صادرات روزانه ۷۰۰ تن سیب زمینی از استان اردبیل

|
1 دیدگاه

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان اردبیل از صادرات روزانه ۷۰۰ تن سیب زمینی از این استان به کشورهای همسایه خبر داد.

اصغر پرتوی روز شنبه در جلسه بررسی مشکلات صادرات سیب زمینی اردبیل گفت: هر سال به میزان قابل ملاحظه ای سیب زمینی تولیدی به صورت خام از استان خارج می شود و کارخانه های صنایع تبدیلی و تکمیلی در این زمینه باید راه اندازی و بستر صادرات این محصول به کشورهای هدف به ویژه جمهوری آذربایجان ، روسیه و داغستان فراهم شود.
او اظهار کرد: اردبیل در زمینه تولید سیب زمینی در سال های گذشته همواره رتبه های اول و دوم کشوری را به خود اختصاص داده و قطب فعال کشور در تولید این محصول است.
وی گفت: سیب زمینی تولیدی اردبیل از لحاظ کیفیت و کمیت قابل رقابت با سیب زمینی های تولیدی کشورهای اروپایی بوده و حتی از لحاظ محتویات آن نسبت به ارقام اروپایی برتر است.
به گفته او ، بر اساس آزمایش های تخصصی انجام شده از سیب زمینی های قابل عرضه در میادین میوه و تره بار تهران سیب زمینی اردبیل از لحاظ خوش خوراکی جزو بهترین برند سیب زمینی کشوری انتخاب شده و دلیل این انتخاب نیز به دلیل مصرف میزان کم کود نیترات در این محصول و ماندگاری و کیفیت بالای آن است.
از روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی اردبیل نیز گفت: کشاورزان مخیر هستند هر محصولی را که برای آنها صرفه اقتصادی بالایی دارد را کشت و زرع کنند.
میرجمال الدین پور پیغمبر افزود: دولت نقش حمایتی ، هدایتی و نظارتی دارد و در حال حاضر خوشبختانه صادرات محصولات کشاورزی سازماندهی شده است.
او اظهار کرد: در زمینه سیب زمینی به عنوان یک محصول شبه استراتژیک باید قیمت تمام شده آن کاهش یافته و در عوض میزان تولید و راندمان در هکتار (واحد سطح ) افزایش یابد.
وی گفت: در چهار شهرستان سیب زمینی خیز استان برای اولین بار در منطقه نمین یک هزار و ۳۵۰ تن بذر سیب زمینی با کیفیت بالا و استاندارد تولید شده و این مهم دغدغه بذر مورد نیاز سیب زمینی کاران را مرتفع خواهد کرد.
رییس اتحادیه صادرکنندگان سیب زمینی نیز در این جلسه گفت: هزینه حمل سیب زمینی به جمهوری آذربایجان بالاست همین امر باعث می شود تا این کشور محصول خود را از کشور روسیه تامین کند.
عباد قضایی افزود: سیب زمینی ایران از لحاظ خوش خوراکی و بازار پسندی و ارزش غذایی به مراتب از کیفیت بالایی نسبت به سیب زمینی تولیدی سایر کشورها برخوردار است که ظاهری سیاه رنگ و خوش خوراکی پایین دارند.
او مشکل عمده ای که در صادرات این محصول به کشور همسایه وجود دارد را بالا بودن تعرفه های مالیاتی و صادراتی آن دانست.
غلامرضا میرزاحسینی ، مدیر سازمان تعاون روستایی استان اردبیل هم اظهار کرد: برای اولین بار دستگاه سورتینگ سیب زمینی در اردبیل با هدف ارائه خدمات حمایتی به سیب زمینی کاران را اندازی می شود.
او افزود: با استفاده این دستگاه می توان به طور همزمان سه کار مهم سورتینگ ، ضدعفونی و عقیم سازی و بسته بندی را انجام داد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: جعفر گرانمایه

با سلام – خدمت شما عرض کنم که سیب زمینی یک محصول استراتژیک است نه شبه استراتژیک و این موضوع در تعریف استراتژیک بخوبی گنجانده شده است .
در بین چهار شهرستان استان اردبیل نمین جزو دومین شهرستانی است که آوای تولید بذر سیب زمینی برمی خیزد در صورتیکه شهرستان اردبیل پرچمدار تولید هسته اولیه بذر سیب زمینی از سالیان متمادی در کشور مطرح است.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.