رکود مسکن تا چه‌زمانی ادامه دارد؟

|
4 دیدگاه

کارشناسان مسکن بر این باور هستند که روند رکود مسکن سال آینده نیز ادامه می‌یابد و اگر دولت صنعت مسکن را در نیابد هم از لحاظ عرضه و هم از لحاظ فرصت‌های شغلی در آینده به مشکل بر می‌خوریم.

رکود ۴ سال مسکن اگر چه باعث شد تا مسکن بعد از جهش قیمت در سال ۹۱ دیگر آن رشد قیمت را نداشته باشد و بهترین فرصت برای افرادی که به معنای واقعی متقاضی خرید هستند و توانایی خرید دارند را از بین ببرد، بزرگترین ضربه را به بخش عرضه و در کنار آن ایجاد فرصت‌های شغلی زده است.

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که بخش مسکن پیشران اقتصاد است و رونق این بخش منجر به رونق رشته‌های مختلف صنعتی خواهد شد به طوریکه حتی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور خطاب به آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی و پیگیری لازم برای ایجاد تحرک در بخش مسکن را با جدیت بیش از پیش انجام دهد.

این نگرانی از سوی دولتمردان اگرچه جای تعجب ندارد اما آیا به واقع اقدامی برای تحرک بخش مسکن صورت گرفته است؟

نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت هم نگرانی خود از رکود مسکن را این گونه عنوان می‌کند که بخش مسکن و ساختمان حتی در کوتاه مدت هم نباید دچار رکود شود.

فعالان اقتصادی بخش ساختمان از ادامه دار شدن رکود صنعت ساختمان انتقاد دارند به‌ویژه اینکه بخش زیادی از بازار کالاها و مصالح ساختمانی که سهم بالایی در اشتغال دارند، در سال‌های اخیر به کالاها و مصالح ساختمانی خارجی اختصاص داده شده است. تازه‌ترین آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم نشان می‌دهد در پایان خردادماه امسال تولید محصولات فولادی ۸٫۳درصد، سیمان ۱۲٫۵درصد و کاشی و سرامیک هم ۳۵٫۸درصد ریزش داشته است. افزون بر این توقف سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای تکمیل ساختمان‌های رهاشده نه‌تنها هزینه تمام‌شده این پروژه‌ها را افزایش داده بلکه بسیاری از صنایع وابسته به صنعت ساختمان، نظیر صنعت در و پنجره، برق و الکترونیک، پرده و مبلمان، مشاغل و خدمات ساختمانی هم دچار افت محسوس فعالیت شده‌اند.

هرچند مقامات وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات مسکن را اقدامی برای تحریک تقاضا عنوان می‌کنند اما کارشناسان و برخی فعالان مسکن عنوان می‌کنند که تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی کافی نیست و نرخ سود آن باید باز هم کاهش یابد.

اکثر کارشناسان بر این باور هستند که روند تاریخی ترین رکود مسکن سال آینده نیز ادامه می‌یابد.

* عضو سابق شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور: مسکن فعلاً رونق نمی‌گیرد

کامیات بیات ماکو عضو سابق شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه در دوره پیش‌رونق مسکن هستیم، گفت: در بخش مسکن امسال رونق ایجاد نخواهد شد هرچند معاملات مسکن در استان تهران و شهر تهران افزایش یافته است.

وی افزود: اگرچه معاملات مسکن افزایش یافته است اما نمی‌توان اسم آن را رونق گذاشت هرچند بازار مسکن تلاش می‌کند که به حالت طبیعی بازگردد.

بیات ماکو با اشاره به اینکه سال آینده قطعاً مسکن رونق می‌گیرد، اما و اگرهایی را مطرح و خاطرنشان کرد: دلیل عدم رونق مسکن در سال جاری این است که بازار همچنان منتظر انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه سال آینده است.

به گفته وی، مسکن در سال آینده و بعد از انتخابات رونق می‌گیرد.

بیات ماکو گفت: دولت می‌تواند سیاست‌گذاری کند، اما وقتی اهرمی برای اجرا ندارد قطعاً سیاست‌ها عملیات اجرایی پیدا نمی‌کند، پس برای ایران که کشوری پهناور و با تنوع ساختارها و سلایق است یک سیاست واحد جواب‌دهنده نیست.

*دبیرکل جامعه اسلامی کارآفرینان: سال آینده مسکن از خواب بیدار نمی‌شود

مجتبی بیگدلی دبیر کل جامعه اسلامی کارآفرینان در خصوص اینکه آیا مسکن امسال و یا سال آینده از رکود خارج می‌شود گفت: با توجه به اینکه مسکن بار اصلی اشتغال را در کشور بر دوش می‌کشد متأسفانه در ۳ سال گذشته دولت هیچ اقدام اساسی برای بخش مسکن و خروج این بخش از رکود انجام نداده است.

بیگدلی ادامه داد: اگرچه رئیس جمهور اعتقاد دارد که باید بخش مسکن از رکود خارج و به اشتغال کشور نیز کمک شود متأسفانه سیستم بانکی و بدنه کارشناسی وزارت راه و شهرسازی اعتقادی به کمک دولت به بخش مسکن ندارند.

دبیرکل جامعه اسلامی کارآفرینان ادامه داد: این بدنه کارشناسی معتقد هستند که کار باید به مردم و بخش خصوصی سپرده شود تا مسکن از رکود خارج شود اما بحث این است که بخش خصوصی در حال احتضار است.

وی گفت: وقتی در دورره رکود نرخ تورم کاهش یافته است چرا باید بانک‌ها سود بانکی را در حد ۳۰ درصد نگه دارند و برای پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی ۴۰ میلیون تومان را یک سال از سپرده‌گذار مسکوت نزد خود نگه دارد.

بیگدلی افزود: با این طرح‌ها نمی‌توان انتظار داشت که رکود مسکن شکسته شود و متأسفانه علیرغم اینکه ۱۲۰۰ گروه شغلی و ۷۰ درصد اشتغال کشور در گرو مسکن است می‌بینیم که سیستم بانکی حتی یک ریال هم به صنعت ساختمان تسهیلات نمی‌دهند.

وی تأکید کرد: در مسکن هیچ اتفاقی رخ نداده است که انتظار داشته باشیم مسکن از رکود خارج شود چرا که هر روز هزینه نرخ اجاره و رهن افزایش می‌یابد.

وی گفت: متأسفانه در زمان رکود دولت نپذیرفته است که نباید کارآفرین را شلاق بزند بلکه باید در دوره رکود به کارفرما و کارآفرین مشوق و یارانه بپردازد.

* عضو هیأت مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی: مسکن فعلاً از رکود خارج نمی‌شود

محمد علی پورشیرازی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران با بیان اینکه توسعه هر کشوری با صنعت ساختمان آن کشور است، گفت: مسکن فعلاً از رکود خارج نمی‌شود.

وی افزود: هر حرکت اقتصاد تنها نمی‌تواند انجام شود چرا که هر فکر صحیح و مطالعه شده حاصل مدیریت قوی است پس وقتی مسکن یک واقعیت مورد نیاز جامعه است چرا باید با آن سیاسی برخورد شود و از آن بهره سیاسی برد.

پورشیرازی افزود: متأسفانه در این چند سال گذشته بلایی بر سر شهر تهران آورده شده است که سالهای سال باید برای بهبود آن تلاش کرد چرا که نتیجه شناور شدن مردم از بین رفتن دامداری و کشاوری هم شده است.

وی ادامه داد: بهره برداری سیاسی از مسکن این شده است که می‌بینیم گپ بزرگی بین عرضه و تقاضای مسکن به وجود آمده است.

وی تاکید کرد: مسکن مهر یک اقدام درست بود اما فاجعه آمیز اجرا شد پس نباید انتظار داشت که عرضه مسکن و تقاضا همواره نزدیک به هم باشند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

4 دیدگاه

توسط: جعفر

تا زمانی قانون مالیات بر واحدهای خالی اجرا نشود و قیمت واقعی نگردد مسکن در رکود انشالله باقی خواهد ماند چون در حال حاضر قیمت مسکن با لندن و پاریس در تهران برابری میکند ایا درامد مردم تهران و پاریس یکسان است پس خواهشا مسولین خودشون را به خواب نزنند و مدام نفرمایند قیمت ها به کف رسیده و الان موقع خرید است هنوز خیلی باقیمانده تا قیمتها واقعی شود حالا حالاها دلالان عزیز باید از جیب بخورند چون کم سر دلالی مسکن به جیب نزدند تا

توسط: سید رضا

تا زمانی که قیمت نجومی کلنگی اصلاح نشود امکان رونق بخش مسکن با درآمد فعلی مردم وجود ندارد .
سال ۱۳۶۴ خانه ۵۰۳ متری در پاسداران شیراز فروختیم دومیلیون و هفتصد هزار تومان که حقوق پدرم در انزمان ۶۵۰۰ تومان بود .
حالا طرف خریدار خانه را در سایت دیوار اگهی کرده دو میلیارد و نهصد میلیون تومان که فعلا بازنشتگی پدرم میگیره ۸۴۶۰۰۰ هزار تومان .
الان همه تیر و طایفه ما با هم جمع شوند نخواهند توانست زمین کلنگی فوق را باز پس بگیرند .

توسط: علی

تا زمانی خانه به قیمت تمام شده با سود ده درصد فروخته نشود و نامه کارشناسی دادگستری روی هر خانه نباشد باید این رکود باشد اگر انها دارنده وپولدار هستند و الان برایشان مهم نیست که خانه ها را خالی انداختند بلاخره تسلیم می شوند چون خانه خالی بعد از چند وقت خودش انشالله خود به خود خراب خواهد شد و سال بران می گذرد ومردم تمایل دارند خانه نوساز بخرند نه ۶ ساله ساز حالا انها را نگه دارند عدعای از مردم را سرگردان خانه های این و ان کرده اند. وسبد کالای و سلامت انها را به یغما بردند .. عدهای که در رابطه با ساختمان کسب و کار خوبی داشتند از کار بیکار کردند .ما هم صبرمان زیاد است ولی میدان را به بی انصاف ها .سود جویان و دلالان .و املاکی ها نمی دهیم که نان مفت بخورند نه تمام شد یکتا تازی…..نمی خریم تا قیمت خانه برگردد به سال ۸۲ که قیمت اصلی یک خانه تمام شده است

توسط: حمید

تا موقعی که آپارتمان متری ۶۰۰ هزار تومانی به وسیله مالکان پر حرص و بنگاهی بی سواد و سودجو متری ۲میلیون ۳۴۷ هزار تومان قیمت گذاری میشود همین است و بس. سزای گران فروش نخریدن است. دولت باید آپارتمان با کیفیت و امکانات لازم را متری ۹۴ هزار تومان عرضه کند. یا مهدی ع عجل علی ظهورک.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.