لغو تحریم اروپایی بانک صادرات راهگشاست

|
0 دیدگاه

سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس گفت: تحریم ها علیه بانک صادرات ایران پس از مذاکره با مسئولان اتحادیه اروپا در سطح های مختلف برداشته شد که این امر امیدوارکننده و راهگشاست.

«حمید بعیدی نژاد» در جمع خبرنگاران در لندن افزود: رفع مسدودی اموال بانک صادرات از سوی شورای اجرایی اتحادیه اروپا که در زمان مذاکرات برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) محقق نشده بود، سرانجام به نتیجه رسید و این موضوع برطرف کننده نگرانی ما درباره تحریم یک بانک بزرگ ایرانی است.
وی در تشریح فرایند مذاکرات انجام شده برای تحقق این دستاورد مهم گفت: در پی مذاکرات متعدد در سطح های مختلف با مقام های ذیربط اتحادیه اروپا، دستگاه دیپلماسی کشور با همکاری نهادهای دیگر توانست شرایط را به گونه ای رقم بزند که بانک صادرات و شعبه بین المللی آن در لندن دیگر در فهرست تحریم اتحادیه اروپا نباشد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن اضافه کرد: حل و فصل مسائل بانکی همچنان در دستور کار ما قرار دارد و امیدواریم روز به روز در این عرصه با شرایط بهتری روبرو شویم.
وی ابراز امیدواری کرد شبکه بانکی کشور با توجه به بستر فراهم شده و رفع بسیاری از موانع پیش رو بتواند در عرصه بین المللی حضور اثربخش و موثرتری داشته باشد.
سوم آبان ماه امسال وزارت دارایی انگلیس اعلام کرد بر اساس تصمیم شورای اجرایی مقررات اتحادیه اروپا، اموال مسدود شده بانک صادرات ایران را آزاد کرده است.
بر این اساس، بانک صادرات ایران و بانک صادرات «پی.ال.سی» که شعبه لندن این بانک ایرانی است، دیگر مشمول مسدود شدن دارایی ها نخواهد بود.
بانک صادرات ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی با تصمیم شورای اجرای مقررات اتحادیه اروپا به بهانه فعالیت های هسته ای ایران در فهرست موسسه های مشمول انسداد دارایی ها قرار گرفت.
بر اساس پیش بینی های اولیه انتظار می رفت تحریم های این بانک در آغاز سال ٢٠١٧ میلادی و در بازه زمانی شش ماهه لغو شود اما به دلیل پیگیری های دیپلماتیک، تلاش گروه بانکی و پیگیری های حقوقی و قضایی موثر، این گشایش پیش از موعد مقرر عملیاتی شد.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.