صادرات کالا ۶ درصد افزایش یافت

|
0 دیدگاه

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت : در شش ماه سال جاری صادرات کالا نسبت به سال گذشته ۶درصد افزایش داشته است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت : در شش ماه سال جاری صادرات کالا نسبت به سال گذشته ۶درصد افزایش داشته است.
افزایش ۱۰٫۶ درصدی ثبت نام کنندگان در سامانه انتخاب صادر کننده نمونه سال، مجتبی خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری به مناسبت روز ملی صادرات (۲۹ مهرماه) اظهار داشت: از۲۰ سال پیش که روز ملی صادرات به تصویب رسید هدف اصلاح فرهنگ صادراتی و بهبود فضای کسب و کار برای رونق این کار بوده است و به این منظور معرفی صادر کنندگان نمونه یکی از فعالیت های موثر در راستایی الگوی سازی برای بهبود فرهنگ صادارت بوده است.

وی با اشاره به چگونگی معرفی صادر کنندگان اظهار داشت: از سال ۸۰ آئین نامه ای در هیئت وزیران مصوب که بر اساس آن صادر کنندگان نمونه مشخص  می شوند؛ تشخیص این افراد در کارگروهی متشکل از بخش خصوصی، دولتی انجام شده و هیچ گونه تصمیمات شخصی و فردی در انتخاب این افراد وجود ندارد.

خسروتاج تصریح کرد: صادر کنندگان و فعال اقتصادی برای انتخاب شدن به عنوان صادر کننده نمونه در ۶۹ گروه کالایی با یکدیگر رقابت  که بر اساس آن باید از یک حداقل ارزش صادراتی پای ورود به این مسابقه ملی بهره مند شوند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: حداقل ارزش صادراتی برای گروه های کالایی و خدماتی در سال ۹۴ از یک میلیون تومان، برای صادر کنندگان محصولات با فناوری بالا و دانش بنیان تا ۱۰۰ میلیون تومان برای مواد پلمیری متغییر بوده و قطعا کسانی که رقم صادراتی بالاتری در سال ۹۴ کسب کرده اند از امتیاز بیشتری در مقایسه با سایر رقبا برخوردار خواهند شد

وی میزان ثبت نام کنندگان در مسابقه انتخاب صادر کننده نمونه سال، گفت: ثبت کنندگان در فرآیند انتخاب صادر کننده نمونه سال ده درصد افزاش یافته است و استان تهران در صدر تعداد متقاضیان برای این مسابقه است.

افزایش ۱۰٫۶درصدی ثبت نام کنندگان

خسروتاج افزود: تعداد کل ثبت نام کندگان در سامانه نمونش۴۷۸ بنگاه اعلام کرد که در مقایسه با سال گذشته ۱۰٫۶ درصد افزایش داشته است؛ بر همین اساس در بخش کالا ۴۶۱ بنگاه و در بخش بنگاه۱۷ بنگاه ثبت نام کرده اند.

این مقام مسئول  با بیان اینکه کل پرونده های پذیرش ۱۶۱ مورد اعلام شده است، در این میان ۱۵۰ پرونده در بخش کالا و ۱۱ پرونده در بخش خدمات بوده است.

وی در خصوص میزان مشارکت استان های مختلف کشوردر مسابقه ملی صادرکننده نمونه سال ، گفت: استان های ایلام، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، سیستان و بلوچستان و کهکیلویه و بویر احمد در فرآیند انتخاب صادر کننده نمونه سال انتخاب نداشته اند اما استان تهران با ۵۳ بنگاه متقاضی در رتبه اول و پس آن استان های خراسان رضوی با ۱۴ و اصفهان و فارس با ۱۲ بنگاه متقاضی در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی همچنین اذعان داشت: از میان ۱۶۱ شرکت کننده که در ۵۰ گروه کالایی ثبت نام کرده بودند در گروه های رنگ، رزین و چسب، تبدیلی پتروشیمی فرآوده های پایه نفتی، کاتد مس و شمش فولاد از حد نصاب لازم را کسب نکرده اند.

خسرو تاج در خصوص چگونگی امتیاز دهی برای انتخاب صادر کنندگان نمونه اظهار داشت: بیشترین امتیاز به کمیت صادرات اعطا می شود که میزان آن ۴۵۰ امتیاز است؛ همچنین درآمدهای ارزی حاصل از صادرات ، حفظ و توسعه بازارهای هدف و سایر فعالیت های بازاریابی و مهارت های فنی و تخصصی از شاخص های مهم در ارزیابی صادر کنندگان در مسابقه ملی روز صادرات به شمار می آید.

وی افزود: بسیاری از شرکت های که در امر صادرات فعالیت می کنند تنها ۱۹ درصد از آنها برند خود را در بازارهای هدف به ثبت رسانده اند که توسعه این امر می تواند در توسعه صادرات موثر باشد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه حدود ۷۵ درصد متقاضیان امتیاز مربوط به دارا بودن استانداردهای مدیریتی بین المللی را کسب نموده اند، افزود: در حالی که فقط ۴۱ درصد متقاضیان امتیاز مربوط به استانداردهای کیفی بین المللی را به دست آورده اند و تقریبا ۹۸ درصد متقاضیان به امتیاز دارا بودن وب سایت دو زبانه و ۲۹ درصد متقاضیان امتیاز تبلیغات در سایت های بین المللی را احراز نموده اند و فقط ۲۷ درصد این افراد امتیاز دارا بودن دفتر فروش و نمایندگی در کشور هدف را کسب نموده اند.

وی تصریح کرد: کمتر از ۵ درصد متقاضیان امتیازات های مربوط به جذب سرمایه گذاری خارجی و فعالیت اخذ لیسانس را به دست آورده و ۸۱ درصد این متقاضیان امتیاز مربوط به ماندگاری در بازارهای هدف را به دست آورده تنها ۵ درصد متقاضیان از دستیابی به امتیاز روند رشد صادرات باز مانده اند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در شش ماه سال جاری بر اساس آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران معادل ۵۹ هزار و ۱۳۲ هزار تن کالای غیر نفتی با احتساب میعانات گازی و با ارزش ۲۱میلیون و ۷۰۶ هزار دلار صادر شده است، اظهار داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵٫۵ درصد از لحاظ وزن و ۶ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

کاهش ۱۳درصدی میعانات گازی

وی از کاهش ۱۳ درصدی صادرات میعانات گازی خبر داد و اعلام کرد: صادرات محصولات پتروشیمی طی این مدت از لحاظ وزنی ۵۳ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۲ درصد افزایش داشته است.

خسرو تاج افزود:سایر کالاهای صادراتی حدود ۹٫۵ میلیارد دلار و به عبارت دیگر حدود ۴۴ درصد از ارزش کل صادرات و از نظر وزنی ۳۱٫۵ میلیون تن (۵۳درصد) را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: بخش صنعت ۳۳ درصد ، بخش کشاورزی ۷ درصد، معدن ۲٫۷ درصد، فرش و صنایع دستی نیز ۷ درصد از کل میزان صادرات را به خود اختصاص داده است.

خسرو تاج با اشاره به کشورهای عمده مقصد صادراتی در شش ماه نخست سال تصریح کرد: در شش ماه سال جاری کشور چین رتبه نخست مقاصد صادراتی را به ارزشی بالغ بر ۴ میلیارد دلار که شامل ۱۸ درصد ارزش کل صادرات می شود را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: کشور امارت متحد عربی نیز به ۳٫۴ میلیارد دلار و تصاحب سهم ۱۶ درصدی از کل صادرات در رتبه دوم و پس از آن کشور عراق با ۴۰۰ میلیون دلار کمتر یعنی ۳ میلیارد دلار و با کسب سهم ۱۴ درصدی از سهم صادرات در رتبه سوم قرار گرفت.

خسرو تاج در خصوص تحولات شرکای تجاری ایران در۶ ماه نخست سال جاری گفت: ۳هزار و ۶۷ قلم کالای نفتی به ۱۳۸ کشور جهان صادر شد که از این میان بیشترین صادرات به کشورهای چین، عراق، امارت متحد عربی و ترکیه اختصاص دارد؛ همچنین از این کشورهای مقصد صادراتی ۸۰ کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ارزشی داشته که از حدود ۵۰ درصد سهم کل صادرات کشور طی این مدت به خود اختصاص داده اند.

وی تصریح کرد: کشورهای عمان، تایوان، جمهوری کره، سوریه، ازبکستان، ایالات متحده آمریکا، برزیل، مکزیک، مراکش، پاکستان، تایلند، اسپانیا، بلغارستان، فرانسه، کاندا و رومانی از جمله کشورهایی بودند که صادرات آنها نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

خسرو تاج با اشاره به میزان واردات در سال جاری اظهار داشت: در ۶ ماه نخست سال ۹۵ واردات از آلمان با ۲۳ درصد رشد به یک میلیون و ۹۲ هزار دلار، برزیل با ۱۵۲ درصد رشد به ۵۳۳ میلیون دلار، ایتالیا با ۱۳ درصد رشد به ۵۱۲ میلیون دلار رسید؛ همچنین واردات از کشور فرانسه با ۴۳ درصد رشد به ۴۸۰ میلیون دلار، هلند با ۲۱ درصد رشد به ۴۱۲ میلیون دلار، انگلیس با ۹ درصد رشد به ۲۰۸میلیون دلار افزایش پیدا کرد.

وی افزود: همچنین واردات از کشور پاکستان با ۶۸ درشد به ۱۹۰میلیون دلار و ژاپن با ۳۱ درصد رشد به ۱۷۴میلیون دلار رسید.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از اختصاص ۵۰ میلیارد دلار به صادر کنندگان خبر داد و گفت: در بخش حمل و نقل هوایی به صادر کنندگان متقاضی دریافت تسهیلات بانکی ۲۲ میلیارد دلار اختصاص ی و مابقی آن هم نیز به صادرکنندگانی  که در نمایشگاه های خارجی شرکت می کنند تخصیص داده شد.

خسرو تاج در خصوص مشوق های صادراتی گفت: مشوق های صادراتی تا پایان سال ۸۹  به صادر کنندگان پرداخت شده است و برای سال۹۰ و ۹۱ دولت به صادر کنندگان بدهکار است؛این در حالی است که از سال ۹۱ تا سال ۹۵ دولت هیچ منابعی را در پرداخت این جوایز نداشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.