹ هزار و ۶۸۹ میلیارد ریال رسید. سه صنعت خودرو و ساخت قطعات، مواد و محصولات دارویی، و  سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب با ۳۸، ۷ و ۷ درصد از حجم معاملات، درمجموع ۵۲ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند.

در هفته گذشته شاخص کل و شاخص قیمت (هم‌وزن) این بورس با افزایش ۳ درصدی همراه بودند. در این مدت شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران و شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۱٫۱ درصد افزایش داشتند. در مدت مشابه شاخص فرابورس ایران  ۰٫۱ درصد، قیمت سکه بهار آزادی ۰٫۲- درصد و قیمت دلار مبادله‌ای ۰٫۲ درصد و قیمت یورو مبادله‌ای ۰٫۷ درصد نوسان داشته است.

بر این اساس در اولین هفته مهرماه سال جاری، صنعت  قند و شکر با بازدهی مثبت ۱۳٫۳ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و  در مدت مشابه صنعت  زراعت و خدمات وابسته با افت ۳ درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد.
در میان شرکتها، ماشین‌سازی‌ نیرومحرکه‌ با رشد ۶۵٫۳ درصد و سیمان‌ ایلام‌ با افت  ۳۱٫۹ درصد، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشتند.

در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی در هفته منتهی به هفتم مهر ۱۳۹۵، شاخص بورس تهران  با رشد ۱٫۱ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس عربستان صعودی (TASI) با افت ۷ درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده­اند.
در آخرین اول پاییز سال جاری قیمت نفت وست‌تگزاس و اپک به ترتیب ۰٫۳ و ۰٫۶ درصد افت کرد و قیمت نفت برنت ۰٫۷ درصد رشد داشت. در مدت مشابه و در بازارهای جهانی، قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بوده و در این میان آلومینیوم با ۴٫۷ درصد، بیشترین و نقره با ۳٫۳- درصد، کمترین بازدهی را داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.