صرافی های مکانیزه خودپردازها دلار و یورو پرداخت می‌کنند

|
0 دیدگاه

یکی از سیاست‌های جدید بانک مرکزی آزاد شدن حضور بانک‌ها در خرید و فروش ارز در بازار آزاد بوده که از یکی دو ماه قبل اجرایی شده است اما همراستا با این سیاست خبر رسیده که برخی بانک‌ها پرداخت‌های ارزی از طریق دستگاه‌های خودپردازشان را آغاز کرده‌اند.

در این طرح که با مجوز بانک مرکزی اجرایی شده است، بانک‌ها گزینه جدیدی در دستگاه‌های خودپرداز خود راه‌اندازی کرده و به مشتری این امکان را داده اند که ارز هم از عابر بانک دریافت کند. بنابراین بانک‌ها ارز موردنیاز را مانند اسکناس ریال در اختیار مشتریانشان قرار می دهند.ارزهایی مانند یورو و دلار در دستگاه‌های خودپرداز قابل دریافت است.

همچنین طبق طرح جدید ارزی، عابربانک‌ها یک خدمت جدید به مشتریان ارائه می‌دهند که براساس این طرح، عابربانک‌ها را “صراف” هم می توان نامید. در این طرح مشتریان این بانک ها از طریق کارت های بانکی خود می‌توانند از خدمات ارزی و صرافی بانکی استفاده کنند.

فعالان نظام بانکی معتقدند که بانک‌ها باید در اجرای این طرح مانند پرداخت اسکناس ریال از خودپردازها، سقف‌هایی را رعایت کنند و محدودیت‌هایی را قائل شوند.

ناصر حکیمی، مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با تأیید آغاز پرداخت ارزی خودپردازها گفته است: ظاهرا برخی از بانکها بخشی از عملیات صرافی خود را از طریق دستگاه های خودپرداز انجام می دهند و افزوده شدن این آیکون به دستگاه های ATM بر این مبنا است.

حکیمی عنوان کرد:‌ البته بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در این زمینه تصمیم گیرنده نیست و تصمیم‌گیر در این زمینه بخش ارزی بانک مرکزی است که باید عملیات مذکور با مقررات خرید و فروش ارز مطابقت داشته باشد و بخش نظارت بانک مرکزی در خصوص تطبیق این اقدام با عملیات ناظر بر صرافی‌ها و عملیات مجاز بانک‌ها اعلام نظر کند.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.