پورمحمدی وزیر دادگستری خبر داد:

متخلفان اقتصادی به جای زندان از فعالیت های اقتصادی محروم می شوند

|
0 دیدگاه

متخلفان حوزه تولید، صادرات، واردات و استاندارد به جای زندان از فعالیت‌های اقتصادی محروم می‌شوند.

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در مراسم روز ملی استاندارد اعلام کرد: جاعلان نشان استاندارد ملی به جای محکومیت به زندان از فعالیت‌های اقتصادی محروم می‌شوند.

به گزارش خبرنگار روزنامه آسیا، وی ضمن اعلام این خبر افزود: در بسیاری از تخلفات، مجازات‌های مالی و زندان تعیین می‌شود؛ اما یکی از برنامه‌هایی که در دستور کار قرار گرفته است، تغییر مجازات‌ها است. وی گفت: بنا داریم در بازنویسی قانون سلامت اداری متخلفان در حوزه استاندارد، صادرات، واردات تولید و کسب و کار را به زندان محکوم نکنیم، بلکه آنها را از فعالیت‌های اقتصادی در آن حوزه و حوزه‌های مشابه محروم کنیم.

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمایت از تولیدکنندگان گفت: دستگاه قضایی و وزارت دادگستری قول حمایت به تولیدکنندگان را می‌دهد. در این راستا دو لایحه حمایت در زمینه مالکیت حقوقی  و فکری را به مجلس ارائه کرده‌ایم.

وی افزود: ۳ هزار تشکل مردم‌نهاد (سمن) به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند که حق شکایت از تخلفات صورت گرفته از محصولات تولیدی را داشته باشند. با این هدف بخشی از نظارت‌ها بر جامعه  به مردم سپرده می‌شود. وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: استفاده از روش‌های نوین، هماهنگی و همکاری با همه دستگاه‌ها، قاعده سازی، مراقبت و مبارزه با فساد از جمله برنامه‌های دستگاه‌های نظارتی در محیط اداری و دولت است.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: امروز در بخش کنترل در گمرک، سازمان مالیاتی، بهداشت و مبارزه با قاچاق کالا، استاندارد محور شده و توفیقات بهتری در زمینه محیط کسب و کار به وجود آمده است که باید در همین مسیر حرکت کنیم.

وی افزود: ارتقای رتبه کشور در زمینه استاندارد در چند سال گذشته افزایش داشته است ولی قانع‌کننده و رضایت بخش نیست و باید آهنگ آن سریعتر دنبال شود.

وزیر دولت یازدهم خاطرنشان کرد: در حال تهیه گزارشی به کنوانسیون ضد فساد بین‌الملل هستیم و از ۱۰۷ دستگاه در حال دریافت گزارش‌ها می‌باشیم و ۱۱ هزار سوال از دستگاه‌ها برای کنترل فساد و شناسایی مجاری ورود و تولید فساد و تقویت آن‌ها صورت گرفته است.

پورمحمدی تصریح کرد: در سه سال گذشته پرونده‌های تخلفاتی استاندارد ۵۰ درصد کاهش داشته است که نشانگر برنامه ریزی و کنترل مناسب است که در این زمینه اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی نیز در کنترل محصولات و عرضه کالا و به منظور رعایت حال مصرف کنندگان فعال شده‌اند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.