صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری مناطق آزاد در سال گذشته

|
0 دیدگاه

معاون تولید، صادرات و فناوری شورای عالی مناطق آزاد گفت: در سال گذشته قریب به ۶۰۰ میلیون دلار صادرات از مناطق آزاد صورت گرفت که بیش از نیمی از این میزان در خود مناطق آزاد تولید شده بود.

مهدی بازرگان در همایش ملی نقش مناطق آزاد در تحقق اقتصاد مقاومتی که در منطقه آزاد ارس برگزار شد، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور برای تمام دستگاه های اجرایی برنامه ای تدوین و ابلاغ کرد که این برنامه برای مناطق آزاد در سه بسته تقسیم بندی شدند.

وی در ادامه افزود: افزایش ۳۰ درصدی مقدار صادرات، افزایش زمینه انتقال تکنولوژی و گسترش تکنولوژی در این مناطق از برنامه های پیش روی مناطق آزاد برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

بازرگان در خصوص صادرات در مناطق آزاد گفت: درسال گذشته رقمی قریب به ۶۰۰ میلیون دلار صادرات از مناطق آزاد صورت گرفت که از این میزان در حدود ۳۰۰ میلیون دلار در خود مناطق آزاد تولید و صادر شده و مابقی نیز در دسته صادرات مجدد قرار دارد.

وی در توضیح صادرات مجدد گفت: این صادرات به صورت کالاهای نیمه ساخته وارداتی است که باتغییرات مجدداَ صادر می شود.

معاون تولید، صادرات و فناوری شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد: در زمینه انتقال تکنولوژی نیز به لطف خدا اقدامات مثبتی صورت گرفته که نتیجه آن تولید محصولات در داخل این مناطق و جلوگیری از واردات محصولات مشابه بوده است.

بازرگان درادامه به انتقادات وارده به مناطق آزاد اشاره و بیان کرد: دلیل انتقادات وارده به این مناطق را می توان در انتظارات و توقعات بالا از این مناطق دانست که این انتظارات با زیربناهای موجود و اعتبارات تخصیص یافته شده مطابقت ندارد.

وی عنوان کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی باید به دنبال کاهش ضایعات و افزایش بهره وری بود.

معاون تولید، صادرات و فناوری شورای عالی مناطق آزاد دلیل اهمیت اقتصاد مقاومتی در شرایط حال حاضرکشور را مقابله با استکبار جهانی دانست و گفت: دشمن از سلاح اقتصاد برای ضربه زدن به کشورما استفاده خواهد کرد از همین رو باید خود را در مقابل این ضربات بیمه کنیم که ایمن کردن با جستجو و یافتن راهکار و عملیاتی کردن آن محقق خواهد شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.