سکوی ۱۷B پارس جنوبی بارگیری شد

|
0 دیدگاه

سکوی اقماری ۲ هزار و ۳۰۰ تنی ۱۷B پارس جنوبی امروز در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزایکو) در بندرعباس بارگیری شد.

سکوی ۱۷B پارس جنوبی با ۲ هزار و ۳۰۰ تن وزن صبح امروز (سه شنبه، ۲۷ مهر) با حضور محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس و جمعی از مدیران این شرکت و شرکت ایزوایکو با موفقیت بارگیری شد.

فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی دارای ۲ سکوی اصلی ۱۸A و ۱۷A و ۲ سکوی اقماری ۱۷B و ۱۸B است. هر کدام از این سکوها ظرفیت برداشت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز را در روز دارند، ۲ سکوی اصلی این فازها پیش از این به بهره برداری رسیده است.

شرکت ایزوایکو ساخت سکوهای فازهای ۱۷ و ۱۸ را برعهده دارد.

تیرماه امسال سکوی ۱۸B از یارد بندرعباس بارگیری و مردادماه نیز عملیات نصب آن انجام شد، عملیات راه اندازی بخش های مختلف این سکو در حال انجام است و به زودی به بهره برداری می رسد.

سکوی ۱۷B چهارمین سکوی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی است که امروز عملیات بارگیری آن انجام شد. این سکو ۲ هزار و ۳۰۰ تن وزن دارد و ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز را دارد.

پیش بینی می شود این سکو هم اوایل اسفندماه امسال به بهره برداری برسد. هم اکنون پیشرفت فیزیکی این سکو ۹۲ و ۳ درصد، پیش راه اندازی ۶۶ درصد و راه اندازی ۳۳ درصد اعلام شده است.

حسن بویری، مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی گفته است: با بهره برداری از سکوی ۱۷B، فازهای ۱۷ و ۱۸ به طور کامل راه‌اندازی می شود.

با اجرای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون تن اتان و ۱,۰۵ میلیون تن گاز مایع ( پروپان و بوتان) محقق خواهد شد.

به گزارش شانا، فازهای ۱۲، ۱۵-۱۶ و بخشی از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده اند. ظرفیت برداشت از این میدان گازی تا پایان پاییز امسال به ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

تا پایان امسال پنج فاز پارس جنوبی شامل فازهای ۱۹ ( معادل ۲ فاز استاندارد)، ۲۱-۲۰ و بخش های باقی مانده فازهای ۱۷ و ۱۸ راه اندازی می شوند.

میدان گازی پارس جنوبی، با دارا بودن ۱۴,۲ هزار میلیارد مترمکعب گاز درجا معادل هشت درصد کل ذخایر گازی جهان و ۴۷ درصد ذخایر گازی شناخته شده کشور، ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی، ۷٫۵ میلیارد بشکه نفت خام در لایه های نفتی و وجود بزرگترین منبع هلیوم، از نظر ارزش اقتصادی دارای جایگاه بی نظیری در اقتصاد ملی کشور است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.