شایعه دریافت هزینه برق هیئت‌های عزاداری از مشترکین؟!

|
0 دیدگاه

با آغاز ماه محرم و برپایی هئیت‌های عزاداری، شاهد افزایش تعداد انشعابات برق غیرمجاز برای تامین برق این مراکز هستیم که بر اساس اعلام شرکت توانیر، این مصارف در قالب اتلاف برق محاسبه شده و هزینه‌ای از سایر مشترکین دریافت نمی‌شود.

با آغاز ماه محرم و برپایی هئیت‌های عزاداری و ایستگاه‌های صلواتی در محلات، شاهد ایجاد انشعاب مجاز یا غیرمجاز برق برای تامین برق این مراکز هستیم.تامین برقی که اگر به صورت غیرمجاز و ناایمن صورت گیرد خطرات و مشکلاتی را هم برای هیئت‌ها و هم برای ساکنان محل به دنبال خواهد داشت.

آمار یک ماهه ( بر اساس ماه شمسی) شرکت مادر تخصصی توانیر از مصرف برق در ایام منتهی به ماه محرم در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ مصرف برق در طول ماه‌های مهر تا آذر در دامنه ۱۶ هزار گیگاوات ساعت تا ۲۳ هزار گیگاوات ساعت بوده، که این ارقام نشان دهنده آن است، دهه محرم تغییر محسوسی را برای مصرف برق ایجاد نکرده است.

البته باید در این میان به رشد سالیانه ۵ تا ۸ درصدی افزایش مصرف و شرایط آب و هوایی در دهه محرم در سال‌های مختلف نیز توجه داشت.

شرکت مادر تخصصی توانیر در توضیح چگونگی محاسبه هزینه برق مصرفی از انشعابات غیرمجاز ایجاد شده در این ایام گفت: برق مصرفی از این انشعابات که به صورت غیرمجاز از تیر برق محلات گرفته می‌شود به عنوان اتلاف برق و یا برق بدون درآمد محاسبه شده و شایعه سرشکن شدن این هزینه‌ها بر خانوار صحت ندارد.

احمدرضا توکلی مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی سابا در خصوص مصرف برق هیئت‌ها و تکایا در ماه محرم گفت: در برپایی هیئت‌ها و تکایا بیشترین مصرف برق به مصارف روشنایی باز می‌گردد که توصیه می‌کنیم مسئولان هیئت‌ها همواره از سیستم‌های روشنایی راندمان بالا و لامپ‌های کم مصرف استفاده کنند.

مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی سابا با تاکید بر خطرهای جانی و مالی استفاده غیراصولی و غیرمجاز از شبکه برق گفت: استفاده غیر مجاز از شبکه برق علاوه بر به خطر افتادن جان هموطنان، باعث افت ولتاژ در شبکه برق شده و این امر ممکن است خسارت‌های مالی برای مشترکان را به دنبال داشته باشد که از نظر شرعی، اخلاقی و قانونی جایز نیست.

توکلی خاطرنشان کرد: شرکت‌های توزیع، برق مورد نیاز را از محل‌هایی تأمین می‌کنند که فشاری به شبکه تحمیل نشده و خللی در تأمین برق سایر مشترکان و ایمنی آن‌ها به وجود نیاید.

در انتها به هئیت‌ها و تکایا توصیه می‌شود علاوه بر تلاش برای استفاده از انشعابات مجاز برای تامین برق مورد نیاز خود و رعایت نکات ایمنی، از لامپ‌های کم مصرف LED و SMD موجود در سطح بازار برای تامین روشنایی مطلوب استفاده کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.