سامانه ارسال رمز یکبار مصرفی صوتی در ایران فعال شد

|
0 دیدگاه

اولین سامانه ارسال رمز یکبار مصرف صوتی (Voice OTP) به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

محمد هجرتی: طی مراسمی با حضور خبرنگاران، اولین سامانه ارسال رمز یکبار مصرف صوتی (Voice OTP) توسط شرکت دانش بنیان آفتاب به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

سید محمد حسین کاظمی معاون مهندسی و عضو هیئت مدیره گروه آفتاب درباره‌ی رمز یکبار مصرف (OTP) اعلام کرد: «پیش از این در امور بانکی کشور برای احراز هویت از رمز یکبار مصرف استفاده شده است. احراز هویت هم اکنون در دنیا به صورت یک، دو و سه عامله استفاده می‌شود که در احراز هویت‌های دو و سه عامله از انواع OTPها استفاده می‌شود.»

کاظمی ادامه داد: «هارد کپی، دستگاه تولید توکن، رمز یکبار مصرف پیامکی و رمز یکبار مصرف صوتی انواع OTP هستند که در سال‌های اخیر از آن در جهان و ایران استفاده شده است. به غیر از هارد کپی که سیستم قدیمی و امنیت کم تر از بقیه بوده، دستگاه توکن و رمز یکبار مصرف نیز ایراداتی از جمله در دسترس نبودن دستگاه توکن، گم شدن این دستگاه، قطع بودن سرویس پیامک، تاخیر در دریافت پیامک و غیره دارند.»

معاون مهندسی گروه آفتاب در مورد سرویس رمز یکبار مصرف صوتی زمانک گفت: «چون صوت حساس است و به سرعت به کاربران تحویل داده می‌شود ما این سرویس را برای احراز هویت بانک‌ها، مؤسسات و اپلیکیشن‌های ایرانی مانند دیگر نقاط دنیا و سرویس‌هایی چون گوگل، لینکدین و دیگر شبکه‌های اجتماعی، راه اندازی کردیم.»

او افزود: «دلیلی ندارد که بگوییم OTP صوتی، جایگزین دیگر راه‌های OTP است؛ اما شرکت‌ها و نهادهایی هستند که احراز هویت کاربران برای‌شان اهمیت بالایی دارد و کاربران‌شان باید از طریق OTP و در کوتاهترین و امن‌ترین زمان احراز هویت شوند و رمز در اختیارشان قرار بگیرند. این ابزار برای‌ آنها بسیار مفید و کاربردی است.»

کاظمی اعلام کرد: «در حال حاضر ما با مخابرات، همراه اول، ایرانسل و رایتل برای ارسال رمز یکبار مصرف صوتی همکاری داریم و این سرویس با وجود ۳ دیتا سنتر از ۱۷ مهرماه آغاز به کار کرده است. وزارت بهداشت در حال حاضر یکی از مشتریان این سرویس است و برای استفاده از این سرویس با فیلم‌نت، پلان و یکی از بانک‌ها مذاکره شده است. در سرویس‌های شیپور و چارتر ۷۲۴ نیز این سرویسOTP استفاده می‌شود. کاربران می‌توانند مراکزی که در آن از این سرویس استفاده می‌شود را در آدرس اینترنتی zamanak.ir/otp مشاهده کنند.»

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.