ماجرای «خاوری» در بانک ملی تکرار می‌شود؟

|
0 دیدگاه

دولتی که خود مدعی مبارزه با فساد بود و هر روز دست به افشای فساد مالی در دولت احمدی‌نژاد می‌زد، این روزها پرونده‌های مختلف از اختلاس و فساد مالی توسط مدیران این دولت افشا می‌شود.

هنوز یک ماه از افشای اختلاس ۸هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان نگذشته که از پرونده دیگری از اختلاس در دو بانک ملی و ملت رونمایی شده است. رقم این اختلاس، ۱۲۰۰ میلیارد تومان است. این در شرایطی است که چندی پیش ماجرای حقوق‌ها و فیش‌های نجومی، تکانی به دل دولت داد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در خصوص این اختلاس گفته است: «پول‌ها از بین رفته و پرونده فعلی مطرح است.»

بنا به اعلام وی، «یکی از بدهکاران فراری است و از طریق دادستان تحت تعقیب است و پنج نفر از عوامل اصلی نیز بازداشت شده‌اند.»

گفته می‌شود از مجموع ۱۲۰۰ میلیارد تومان اختلاس صورت گرفته، ۸۰۰ میلیارد تومان در بانک ملی بوده که ۳۰۰ میلیارد آن برگشته است. در بانک ملت هم ۳۰۰ میلیارد بوده است.

برخی از گزارش‌ها خبر از آن می‌دهد که قسمت عمده این اختلاس در بانک ملی مدیریت «عبدالناصر همتی» رخ داده است.

همتی در اوایل دوران روحانی به ریاست بانک ملی منصوب شد. بعد از آنکه محمدابراهیم امین، رییس کل بیمه مرکزی ایران در پی انتشار فیش حقوق‌های نجومی مدیران این بانک از سمت خود استعفا کرد، وزیر اقتصاد عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی ایران را برای رییس‌کلی بیمه مرکزی ایران به هیات وزیران معرفی کرد که مورد موافقت هیات وزیران قرار گرفت.

ناکارآمدی همتی در اداره بانک ملی موجب شد تا در مرداد ۱۳۹۳، ۸۰ تن از نمایندگان در نامه‌ای به وزیر اقتصاد و دارایی خواستار رسیدگی به موضوع عدم کفایت وی به عنوان مدیرعامل بانک ملی شدند.

اما در حالی پرونده‌ای از اختلاس در بانک ملی افشا شده که در سال ۱۳۹۰ نیز خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، نه‌تنها مسوولان، بلکه همه شهروندان ایرانی را در یک شوک بزرگ فرو برد.

البته پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در جریان است. در سال ۱۳۹۰ با روشن شدن دخالت و دست داشتن برخی مسئولان بلندپایه بانک ملی، ابتدا محمودرضا خاوری مدیرعامل بانکی ملی استعفا کردو سپس فرار کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.