مرزشکنی دلار و سکه در یک روز

|
0 دیدگاه

دیروز دوشنبه ۳ آبان ۹۵، نرخ دلار دولتی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده، افزایش یافت و به ۳۱۷۵٫۵ تومان رسید و به دنبال آن قیمت دلار در بازار آزاد و نرخ سکه نیز افزایش یافت.

برخی خبرگزاری‌ها نرخ دلار آزاد را بین ۳۶۰۲ تا ۳۶۲۰ تومان اعلام کرده‌اند و به این ‌ترتیب نرخ دلار به کانال ۳۶۰۰ تومان صعود کرد و به دنبال این تغییرات، نرخ سکه نیز به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی رسیده است. دیروز در بازار آزاد قیمت هر دلار با ۳۶ تومان افزایش، یورو با ۵۱ تومان افزایش به ۳۹۵۵ تومان، پوند با ۱۱ تومان افزایش به ۴۴۴۵ تومان، درهم امارات با یک تومان افزایش به ۹۸۶ تومان و لیر ترکیه با ۵ تومان افزایش به ۱۱۹۰ تومان رسید.

براین اساس، اختلاف دو نرخ آزاد و دولتی به ۴۴۴ تومان افزایش یافته است و نشان می‌دهد که با وجود تلاش بانک مرکزی برای کاهش فاصله دو نرخ رسمی و آزاد و حذف ردیف‌های کالاهای وارداتی مشمول ارز مبادله‌یی، میزان تقاضا در بازار ارز نیز به سمت نرخ بازار آزاد بیشتر حرکت کرده و تقاضا را بالا برده و درنتیجه نرخ دلار آزاد و قیمت سکه نیز افزایش یافته است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۶۴ دلار و ۲۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۱۱۰ هزار و ۳۵۸ تومان معامله شد و درنتیجه با افزایش نرخ دلار در بازار آزاد، نرخ سکه نیز تا ۸ هزار تومان افزایش یافته و نرخ سکه تمام‌بهار طرح قدیم با ۸ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

قیمت انواع سکه در بازار آزاد روز دوشنبه تهران، به‌شدت بالا رفته و با نوسان قیمتی ۵ هزار تا ۱۰ هزار تومانی مواجه شده است. بر این اساس، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۸ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان، تمام بهار آزادی طرح جدید به یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان، نیم سکه با افزایش قیمت ۶ هزار تومانی به ۵۵۹ هزار تومان و ربع سکه با افزایش ۵ هزار تومانی به ۲۹۵ هزار تومان رسیده است. تنها سکه یک گرمی به نرخ ۱۸۵ هزار تومان معامله شده است.

نرخ انواع ارز با نرخ دولتی از سوی بانک مرکزی حکایت از آن دارد که حرکت آرام و هدفمند به سمت نزدیک شدن نرخ دلار بانکی با بازار آزاد ادامه دارد و نرخ دلار باز هم بالا رفته است. دیروز نرخ رسمی ۲۴ ارز افزایش و ۱۰ ارز کاهش یافت و نرخ ۵ ارز هم تغییری نداشته است. پوند با ۷٫۱ تومان کاهش ۳۸۷۴٫۱ تومان و یورو با ۷٫۲ تومان افت قیمت ۳۴۵۱٫۳ تومان و دلار با ۲٫۵ تومان افزایش ۳۱۷۵٫۵ تومان معامله شد. به گفته فعالان، عامل اصلی رشد فلز گرانبهای داخلی، خوش‌بینی معامله‌گران داخلی نسبت به روند اونس در هفته جاری بود. بازارهای جهانی فعالیت خود را آغاز می‌کنند و در صورت افزایش احتمالی اونس، سکه ممکن است افزایش قیمت بیشتری داشته باشد.

یکی دیگر از خبرگزاری‌ها نیز اعلام کرده که دیروز دلار ۳۶۰۲ تومان، یورو ۳۹۴۲ تومان و هر پوند انگلیس ۴۴۳۱ تومان معامله شد. درنتیجه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار یک میلیون و ۱۰۰ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز یک میلیون و ۹۷ هزار تومان است.

همچنین هر نیم‌سکه ۵۵۶ هزار تومان و هر ربع سکه نیز ۲۹۳ هزار تومان است. در عین حال، سکه گرمی ۱۸۵ هزار تومان در بازار تهران فروخته می‌شود. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۰ هزار و ۴۶۲ تومان و هر اونس طلا هم ۱۲۶۷ دلار است.

 حرکت به سمت ارز تک‌نرخی

بانک مرکزی تک‌نرخی کردن ارز تا پایان امسال را وعده داده است که نرخ دلار دولتی با بازار آزاد، آنقدر به هم نزدیک خواهد شد که بتوان به راحتی قیمت بازار آزاد و مرجع را یکی کرد. بر این اساس نرخ دولتی دلار، رو به افزایش گذاشته و با حرکتی آرام و هدفمند، به سمت افزایش پیش می‌رود.

البته برخی روزها به همان میزانی که نرخ دلار دولتی افزایش می‌یابد، دلار آزاد هم صعود می‌کند و شرایط را به نوعی برای یکسان‌سازی این دو نرخ، کمی سخت می‌کند، اما به هرحال بانک مرکزی به حرکت آرام خود حداقل در چند ماه گذشته ادامه داده و زمینه را به نوعی فراهم کرده که بتوان یکسان‌سازی نرخ ارز را با راحتی بیشتری انجام داد.

 

قیمت سکه و ارز

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.