قیمت نفت کمتر از ۵۲ دلار شد

|
0 دیدگاه

قیمت نفت در معاملات روز گذشته بیش از یک درصد کاهش یافت و هر بشکه نفت برنت در برابر ۵۱ دلار و ۹۳ سنت معامله شد.

در حالی که تجار بازار نفت پس از افزایش ۱۵ درصدی قیمت نفت به دلیل توافق هفته گذشته اوپک برداشت سود کردند، قیمت نفت روز جمعه بیش از یک درصد کاهش یافت.
دیگر عامل کاهش قیمت نفت، افزایش ادامه دار تعداد سکوهای حفاری در آمریکا بود. بر اساس گزارش موسسه بیکر هاگز، تعداد سکوهای حفاری نفت در آمریکا در ۱۴ هفته از ۱۵ هفته اخیر افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۵۸ سنت، معادل ۱٫۱ درصد کاهش به ۵۱ دلار و ۹۳ سنت رسید. اوایل دیروز، قیمت نفت برنت تا رقم ۵۲ دلار و ۸۴ سنت بالا رفت که تنها ۳ سنت کمتر از بالاترین رقم یک سال اخیر بود.
قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۶۳ سنت، معادل ۱٫۳ درصد کاهش به ۴۹ دلار و ۸۱ سنت رسید.
اما علی رغم کاهش قیمت ها در روز جمعه، قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدییت همچنان ۱۰ درصد نسبت به ۸ روز قبل، یعنی زمانی که اوپک در اقدامی غیرمنتظره تصمیم به کاهش تولید گرفت، بالاتر است. در این هفته، قیمت نفت برنت ۶ درصد و نفت خام آمریکا ۳ درصد افزایش داشت.
از زمانی که اوپک در ۲۸ سپتامبر طرح کاهش تولید خود را مطرح کرده و گفته این طرح را در نشست ماه نوامبر در وین رسمی خواهد کرد، سلسله نشست هایی بین تولید کنندگان نفتی برای نهایی کردن جزئیات این طرح در حال انجام است. هفته آینده اعضای اوپک برای رایزنی های غیررسمی با روسیه در استانبول گرد هم می آیند تا تولید کنندگان غیر عضو را نیز برای مشارکت در این طرح متقاعد کنند.
اوپک امیدوار است تولید خود را به ۳۲٫۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهد و حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز از مازاد عرضه جهانی کم کند. بر اساس براوردها، بازار هم اکنون با  یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز مازاد عرضه مواجه است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.