شرکت‎های مالزیایی خواهان سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران هستند

|
0 دیدگاه

وزیر نفت از علاقه‎مندی شرکت‌های مالزیایی به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران خبر داد و گفت: ایران به طور طبیعی از این کار (سرمایه گذاری) استقبال می کند.

بیژن زنگنه، پس از دیدار با مصطفی محمد، وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی، گفت: ایران از سرمایه گذاری شرکت‎های مالزیایی و شرکت پتروناس که سال‎ها با صنعت نفت ایران همکاری کرده است، استقبال می کند.

وی به روابط خوب صنعت نفت ایران با شرکت دولتی نفت مالزی (پتروناس) پیش از اعمال تحریم‎ها اشاره کرد و یادآور شد: این شرکت در سال ٧٦ در کنار شرکت فرانسوی توتال در توسعه فازهای ٢ و ٣ پارس جنوبی حضور داشت و این پروژه به خوبی اجرا شد.

شرکت پتروناس از معدود شرکت‎های نفت و گاز جهان است که با توجه به سالهای اندک فعالیت در صنایع نفت و گاز، هم‌اکنون دارای فعالیت و تیم‎های عملیاتی در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت است.

وزیر نفت با بیان این که شرکت‌های کوچک مالزی نیز خواهان سرمایه گذاری در ایران هستند، تصریح کرد: البته این شرکت‎ها باید دارای توانایی مالی باشند و این توانایی را به ما اثبات کنند.

زنگنه گفت: این شرکت‌ها باید طوری در طرح‎ها فعالیت کنند که بازپرداخت اصل و فرع سرمایه گذاری آنها از محل بخشی از تولید میدان باشد.

وی درباره خرید نفت‎خام و فرآورده نفتی مالزی از ایران نیز اظهار کرد: این موضوع نیز در دیدار امروز مطرح شد و به آنها پیشنهاد دادیم برای آغاز همکاری و سپس گسترش آن بهتر است از کارهای بازرگانی و کوتاه مدت آغاز کنیم.

به گفته وزیر نفت، قرار شد مطالعه و مذاکرات بیشتر میان شرکتهای ٢ کشور انجام شد.

مصطفی محمد، وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی حدود ٢ هفته پس از سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به کوالالامپور برای گسترش روابط با ایران وارد تهران شد.

وی که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی مالزی و ایران را نیز برعهده دارد قرار است امروز در همایشی در اتاق بازرگانی شرکت کند، در این همایش، ضرورت توسعه روابط بازرگانی و همکاری‌های اقتصادی میان بخش‌های خصـوصی ایران و مالزی و بهره برداری از ظرفیت‌های موجود بررسی می شود.

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است، سازمان‎های دولتی و وزارتخانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است.

مهمترین همکاری‌های نفتی شرکت ملی نفت ایران و مالزی در دوران پیش از اعمال تحریم‌ها به فروش و صادرات نفت خام باز می‌شود به طوری که ایران به طور میانگین روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت به این کشور صادر کرده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.