سکوی فاز ۲۰ پارس جنوبی بارگیری شد

|
0 دیدگاه

عرشه ۲هزار و ۶۰۰ تنی فاز ۲۰ پارس جنوبی ، با ظرفيت برداشت يك ميليارد فوت مكعب گاز، عصر امروز( دوشنبه ٣ آبان ماه) در یارد صنعتی خرمشهر بارگیری شد.

به گزارش آسیا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و ۲۱ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: تا کمتر از یک هفته دیگر عملیات مهار بندی سکوی فاز ۲۰ به پایان رسیده و این عرشه توسط شناور ابوذر۱۱۰ آماده انتقال به دریا جهت نصب در میدان پارس جنوبی می شود.

با نصب سکوی فاز ۲۰ ، ساخت و نصب تمامی سکوهای دریایی فازهای واقع در منطقه پارس یک به پایان رسیده و آخرین قطعه از پازل این بخش از میدان مشترک تکمیل خواهد شد.

علیرضا عبادی درباره برنامه زمانبندی راه اندازی دو سکوی فازهای ۲۰و ۲۱ گفت: سکوهای ۲۱ و ۲۰ به ترتیب تا پایان ماه های آبان و بهمن سال جاری به بهره برداری خواهند رسید تا ظرفیت نهایی برداشت دومیلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی تحقق پیدا کند.

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و ۲۱ پارس جنوبی، عملیات ساخت ، بارگیری ، نصب و راه اندازی هر دو سکوی این فازها را نتیجه تلاش متخصصان ایرانی تحت نظارت كامل تيم‌هاي كنترل كيفيت و بازرس شخص ثالث عنوان کرد .

انجام ۶٫۳ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در ساخت سکوهای فاز۲۰و۲۱

با استفاده حداکثری از توان نیروهای داخلی، ۶٫۳ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در ساخت سکوهای فاز۲۰و۲۱ انجام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تمامی مراحل اجرای این سکوها از توان حداکثری و ظرفیت های تولیدکنندگان داخلی استفاده شده، تصریح کرد: برای اولین بار سيستم كنترل سكوها شامل (ESD , DCS , F&G) توسط یکی از شركت هاي ايراني طراحي و ساخته شده است.

او با اشاره به اشتغال زايي مستقيم روزانه ۶۰۰ نفر در قالب پيمانكاران اجرايي و ناظرين ساخت سکوهای فازهای ۲۰و ۲۱ گفت: استفاده از توان صد درصدی نیروهای داخلی و انجام ۶،۳ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در شرایط آب و هوایی نامناسب، نشانگر تحقق اقتصاد مقاومتی در این عرصه و خود کفایی کشور در ساخت این سازه های عظیم دریایی است.

عبادی با بیان اینکه ۲ میلیون نفر ساعت کار برای ساخت هرکدام از سکوهای فازهای ۲۰و ۲۱ صرف شده، درباره مشخصات فنی و فعالیت های اجرایی سکوی فاز ۲۰ گفت:۱۳۰۰ تن سازه فلزی، ۴۲ هزار اینچ قطر لوله کشی،۶۰۰ تن تجهیزات مکانیکی،۹۰ کیلومتر کابل کشی،۹۰۰ عدد تجهیزات برقی و ابزار دقیق در هر سکو نصب شده است.

او همچنین درباره مشخصات فنی جکت سکوی فاز ۲۰ گفت: جکت ۴ پایه و پایل ها ۳۲۰۰ تن وزن دارد و برای ساخت آن ۴۶۷ هزار نفر ساعت زمان صرف شده است.

عبادی با اشاره به اینکه برای ساخت انسیلاری هرفاز هم ۲۲۳ هزار نفر ساعت زمان صرف شده عنوان كرد: ۲هزار و ۲۵۰ تن سازه فلزی،۴هزار و ۱۰۰ اینچ قطر لوله کشی و یک کیلومتر کابل کشی در این مرحله انجام شده است.

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و ۲۱ پارس جنوبی افزود: این بخش از فعالیت ها شامل عرشه مياني (BSP )و عرشه مشعل (FSP) هر كدام به وزن ۷۵ تن ، ۲ جكت سه پايه BSP و FSP با پايلها هر كدام به وزن ۸۰۰ تن، ۲ پل ارتباطي هر كدام به وزن ۱۶۰ تن و مشعل هر كدام از سکوها به وزن ۱۵۰ تن بوده است.

عبادی به فعالیت های اجرایی بخش فراساحل فازهای ۲۰و۲۱ اشاره کرد وگفت: ساخت ۲سکوی دریایی جمعاً شامل ۲۲ حلقه چاه، دو رشته خط لوله ۳۲ اينچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالايشگاه خشکی جمعاً به طول تقريبي ۲۱۰ کيلومتر، دو رشته خط لوله ۴٫۵ اينچ دريايي جهت انتقال گلايكول جمعاً به طول تقريبي ۲۱۰ كيلومتر و كابل دريائي (فيبر نوري) جهت اتصال سكوهاي دريائي به SPIFON1، جمعاً به طول ۲۶كيلومتر در دستورکار بوده است.

او در مورد فعاليت هاي انجام شده در این بخش از فازهای ۲۰و۲۱ گفت: ساخت و نصب جاكتهاي اصلي و متعلقات آن و لوله‌گذاري دريايي خطوط لوله ۳۲ و ۴٫۵ اينچ فازهاي ۲۰و۲۱ به طول کلی ۲۱۰ كيلومتر به پایان رسیده است.

تکمیل عملیات خطوط لوله فاز ۲۰ تا پایان دی ماه

به گفته عبادی فعاليت هاي باقيمانده خطوط لوله دريا و راه اندازي خط لوله فاز ۲۱ تا آبان ماه و خط لوله فاز ۲۰ تا دي ماه سال جاري به پایان می رسد.

او درباره اجرای خط لوله بخش خشکی فازهای ۲۰و ۲۱ هم گفت: عمليات اجرايي لوله هاي ۳۲ و ۴ اينچ خط لوله خشكي این فازها به طول کلی ۱۲ كيلومتر با وجود موانع متعدد از جمله جاده هاي اصلي و فرعي پالايشگاه های منطقه، کابلها و لوله های زیر زمینی به پایان رسیده است.

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و۲۱ در باره اهداف توليدي این طرح گفت: با نهایی شدن اجرای این طرح، تولید روزانه ۵۰ ميليون متر مكعب گاز جهت تزريق به شبكه سراسري ، توليد و صادرات روزانه ۷۷ هزار بشکه ميعانات گازي ، سالانه یک ميليون تن گاز مايع و ۴۰۰ تن گوگرد و همچنین توليد سالانه ۱ ميليون تن اتان به منظور تامين خوراک واحدهاي پتروشيمي تحقق خواهد يافت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.