قیمت بنزین به فوب نرسیده است

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه، از نیمه دوم سال آینده به جمع کشورهای صادرکننده بنزین خواهیم پیوست، گفت: ابلاغیه حذف کارت سوخت دریافت نشده و قیمت بنزین هنوز به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس نرسیده است.

منصور ریاحی در نشست خبری خود در پاسخ به سوال میزان مبنی بر اینکه با توجه به گفته وزیر نفت از سال آینده ایران وارد کننده بنزین نخواهد بود و به جمع کشورهای صادر کننده بنزین وارد خواهد شد چه زمانی این مهم عملی می شود، اظهار کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سه فاز طراحی شده که هر فاز توانایی تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین را دارد که در انتهای سال جاری فاز یک وارد مدار خواهد شد.

وی تصریح کرد: با ورود فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس فاصله میان مصرف و تولید رفع خواهد شد و با ورود فاز دوم این پالایشگاه بنزین تولیدی کشور صادرخواهد شد که این مهم در نیمه دوم سال آینده عملی می‌شود.

مدیر عامل شرکت پخش فرآوردهای نفتی ایران گفت: روزانه ۱۰ میلیون لیتر گاز مایع در کشور مصرف می‌شود که نسبت به سال گذشته با رشد ۰/۶ درصدی مواجه شده و این در حالی است که میزان روزانه بنزین نسبت به سال گذشته با رشد ۳/۸ درصدی به ۷۵/۳ میلیون لیتر رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: روزانه در سراسر کشور ۱۷۶ میلیون لیتر فرآورده نفتی پخش می‌شود که در کنار آن ۲۲ میلیون لیتر فرآورده CNG نیز پخش و توزیع می‌شود.

ریاحی با اشاره به اینکه روزانه ۱۱/۲ میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می‌شود گفت: یک فاصله میان میزان تولید و مصرف بنزین در کشور وجود دارد که روزانه پالایشگاه‌های کشور ۵۹-۶۰ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنند که بخشی از این فاصله از طریق واردات و ذخایر استراتژیک تامین می‌شود.

وی همچنین در رابطه با مصرف سوخت در نیروگاه‌ها گفت: نسبت به سال گذشته سوخت مایع مصرفی در نیروگا‌ه‌ها با کاهش ۶۰درصدی مواجه شده و به همین میزان گاز طبیعی جایگزین آن شده است.

ریاحی همچنین در رابطه با سوخت زمستانی گفت: مشکل خاصی برای تامین سوخت زمستانی وجود ندارد و وضعیت ذخایر استراتژیک مناسب ارزیابی می‌شود که در حال حاضر میزان ذخیره استراتژیک بنزین بیش از یک میلیارد لیتر است.

مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: در حال حاضر روزانه ۲۴میلیون لیتر بنزین یورو۴ تولید می‌شود که در اوایل فروردین ماه ۶میلیون به این ظرفیت افزوده خواهد شد که ۳ میلیون از این میزان از طریق پالایشگاه بندرعباس و مابقی از طریق بندر لاوان تامین می‌شود که در مجموع ۴۰ درصد بنزین کشور دارای استاندارد یورو ۴ است.

وی در رابطه با صادرات فرآورده‌های نفتی گفت: روزانه ۴۰۰هزار بشکه سوخت مایع از طریق ۴ اسکله لاوان، عسلویه، ماهشهر و بندرعباس صادر می‌شود و در حال حاضر به دنبال افزایش میزان صادرات بوده که برای این مهم مسیر انتقال سوخت از جنوب به مرکز ایران را برعکس خواهیم کرد که در ‌‌نهایت۱۳/۷ درصد از بازار جهانی فرآورده‌های نفتی از آن ایران خواهد شد.

ریاحی همچنین در رابطه با صادرات سوخت هواپیما گفت: ۳میلیون و ۷۵۰هزار لیتر سوخت هواپیما در ۷ ماهه نخست سال جاری صادر شده که نسبت به مدت مشابه با رشد ۲۰درصدی مواجه بوده است و این در حالی است که ۱۹۰ میلیون لیتر سوخت LPG و ۴۰هزار تن گوگرد از ایران صادر شده است.

وی با بیان اینکه قاچاق گازوئیل بسیار جذاب است گفت: به دنبال آن هستیم تا برای کاهش جذابیت قاچاق میزان فروش مرزی و صادرات نفت گاز را افزایش دهیم که طبق آخرین آمار ۳۸۹ میلیون نفت گاز به صورت فروش مرزی عرضه شده است.

مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران خاطر نشان کرد: طی هماهنگی‌های انجام شده قرار بر آن است تا بدهی شرکت‌های هواپیمایی تا پایان سال تسویه شود که کل بدهی این شرکت‌ها تا به این امروز ۱۵۰۰میلیارد تومان است.

وی افزود: ۷۷درصد بدهی‌ها مربوط به سه شرکت ایران ایر، آسمان و ماهان است که برای رفع این بدهی‌ها برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

ریاحی خاطر نشان کرد: در تبصره ۲۳ لایحه بودجه ۹۵ سه شرکت ایران ایر، آسمان و ماهان از دولت ۱۳۰۰میلیارد تومان طلب دارند و آن‌ها به دنبال آن هستند تا با اصلاح این تبصره از بودجه بدهی خود را با شرکت پخش رفع کنند.

مدیرعامل شرکت پخش فرآوررده‌های نفتی ایران در رابطه با طرح پیشنهادی وزیر نفت مبنی بر ایجاد برند در توزیع سوخت، گفت: در گذشته شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تامین کننده انحصاری صفر بود که با چرخش از انحصار کامل به فضای رقابتی کامل به دنبال تامین و توزیع سوخت از سوی شرکت‌های صاحب صلاحیت هستیم.

وی با اشاره به این که ۱۷ شرکت تا به امروز تائید صلاحیت شده‌اند، بیان کرد: طرح برندینگ در حال حاضر به صورت پایلوت در اصفهان آغاز به کار کرده است و تا پایان آذرماه ۱۷ شرکت به صورت جدی وارد کار خواهند شد.

ریاحی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا در این طرح قیمت بنزین تغییر خواهد کرد و حتی شرکت‌ها برای ایجاد فضای رقابتی سوخت را با قیمت ارزانتری در اختیار جایگاه‌ها قرار دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: قیمت فرآورده های نفتی با توجه به قیمت نفت خام تعیین می شود و طبق آخرین آمار قیمت فرآورده های نفتی ۱۵ تا ۱۶ درصد رشدداشته و از سوی دیگر نرخ ارز آزاد جایگزین نرخ ارز مبادلاتی شده است.

وی یادآور شد: با ایجاد برندینگ قرار بر آن نیست تا سامانه اطلاعاتی سوخت حذف شود و قرار بر آن است تا سامانه اطلاعاتی مناسبی ایجاد شده و صاحبان برند برای جذب جایگاه ها و ایجاد جذابیت به جایگاه‌ها پول پرداخت می‌کنند.

ریاحی گفت: رفته رفته برندهای تامین و عرضه سوخت به بلوغ خواهند رسید و در این مسیر شرکت های صاحب صلاحیت در نهاد مسئول تولید و تامین سوخت مورد نیاز کشور خواهند شد که به زودی دو پالایشگاه اصفهان و تبریز به این مهم وارد خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه با اجرای طرح پیمایش به میزان قابل قوبلی مصرف وخت کاهش یافته است، گفت: ادامه وضعیت فعلی سامانه سوخت ۴۰ میلیارد تومان هزینه به همراه دارد که احیا و نوسازی آن نیز نیاز به هزینه ای در حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیارد تومان دارد  و این در حالی است که هزینه خذف سامانه سوخت کمتر از این مقادیر است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.