سهم ناچیز ۳۶۰۰ نفری “تعاون” از اشتغال‌زایی در سراسر ایران

|
0 دیدگاه

طبق گزارش مرکز آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، بخش تعاون در سراسر کشور طی شهریورماه تنها ۳۶۰۰ شغل جدید ایجاد کرده است.

کارکرد مهم تعاونی‌ها همانطور که در آیین‌نامه تشکیل آنها ذکر شده، کمک به اشتغالزایی و ایجاد فرصت‌های شغلی و کار برای کسانی است که به تنهایی سرمایه و امکانات لازم برای راه‌اندازی یک شغل را ندارند و به‌واسطه مشارکت، همکاری و تعاون با سایر افراد این سرمایه و توانایی را به‌دست می‌آورند. به این ترتیب که آنها سهمی از سرمایه تعاونی‌ها را خود متقبل شده و مابقی آن را از دولت و سازمان‌های دولتی می‌گیرند.

بنا به گفته کارشناسان در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ هزار تعاونی در ۱۱۰ گرایش مختلف کشاورزی، خدماتی و صنعتی در کشور فعالند که اگر دولت به بخش تعاون اعتقاد داشت، می توانست نقش مهمی در رشد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری داشته باشد. در شرایط کنونی از آن‌جایی که ظرفیت بخش دولتی در راستای ایجاد اشتغال برای اقشار مختلف محدود است و بخش خصوصی نیز در سال‌های گذشته با مشکلات ریشه‌دار مواجه بوده است، اهمیت و ضرورت تعاونی‌ها بیش از پیش روشن می‌شود.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آمارهای ایجاد تعاونی و ایجاد اشتغال اعلام کرد: بر اساس گزارشات اخذ شده از سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون، در شهریور ماه سال ۱۳۹۵، تعداد ۲۴۴ تعاونی به منظور انجام فعالیت­های مختلف اقتصادی در کل کشور تشکیل و به ثبت رسیده­ اند.

تعداد کل اعضاء تعاونی ها ۳۸۶۶ نفر و تعداد فرصت شغلی ۳۶۱۴ نفر و سرمایه اولیه حدود ۱۶میلیارد ریال می­باشد. متوسط تعداد اعضاء و فرصت شغلی مربوط به این تعاونی­‌ها به ترتیب ۱۶ و ۱۵ نفر  است.

بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی­ ها حاکی از آن است، بیشترین تعداد تعاونی ثبت شده به استان­های”فارس” و “تهران”  با تعداد ۲۴ و ۲۳ تعاونی تعلق دارد.

بیشترین تعداد تعاونی­های ثبت شده به ترتیب در فعالیت­های”صنعت” و “کشاورزی” با ۶۵ و ۵۷ واحد است. تعاونی­های “کشاورزی” به ترتیب با ۱۳۰۹ نفر دارای بیشترین اعضا است.

همچنین بیشترین فرصت شغلی مربوط به تعاونی­های “کشاورزی” و “صنعت” با ۹۷۸ و ۸۱۳ نفر است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.