صادرات گوشت مرغ به ۴۰ هزار تن رسید

|
0 دیدگاه

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: براساس برنامه پیش بینی شده در مدت ۶ ماهه نخست امسال ۴۰ هزار تن گوشت مرغ از کشورمان به بازارهای هدف صادر شد که ۵۰ درصد هدف امسال تحقق یافت .

حسن رکنی بیان کرد: تاکنون صادرات گوشت مرغ به صورت منجمد انجام شده، اما امکان صادرات مرغ گرم به بعضی کشورها مانند عراق و افغانستان وجود دارد.

قیمت مناسب ضرورتی برای حضور در بازارهای صادراتی

معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است: راهیابی به بازارهای صادراتی نیازمند راهبردهای گوناگون است که قیمت مناسب یکی از فاکتورهای شاخص در این زمینه محسوب می شود.

وی افزود: وزن مناسب مرغ مصرفی، افزایش کیفیت، کاهش چربی لاشه، کیفی شدن بسته بندی و ثبات در برنامه های صادراتی به منظور مناسب شدن شرایط قراردادهای صادرات را از راهکارهای صادرات گوشت مرغ برای افق ۱۴۰۴ به حساب می آید.

وزن منطقی مرغ ۱٫۲ تا ۱٫۸ کیلوگرم

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: بازارهای هدف در جهان امروز مرغ در وزن های یک کیلو و ۲۰۰گرم تا یک کیلو و ۸۰۰ گرم را طالب هستند .

وی گفت : بازارهای مختلف دنیا برای مصرف مرغ، سلیقه گوناگونی دارند، به طوری که در ایران و ژاپن مرغ سنگین، در فرانسه، روسیه و عراق مرغ سبک را تقاضا دارند.

رکنی درباره تمایل کشتارگاه های ایران به مرغ سنگین، اظهارداشت: مرغ سنگین برای کشتارگاه ها، مزیت و منافع بالاتری دارد و گرایش به خرید مرغ سنگین دارند در حالی که منافع مصرف کننده و منفعت عمومی کشور اقتضاء می کند که مرغ با ضریب تبدیل بهتر و در وزن منطقی کشتار شود.

در خواست تخصیص یارانه برای صادرات مرغ امسال

این مقام مسئول گفت : افزایش صادرات مرغ برای امسال نیاز به حمایت و پشتیبانی دولت دارد و برای این امر از هیات وزیران درخواست تخصیص یارانه یکهزار میلیارد ریالی شده است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی لازم را برای صادرات سالیانه به میزان ۱۷۰ هزار تن گوشت مرغ در افق ۱۴۰۴ دنبال می کند .

صادرات مرغ قطعه بندی و تفکیک شده

معاون وزارت جهاد کشاورزی گفت : امروز در دنیا عرضه گوشت مرغ به بازار به صورت قطعه بندی تفکیکی انجام می شود و لازم است با استفاده از تفکیک قطعات لاشه و بسته بندی های جدید، نسبت به عرضه و صادرات گوشت مرغ اقدام شود.

سالیانه ۱۰۰ میلیون تن گوشت مرغ در سطح جهان تولید می شود که نزدیک به ۱۰ میلیون تن آن در مبادلات تجاری قرار می گیرد که از این رقم حدود سه میلیون تن آن به مصرف همسایگان ایران می رسد.

عراق حدود ۶۴۰ هزار تن و عربستان ۸۰۰ هزار تن سالیانه مرغ وارد می کنند، درحالی که ایران ظرفیت تولید بیش از ۲٫۵ میلیون تن گوشت مرغ را دارد و به دلیل نبود زیرساخت های مناسب و ضعف در صادرات نزدیک به دو میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود و سالیانه ۱۰۰ هزار تن آن به کشورهای هدف صادر می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.