سهم ۱.۶ میلیون دلاری هر تعاونی مرزنشین در صادرات

|
0 دیدگاه

معاون تعاون وزیر کار با اشاره به افزایش میزان صادرات تعاونی‌ها گفت:سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات از بخش تعاونی ها داشتیم و هدفگذاری امسال صادرات ۲.۵ میلیارد دلار است.

سیدحمید کلانتری درباره تعاونی‌های مرز نشین گفت:در حال حاضر ۴۶۰تعاونی مرزنشین در کشور ثبت شده که حدود ۳۵۰ تعاونی فعال هستند و برای یک میلیون و ۷۰۰ هزار عضو این تعاونی‌ها کارت الکترونیکی برای صادرات خود دریافت کرده اند.

وی با اشاره به روند رشد صادارت در تعاونی های مرز نشینان گفت: این صادرات از ۳۵۰ میلیون دلار در سال ۹۴ به ۵۷۵ میلیون دلار افزایش یافته است .

با احتساب ۳۵۰ تعاونی مرزنشین فعال، سهم هر تعاونی به طور متوسط ۱٫۶ میلیون دلار می شود که رقم بسیار ناچیز و در حد صفر است که به نظر می رسد مسئولان بخش تعاون در دولت هیچ توجهی به ظرفیت های بخش تعاون نمی کنند و این بخش تقریباً رها شده است.

کلانتری با اشاره به مصوبه اخیر دولت درباره کاهش معافیت مالیاتی افزود: تا چند وقت گذشته معافیت مالیاتی برای کالاهایی که وارد می‌شدند تا ۱۰۰ درصد بود اما اخیراً‌  با مصوبه هئیت دولت این میزان به ۷۰ درصد کاهش یافته است.

معاون تعاون وزیر کار با بیان اینکه مجموع صادرات تعاونی‌های مرز نشین در سال گذشته ۵۷۰ میلیون دلار بوده است اظهار داشت: در صورتی که میزان معافیت مالیاتی برای تعاونی‌ها بیشتر باشد سود آنها بیشتر است. اگر به طور میانگین واردات برای تعاونی‌ها ۲۵ درصد ارزان تر تمام شود، مجموعه سود هر عضو تعاونی تا۲۸هزار تومان و برای هر خانواده تا۱۰۰ هزار تومان در سال خواهد شد.

کلانتری گفت: در دولت یازدهم نسبت به افزایش تعداد اعضای تعاونی ها و کیفیت فعالیت های آنها تلاش کردیم.  هم اکنون میانگین تعداد اعضای هر تعاونی ۱۰۰ نفر است که باید این تعداد افزایش یابد تا از این طریق بتوان فعالیت تعاونی ها را توسعه بخشید.

کلانتری، توسعه صادرات محصولات تولیدی تعاونی ها را از  برنامه های مهم این وزارتخانه خواند و گفت: سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات از بخش تعاونی ها داشتیم و هدفگذاری امسال صادرات ۲٫۵ میلیارد دلار است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.