شکست برنامه ریزی توسعه بدون فرهنگ

|
0 دیدگاه

دبیر شورای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به این که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتراف کرده است که طی ۷ دهه گذشته وقت ملت ایران توسط برنامه‌ریزان توسعه‌گرا تلف شده است گفت: مشکل این است که برنامه‌ریزی توسعه فرهنگ مردم ایران را در نظر نمی‌گیرد.

سومین مراسم رونمایی از اسناد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در حوزه علمیه مروی تهران برگزار شد.

در این مراسم، ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی کشوری، دبیر شورای راهبردی الگو به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به اینکه ما همیشه مطرح کرده‌ایم که محبان اهل بیت از ظرفیت این بزرگواران استفاده حداقلی می‌کنند خاطر نشان کرد: در روایات داریم امام معصوم محور نظم اجتماعی است بنابراین با ارتقاء فهم از امام می‌توانیم نظم اجتماعی را بازتعریف کنیم. مصیبت ما تعریف نظام و نظم اجتماعی بر اساس مولفه‌های غربی است.

کارشناس الگوی اسلامی ایران پیشرفت ادامه داد: یکی از بحثهای مهم نقشه راه الگو مسئله «چیستی جامعه» است. آیا جامعه بر اساس تئوریهای جامعه‌شناسان مدرن و حول اقتصاد قابل تعریف است یا باید جامعه را حول مفهوم هدایت بازتعریف کرد که تشخص امام معصوم در آن محور است.

حجت‌الاسلام کشوری با بیان اینکه در روز ابتدای محرم باید اشاره کنیم که جلسات و شعائر مذهبی باید حتما فنی‌تر از شرایط فعلی برگزار شود گفت: مردم به معصومین بسیار علاقه‌مند هستند اما کسانی که این جلسات را سرپرستی می‌کنند به‌گونه‌ای مدیریت کرده‌اند که حداقل بهره‌برداری از آن انجام شود.

وی افرود: ما باید ۱۰ سال کار کنیم که محرم و صفر به ارتفاء شناخت از امام معصوم بینجامد. در آن صورت در سیاست، اقتصاد، در حوزه پزشکی و سایر نظامات اجتماعی، شرایط ما زور دیگری رقم خواهد خود.

پژوهشگر الگوی اسلامی ایران پیشرفت با انتقاد از اسناد توسعه شهری که با نگاه توسعه‌گرا نوشته می‌شوند خاطر نشان کرد: برای مثال سند توسعه شهر مقدس مشهد با محوریت ۳ نوع توریسم تدوین شده است که بسیار ناراحت کننده است. این سه نوع توریسم شامل توریسم تفریحی، توریسم سلامت و توریسم مذهبی یا زیارتی است که هر ۳ با نگاه حداکثر درآمدزایی تدوین شده است. تعبیر یکی از مدیران شهری مشهد از این سند این بود که ما با ارائه این اسناد ماندگاری زائر را در شهر مشهد افزایش می‌دهیم که به افزایش درآمد شهر منجر خواهد شد به این ترتیب در این اسناد توسعه‌گرا زیارت به یک مسئله اقتصادی تقلیل داده شده است.

دبیر شورای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه ریشه این نگاه اکتفاء به بحثهای حداقلی در حوزه شناخت معصومین است گفت: امام را باید مانند زیارت جامعه و زیارت امیرالمومنین (ع) در روز غدیر حداکثری بازتعریف کرد.

وی ادامه داد: مقصر اصلی این شرایط نیز مداحان و روحانیهای منبری ما هستند که باید سطح معارف اهل بیت را به آنچه شایسته است ارتقاء دهند.

وی خاطر نشان کرد: در روز اول محرم به مصاف جریان توسعه‌گرا رفته‌ایم که نمی‌خواهد تفکرات اهل بیت در کشور حاکم شود چون این جریان فهم منسجمی از امام معصوم ندارد. محرم باید زمان مبارزه با کسانی باشد که نظم اجتماعی را حول امام معصوم تعریف نمی‌کنند. تمام حرف جمهوری اسلامی این است که نظامات اجتماعی حول امام معصوم بازتعریف شود.

حجت‌الاسلام کشوری در ادامه با انتقاد از ناتوانی برنامه توسعه‌گرا طی ۷۰ سال گذشته گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه طی ماههای اخیر همواره اعتراف کرده است که طی این ۷ دهه وقت ملت ایران توسط برنامه‌ریزان توسعه‌گرا تلف شده است چرا که این برنامه‌ها به اهداف همین نظام توسعه‌گرا هم نرسیده است. شاید دلیل اینکه برنامه‌ریزان دولت یازدهم می‌خواهند شکل برنامه را عوض کنند همین است که متوجه شده‌اند که راه غلطی آمده‌اند غافل از اینکه موضوع اشکال شکل برنامه نیست بلکه این است که برنامه‌ریزی توسعه فرهنگ مردم ایران را در نظر نمی‌گیرد.

وی افزود: آقای نوبخت به این نصبحت مشفقانه توجه کنند که اگر برنامه‌ریزان یک کشور، فرهنگ کشور را در نظر نگیرند، برنامه آنها عملیاتی نخواهد شد. ۲ سال است برنامه ششم تصویب نمی‌شود چرا که آسیب‌شناسی آنها غلط بوده و با این شرایط سرنوشت برنامه ششم توسعه مانند سرنوشت برنامه‌های قبل خواهد بود.

کارشناس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ادامه داد: من به رهبر معظم انقلاب عرض می‌کنم سربازان شما در جبهه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در سراسر کشور تا زمانی که برنامه‌ریزان توسعه‌گرا این الگو را بپذیرند به مبارزه ادامه خواهند داد. روزی را می‌بینم که برنامه‌های کشور بر اساس مولفه‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نوشته شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.