صنعتگران آب در صف دریافت اعتبارات

|
0 دیدگاه

بررسی عملکرد دولت در صنعت آب و فاضلاب نشان دهنده آن است که وصول نشدن اعتبارات این حوزه در نیمه نخست سال جاری به مهمترین دغدغه صنعتگران تبدیل شده است.

در ادامه بررسی عملکرد وزارت نیرو در شش ماهه اول سال جاری و پس از بررسی شرایط حوزه برق، نوبت به بررسی دست آوردهای صنعت آب و فاضلاب در نیمه نخست سال جاری می رسد.

وصول اعتبارات این حوزه یکی از مشکلات مشترک تمام پروژه عمرانی سال جاری است که گریبانگیر صنعت آب و فاضلاب نیز شده است.

علی اصغر قانع معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب در خصوص اعتبارات در نظر گرفته شده برای پروژه‌های آبرسانی برای سال جاری در جمع خبرنگاران گفت: در بخش‌های آبرسانی ۱۲۱ طرح وجود دارد که حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها مصوب شده است.

همچنین در زمینه آب و فاضلاب ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای ۲۲۶ طرح فاضلاب مصوب شده که تاکنون رقمی بابت آن تخصیص نیافته است.

وی در توضیح اقدامات صورت گرفته در نیمه نخست سال جاری در آبرسانی به مناطق روستایی اشاره و بیان کرد: تا پایان شهریور ماه ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت روستایی از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شده‌اند.

محمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به طرح‌های این شرکت در سال جاری، گفت: پروژه‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران آبگیری سه سد و به بهره‌برداری رساندن حدود ۳۰۰ مگاوات نیروگاه‌های برق آبی بوده است .

وی در خصوص پروژه های عمرانی این حوزه گفت: متاسفانه به‌دلیل کاهش درآمدهای نفتی دولت نتوانسته اعتبارهای لازم برای اجرا و اتمام پروژه‌ها را به ما اختصاص دهد و عمده طرح‌های شرکت در مناطق مختلف به استثنای غرب کشور، همچنان منتظر دریافت منابع مالی برای تکمیل است.

رضا زاده افزود: قرار بود حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه به ما تخصیص یابد که هنوز چیزی تخصیص نیافته است. همچنین از حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب برای طرح‌های عمرانی، تنها ۴۰ درصد تاکنون تخصیص یافته است.

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب در خصوص انسداد چاه های غیرمجاز گفت: بنا بر برنامه ریزی های صورت گرفته امسال ۲۰ هزار حلقه چاه باید مسدود شود که تا پایان شهریور ماه ۷ هزار و ۱۵۳ حلقه از چاه های غیر مجاز مسدود شده اند.

بهرام فیاضی دبیر انجمن شرکت‌های صنعت آب و فاضلاب در خصوص ارزیابی عملکرد صنعت آب در نیمه نخست سال جاری گفت:علی رغم تلاش وزارت نیرو بخش عمده از اعتبارات برای این صنعت وصول نشده و به همین خاطر پروژه های عمرانی منتظر اعتبارات مانده است.

وی یکی از دلایل عدم پیشرفت در پروژه های عمرانی را سردرگمی دولت در اجرای پروژه ها دانست و گفت:۲۰ تا ۳۰ درصد صنعت آب و فاضلاب در بخش خصوصی در حال فعالیت هستند که اکنون قسمت عمده ای از آنها خالی مانده و شرکت ها در شرف تعطیلی هستند که متاسفانه در میان آنها شرکت هایی با سابقه کاری بالا نیز دیده می شود.

دبیر انجمن شرکت‌های صنعت آب و فاضلاب تصریح کرد: در بحث پروژه ها ۳ سرفصل اعتبارات، مدیریت و مسائل قرار دادی و حقوقی اهمیت دارد که در حال حاضر تمام مشکلات مالی نیستند و برخی از مشکلات با مدیریت صحیح بر طرف می شود.

فیاضی در خصوص ورود شرکت های خارجی و مشارکت در ایران گفت: می توان در یک همنشینی نزدیک بخش خصوصی و دولت در خصوص این موضوع بحث کرد.دولت در خصوص ورود شرکت های خارجی به داخل و همکاری به شرکت های داخلی خوب عمل نمی کند زیرا ورود شرکت های خارجی باید با دید توانمند سازی شرکت های داخلی صورت بگیرد.

وی افزود: شرکت های خارجی به دنبال تجارت خود هستند، در این میان باید دید چه بر سر تولید کننده داخلی می آید.صنعت آب علی رغم رشد در چند سال گذشته، همچنان توان رقابت با شرکت های خارجی را ندارد.

فیاضی با تاکید بر اینکه قراردادهای خارجی لزوما با مشارکت همراه نیست، بیان کرد: دولت باید سیاست های تشویقی و حمایتی ایجاد کند تا بنگاه های ایرانی بتوانند در مناقصات بین المللی مزیت رقابتی داشته باشند.

در ادامه به بررسی برنامه های پش روی این صنعت می پردازیم.

قانع در خصوص برنامه های پیش روی تا پایان سال گفت: برخورداری یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از روستایان از آب شرب سالم از پروژه های پیش روی این صنعت است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان در مورد طرح‌های تصفیه فاضلاب و بازچرخانی آب گفت: ۲۶ طرح تصفیه خانه فاضلاب تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد و حدود ۴۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز پساب فاضلاب تصفیه می‌شود. در حال حاضر ۴ طرح از این ۲۶ طرح اشاره شده به بهره‌برداری رسیده است.

رضازاده نیز در خصوص برنامه شش ماه دوم این شرکت تصریح کرد: آبگیری از سدهای ازگله و قوچم در کرمانشاه و کردستان به ترتیب تا قبل از نوروز سال جاری و آخر پاییز از برنامه های این شرکت خواهد بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.