احمد مهدوی، دبیرکل انجمن کارفرمایی پتروشیمی مطرح کرد:

لزوم بازنگری در نرخ خوراک اتان

|
0 دیدگاه

مسئولان وزارت نفت آیین‌نامه‌ای را برای تعیین خوراک پتروشیمی‌ها تدوین و سپس در هیات دولت به تصویب رساندند که با اصل قانون فروش خوراک که در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب شده، مغایرت داردسحر سعیدیان: به گزارش خبرنگار آسیا، احمد مهدوی، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد، با اشاره به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ صنعت پتروشیمی و جذب ۷۰ میلیارد دلار سرمایه در این بخش، مهم‌ترین مولفه جذب سرمایه‌های خارجی را مزیت نرخ خوراک عنوان کرد و افزود: متأسفانه در فرمولی که به تازگی توسط وزارت نفت تدوین شده است، نه تنها سرمایه‌گذار خارجی در صنعت پتروشیمی جذب نمی‌شود، بلکه باید فاتحه واحدهای پتروشیمی فعال را هم خواند.

وی با بیان اینکه فرمول فعلی قیمت اتان هیچ توجیه اقتصادی ندارد، افزود: هم‌اکنون قیمت فروش خوراک اتان در ایران با در اختیار داشتن ذخایر نفت و گاز، در مقایسه با عربستان سعودی که فاقد ذخایر گاز بوده، دو برابر و در مقایسه با امریکا یک‌ونیم برابر بالاتر است.

مهدوی در ادامه با تاکید بر اینکه وزارت نفت در اقدامی عجیب برای فرمول فروش گاز اتان به صنایع پتروشیمی، کف و سقف قیمت تعیین کرده است، اظهار کرد: اگر قیمت نفت به بشکه‌ای ۲۰ دلار کاهش یابد، قیمت فروش اتان به صنایع پتروشیمی به ازای هر تن نباید به کمتر از ۲۲۰ دلار کاهش یابد که این موضوع رقابت با کشورهای رقیب همچون عربستان سعودی و قطر را در بازارهای جهانی ناممکن می‌سازد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با یادآوری اینکه وزارت نفت در تعیین فرمول گاز اتان، قانون را به نفع خودش تفسیر کرده است گفت: مسئولان وزارت نفت آیین‌نامه‌ای را برای تعیین خوراک پتروشیمی‌ها تدوین و سپس در هیات دولت به تصویب رساندند که با اصل قانون فروش خوراک که در مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب شده، مغایرت دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیشنهاد شرکت‌های فعال در صنعت پتروشیمی برای تعیین یک قیمت منطقی و فرمول خوراک اتان، احتساب ارزش حرارتی این محصول گازی است یادآور شد: اما عملا وزارت نفت خوراک را بر اساس منافع خود تنظیم کرده و این قیمت حتی مغایر با فضای رقابتی تعیین شده است.

مهدوی با اشاره به مصوبه جدید وزارت نفت مبنی بر محاسبه قیمت ارز خوراک مایع شرکت‌های پتروشیمی با ارز آزاد خاطرنشان کرد: پیش از این ارز مبادله‌ای برای فروش خوراک مایع به صنایع پتروشیمی مورد محاسبه قرار می‌گرفت که از اول آبان ماه به جای ارز مبادله‌ای ارز آزاد جایگزین شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه با فرمول و قیمت جدید تعیین‌شده، فروش خوراک اتان به صنایع پتروشیمی امکان تحقق اهداف توسعه‌ای در این صنعت و رقابت کشورهایی همچون عربستان و قطر وجود ندارد، خاطرنشان کرد: هیچ معیار اقتصادی برای محاسبه قیمت و فرمول فروش خوراک اتان به پتروشیمی‌ها وجود ندارد.

مهدوی با اشاره به فرمول گاز متان،‌گفت: در گاز متان اعلام شده بود که اگر قیمت ۲۰ سنت باشد، سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی صف خواهند کشید اما الان با قیمت ۸ سنت هم می‌بینیم که باز خارجی‌ها نیامده‌اند.

وی گفت: سوال من از مسئولان وزارت نفت این است که الان سرمایه‌گذاران که وعده می‌دادند با خوراک ۲۰ سنت گاز متان نیز صف خواهند کشید کجا هستند؟

وی با اشاره به اینکه هزینه تولید و قیمت تمام‌شده محصولات مربوط به خوراک گاز اتان در ایران بالاتر است، گفت: اگر در اینجا یک واحد تولیدی ۶ سال طول می‌کشد که احداث شود اما در عربستان این واحد تولیدی در سه سال احداث خواهد شد.

وی با اشاره به فرمول پیشنهادی انجمن برای تعیین نرخ گاز اتان ‌گفت: ‌در فرمول ما ۵۰ درصد ارزش حرارتی و ۵۰ درصد نیز قیمت هاب‌های جهانی دیده شده بود و حتی سود شرکت ملی نفت از سود شرکت‌های پتروشیمی تعیین می‌شد که بر این اساس قیمت اتان بر اساس فرمول پیشنهادی ما حدود ۱۸۰ دلار می‌شد که البته باز بالاتر از قیمت‌های جهانی و منطقه‌ای بود.

وی ادامه داد: ما برای آنکه قیمت خوراک را تعیین کنیم باید به فکر سرمایه‌گذاری‌های جدید باشیم که با این قیمت من به طور قطع و یقین می‌گویم هیچ سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری واحدهای جدید به ایران نخواهد آمد.

مهدوی اظهار کرد: ما به طور شفاف اعلام کرده‌ایم که این قیمت را قبول نداریم ولی آنها در جواب گفته‌اند پس ما خوراک گازتان را قطع یا کم می‌کنیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.