سیستم آب‌رسانی به عشایر نیازمند تامین اعتبار مالی است

|
0 دیدگاه

قائم‌مقام سازمان امور عشایر با اشاره به آغاز کوچ عشایر و اختصاص ۵ درصدی اعتبارت دولت برای آب‌رسانی گفت: مهم‌ترین دغدغه امروز عشایر، که نیازی ضروری و مستمر به‌حساب می‌آید، عدم تأمین اعتبارت آب‌رسانی و آب موردنیاز جامعه عشایری است.

میر ولی صفرزاده اظهار کرد:  عشایر در حال حاضر از مناطق ییلاقی به قشلاقی در حال حرکت هستند اما نیاز اول آنها به‌ویژه در مناطق گرم سیر، بحث تأمین آب است.

وی افزود: سازمان امور عشایر ایران از سال‌های گذشته امکاناتی برای آب‌رسانی در بسیاری از مناطق به‌صورت سیار و ثابت انجام داده است اما در سال جاری مشکلات تامین اعتبار وجود دارد. باوجود پیگیری‌هایی فراوانی انجام‌شده  تأمین اعتبار آب عشایر انجام نمی‌شود.

سازمان برنامه‌وبودجه ۵ درصد اعتبارت را پرداخت کرده است

قائم‌مقام سازمان امورعشایر تاکید: اینک مشکلات آب‌رسانی در استان‌ها به ویژه در نیمه  شرقی و نیمه جنوبی کشور  یک دغدغه مهم است.

صفرزاده بابیان اینکه نیازمند همکاری سازمان برنامه‌وبودجه برای تأمین بودجه عشایر به ویژه در بخش آب‌رسانی هستیم گفت:  سالانه  ۴۰ میلیارد تومان برای آب‌رسانی عشایر نیازمندیم تا بتوانیم آب‌رسانی ثابت و سیار داشته باشیم اما در سال جاری این رقم به میزان  ۵  تا ۶ درصد نیاز پرداخت شده  است.

نهاده‌های دامی عشایر تامین است

قائم‌مقام سازمان امور عشایر با بیان اینکه آب‌رسانی اکنون اولویت اول  و امری مستمر و ضروری است تاکید کرد:سایر طرح‌های عمرانی عشایر به دلیل عدم تخصیص اعتبار متوقف‌شده‌اند. اعتبار مصوب ما در سال جاری  ۳۰ درصد رشد داشته است اما مهم برای دستگاه، وجود  نقدینگی و تخصیص است که نمی‌شود.

وی تصریح کرد:  با راهکار پیش‌بینی‌شده عرضه نهاده های دام (علوفه) در بورس و  همکاری صندوق عشایری، منجر به ذخیره و تحویل ۱۱۰ هزار تن از این محصول برای مصرف جامعه عشایری شده است و از  این بابت دغدغه ای نداریم.

تصویب طرح توسعه گردشگری از مناطق عشایری 

صفرزاده در ادامه صحبت‌های خود گفت: در ماه گذشته “جلسه شورای عالی عشایر” با ریاست اسحاق جهانگیری و وزرا برگزاری شد و ۴ طرح مناسب برای عشایر به مصوب شد که یکی از آنها نیز اکنون شرایط اجرایی آن با کمک آموزش پروش  برای بهبود شرایط آموزشی مهیا است.

وی افزود: طرح‌های دیگری در خصوص بهداشت و فرهنگ عشایر  مصوب شده است که در صورت تأمین اعتبار و اجرای آنها شرایط عشایر بهبود می‌یابد.

قائم‌مقام سازمان امور عشایر ادامه داد: تصویب کلیات توسعه گردشگری در مناطق عشایری با کمک میراث فرهنگی یکی دیگر از این طرح‌های یادشده است که با توجه به ظرفیت‌های خوب عشایر در  این خصوص می‌تواند درآمد و اشتغال مناسبی برای آنها به همراه داشته باشد.

وی افزود: در این طرح مشترکی زیر بناهای لازم برای توسعه گردشگری عشایر  ایجاد و کمپین‌های ثابت و سیار احداث می‌شود  تا حداقل خدمات مورد نیاز به گردشگران  ارائه شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.