مهندس غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران

صدای رسای اتاق بازرگانی نباید برای منافع اقلیت‌ خاص بلند شود

|
0 دیدگاه

مهندس غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران امروز در هفدهمین جلسه هیأت نمایندگان دور هشتم اتاق ایران با بیان اینکه نظرات متفاوت در اتاق طبیعی است، اظهار داشت: این موضوع نشانه‌ای از پویایی است، ولی اشتراک نظرات در اکثر موارد قابل قیاس با اختلاف نظرها نیست و در اهداف کلان، اکثر اعضای اتاق هم‌نظر و دارای اشتراک دیدگاه با هم هستند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در شرایط موجود باید تصمیم بگیریم، تا در اتاق، تجمیع را به حداکثر افزایش و تقسیم را به حداقل برسانیم.

وی با تأکید بر اینکه باید درهای اتاق به روی همه تشکل‌های اقتصادی، دانشگاهیان، فعالان اقتصادی و علاقه‌مندان به تعالی اقتصاد کشور باز شود، بیان داشت: اخلاق‌مداری و توجه به منافع ملی نشانه بلوغ بخش خصوصی است، آن هم در جمعیتی منتخب که قاعدتاً باید الگوی برازنده از بخش خصوصی ارائه دهد. شافعی گفت: حداقل انتظار از این جمعیت، رعایت کدهای اخلاق حرفه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه طی هشت سال گذشته تغییرات زیادی در اتاق ایران و شهرستان‌ها ایجاد شده است، گفت: اتاق ایران اینک توانسته به بزرگترین و تأثیرگذارترین تشکل اقتصادی بخش خصوصی تبدیل شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: اتاق ایران فراتر از گذشته در خدمت رشدو  توسعه اقتصادی کشور است، اما برای ورود کامل به متن و گذار از در حاشیه بودن نیازمند دو گام جدی و اساسی است.

وی بیان داشت: توانمندسازی بخش خصوصی و تأثیرگذاری بر دولت‌ها و سیاست‌‌گذاری‌ها این دو گام اساسی است. اتاق ایران در صورتی می‌تواند به حل معضلات اقتصادی بپردازد که صدای رسا و یکپارچه داشته باشد و این صدا نباید آلوده به رانت و منافع اقلیت خاص باشد.

شافعی گفت: یکی از نقش‌های اساسی اتاق ایران، حضور و مشارکت جدی در تهیه و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌هایی است که برای رقابت‌پذیری و محیط کسب و کار تأثیر می‌گذارد. وی بیان داشت: اتاق ایران انتظار دارد از دولت‌های مستقر نیز همیشه صدای عقل و منطق و استدلال شنیده شود.

وی گفت: رشد اقتصادی نیازمند سرمایه‌گذاری است و لازمه سرمایه‌گذاری، امنیت اقتصادی است، امنیت اقتصادی در سایه ثبات سیاسی و محیط سالم اقتصاد کلان به دست می‌آید. شافعی با اشاره به اینکه متأسفانه دولت‌ها در ایران با وعده‌های رونق اقتصادی سر کار می‌آیند، اظهار داشت: اما در عمل، رفتار متفاوت دارند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: مسئولان دولت کنونی هم مرتب از کوچک کردن دولت و کمک به توسعه و تقویت بخش خصوصی سخن می‌گویند و رئیس‌جمهور هم به این موضوع تأکید دارد، اما عملاً شاهد اتفاق تازه‌ای نیستیم. وی بیان داشت: ما باید پاسخ این پرسش را بیابیم که چگونه می‌توانیم دولت‌ها را معتبر سازیم، تا به وعده‌های خویش پایبند باشند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.