شمار سهامداران بورس از مرز ۹ میلیون گذشت

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: با صدور بیش از ۳۰ هزار کد جدید در ماه گذشته (شهریور) شمار کدهای سهامداران بازار سرمایه از مرز ۹ میلیون کد فراتر رفت.

«محمدرضا محسنی» افزود: ۳۰ هزار و ۲۱۵ کد جدید در شهریورماه امسال صادر شد.
وی اضافه کرد: اکنون چهار میلیون و ۶۰۰ هزار مرد و ۲ میلیون و ۱۳۶ هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده اند و بیش از ۳۴ هزار کد حقوقی و ۷۱۲ کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.
سهامداران حقوقی می توانند چندین کد سهامداری داشته باشند اما در آمار یک کد به حساب می آیند.

**خانه دار شدن یک میلیون و ۲۲۳ هزار نفر از طریق بورس
مدیرعامل سمات درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: نزدیک به ۱۶ هزار نفر در ماه گذشته از طریق فرابورس خانه دار شدند تا مجموع کل افرادی که از سال ۱۳۸۹ از این اوراق استفاده کرده اند به یک میلیون و ۲۲۳ هزار نفر برسد.

** جزییات سهامداران خارجی
محسنی درباره وضعیت نمادهای فعال در بازار سرمایه افزود: اکنون ۶ هزار و ۶۹۴ نماد در این بازار وجود دارد که پنج هزار و ۴۳۷ نماد در بورس انرژی، ۴۲۰ نماد در بورس تهران، ۶۰ نماد در بورس کالا و ۷۷۷ نماد در فرابورس ایران فعال است.
وی اضافه کرد: ۳۸ کد سهامدار خارجی جدید نیز در ماه گذشته در بازار سرمایه صادر شد تا در مجموع ۷۱۲ کد مربوط به سهامداران خارجی داشته باشیم.
مدیرعامل سمات گفت: ۲۱ سهامدار حقیقی از نروژ، کویت و افغانستان با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی، کد معاملاتی فعالیت خود را از بازار سرمایه ایران دریافت کردند.
محسنی ادامه داد: ۱۷ سرمایه گذار حقوقی خارجی از انگلیس، ترکیه، امارات، ارمنستان، پاکستان، عراق و جزایر کیمن نیز در ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی گرفتند تا شمار سرمایه گذاران حقوقی خارجی فعال در بازار سرمایه ایران به ۱۱۷ مورد برسد.
اکنون سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، ازبکستان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی و افغانستان در بازار سرمایه ایران فعالند.
بر اساس این گزارش، در این فهرست نام ۳۴ سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.