فروش ۶ میلیون دلاری حراج کریستیز دوبی

|
0 دیدگاه

در بیست و یکمین دوره حراج سالانه کریستیز دوبی که دیشب برگزار شد، ۳۹ اثر از ۴۱ اثر ارایه شده ایرانی به فروش رسیدند.

در حراجی دیشب کریستیز که در هتل امارات تاورز دوبی و در قالب نمایشگاه «هنر معاصر و مدرن» برگزار شد، در مجموع فروشی بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار ثبت شد. در این میان ۱۱ اثر از ۴۱ اثر ارایه شده ایرانی هر یک به قیمتی بالای ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسیدند.

در این حراجی ۱۱۳ اثر از هنرمندان خاورمیانه برای فروش عرضه شده بودند که در مجموع به مبلغ ۶.۳۶۴.۸۷۵ دلار به فروش رفتند.

گران‌ترین اثر این دوره تابلوی «سال های پرنده» اثر شفیق عبود هنرمند لبنانی بود که به قیمت ۳۹۱.۵۰۰ دلار فروخته شد. تابلویی از حسین زنده رودی به قیمت ۳۰۷.۵۰۰ دلار فروخته شد و عنوان دومین اثر گران قیمت حراجی را به خود اختصاص داد.

تابلوی «دو پرونده» فرهاد مشیری از گران‌ترین آثار ایرانی فروخته شده بود که به قیمت ۱۹۹.۵۰۰ دلار به فروش رسید.

مجسمه «هیچ زرد» پرویز تناولی، «پنتاگون» اثر منیر شاهرودی فرمانفرماییان و تابلوی «کمپوزیسیون ۳» فرامرز پیلارام نیز به قیمت ۱۵۰ هزار دلار به فروش رسیدند. پیش از حراج بالاترین برآورد قیمت این دوره به «هیچ» تناولی با قیمت برآوردی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار شده بود.

آثاری از سهراب سپهری، پرویز تناولی، منوچهر یکتایی، فریدون مشیری، کوروش شیشه گران جزو آثاری بودند که بالای ۱۰۰ هزار دلار فروخته شدند.

از فرهاد مشیری چهار اثر در این دوره فروخته شد و سه اثر از سهراب سپهری نیز زیر چکش حراج رفتند.

منوچهر یکتایی، محمد احصایی،‌ رضا درخشانی، نصرالله افجه‌ای،‌ ناصر اویسی، ناصر عصار، ملیحه افنان و صادق تبریزی از دیگر هنرمندان ایرانی بودند که آثارشان در این حراجی فروخته شد.

بخشی از این آثار در بخش ویژه هنر سقاخانه و با عنوان «فراتر از چشمه: پیشگامان سقاخانه» ارایه شده بودند که شامل ۱۹ اثر از پرویز تناولی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی، سهراب سپهری، صادق تبریزی و ناصر اویسی بودند.

آثاری از هنرمندان مصر، ترکیه، لبنان، عراق، فلسطین، مراکش، عربستان سعودی و امارات در کنار آثار هنرمندان ایرانی در این دوره از حراجی کریستیز برای فروش عرضه ‌شدند.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.