فاز دوم کاهش ۶۶۰ مترمکعبی مصرف آب در نیروگاه همدان کلید خورد

|
0 دیدگاه

فاز دوم کاهش ۶۶۰ مترمکعبی مصرف آب در نیروگاه همدان با آماده سازی اسناد مناقصه برای انتخاب پیمانکار به منظور اجرای این طرح در واحد دوم ۲۵۰ مگاواتی نیروگاه شهید مفتح کلید خورده است.

متخصصان نیروگاه شهید مفتح همدان پس از اجرای موفقیت آمیز طرحی که از دید بسیاری از شرکت های متخصص در صنعت نیروگاهی “غیرممکن” عنوان شده بود، فاز دوم اجرای این طرح را کلید زدند.

طرح جایگزینی برج خشک با برج تَر در واحدهای بخاری نیروگاه شهید مفتح همدان که به دلیل در مدار بهره برداری بودن و ایجاد تغییر در سیستمی که با برج تَر پایه گذاری و طراحی شده بود، به عنوان نخستین طرح از نوع خود در جهان لقب گرفت؛ در تابستان سال گذشته برای نخستین واحد اجرایی شد.

تبدیل سیستم خنک کننده در واحد اول ۲۵۰ مگاواتی این نیروگاه، علاوه بر کاهش قابل توجه مصرف آب در فرآیند تولید برق این واحد، موجب رسیدن تولید برقی که به موجب کمبود آب مورد نیاز برج تَر کاهش یافته بود، به نزدیکی ظرفیت اسمی واحد شد. همچنین با جایگزینی برج خشک با برج تَر، میزان مصرف آب در هر ساعت در این واحد از ۷۰۰ مترمکعب به ۴۰ مترمکعب رسید.

نیروگاه شهید مفتح همدان ۴ واحد ۲۵۰ مگاواتی دارد که پس از اجرای موفقیت آمیز این طرح در واحد اول، مقرر شد یک به یک برای تمامی واحدها، این سیستم پیاده سازی و اجرا شود. اکنون فاز دوم کاهش ۶۶۰ مترمکعبی مصرف آب در نیروگاه همدان با آماده سازی اسناد مناقصه برای انتخاب پیمانکار به منظور اجرای این طرح در واحد دوم ۲۵۰ مگاواتی نیروگاه شهید مفتح کلید خورده است.

زمان بندی برگزاری این مناقصه هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما پیگیری های خبرنگار تسنیم حاکی از این است که به زودی این زمان بندی و جزئیات آن، اعلام خواهد شد.

اجرای این پروژه در واحد اول با هزینه‌ای ۵۵ میلیارد تومانی انجام شده که پیش بینی می شود رقمی مشابه در مناقصه واحد دوم مورد توجه قرار گیرد. با بهره برداری از این سیستم و نصب و بهره برداری از آن در هر ۴ واحد نیروگاه، میزان مصرف آب هر واحد نیروگاه به ۶۰۰ هزار مترمکعب کاهش می‌یابد و بدین ترتیب سالانه ۸۰ درصد، معادل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار  مترمکعب در مصرف آب هر واحد صرفه‌جویی می‌شود؛ این درحالی است که میزان مصرف پیشین آب این نیروگاه با سیستم تَر حدود ۳ میلیون مترمکعب در هر واحد بوده است.

مصرف آب نیروگاه شهید مفتح همدان در حال حاضر از ۲ مترمکعب در تولید هر مگاوات به ۱٫۴۷ مترمکعب کاهش یافته است. با در مدار قرار گرفتن برج خشک برای هر ۴ واحد، این میزان به ۰٫۲۵ مترمکعب در هر مگاوات می‌رسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.