مسکن بی مهری با مردم چه کرد؟

|
0 دیدگاه

برخی افرادی که به امید خانه دار شدن تمام دار و ندار خود را صرف خرید مسکن مهر کرده اند، هنوز منتظر تحویل واحدهای خود هستند.

پرونده مسکن مهر پردیس با هدف تامین سرپناه برای اقشار کم درآمد جامعه در تهران باز شد؛برهمین مبنا در گام اول ۹۰ هزار متقاضی برای فاز های ۵، ۸ ، ۳ و ۱۱ نام نویسی کردند؛ دولت وقت برای هر فاز آورده ای جداگانه براساس امکاناتی نظیر  پارکینگ مسقف، متراژ، بهره مندی از استخر، باشگاه ورزشی و …  به همراه ۲۵ میلیون تومان وام در نظر گرفته بود بطوریکه آورده فاز هشت ۳۲ میلیون تومان، فاز پنج ۲۷ میلیون تومان و فاز ۱۱، ۲۰ میلیون تومان تعیین شده بود.

اما دیری نگذشت که از سوی وزارت راه و شهرسازی افزایش حدود ۱۳درصدی قیمت هر واحد مسکن مهر تصویب شد و این افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای بود که واحدهای در حال ساخت بسته به مرحله ساختشان از متری ۵۰۰۰ تا ۴۵ هزار تومان افزایش داشتند  و بر همین اساس آورده اولیه فاز پنج از ۲۷ به ۳۲ میلیون تومان و فاز هشت از ۳۲ به ۳۷ میلیون تومان افزایش یافت و فاز ۱۱ نیز تا هشت میلیون تومان گران شد که علت آن هم واقع شدن این فاز بر روی تپه و مکان هایی بود که عملا احداث زیرساخت آب، فاضلاب، برق و … را با چالش مواجه می کرد.

نقشه مسکن مهر پردیس:

 

بماند//مسکن بی مهری با مردم چه کرد

اما این پایان افزایش قیمت های مسکن مهر پردیس نبود چراکه در آذر ماه سال ۹۳ مجددا قیمت ها بالا رفت و برای تکمیل نهایی فاز های مذکور،باید آورده نقدی ۱۲ میلیون تومان از سوی متقاضیان آن پرداخت می شدکه البته این امر با نارضایتی مردم همراه بود و بنا شد تا از این ۱۲ میلیون تومان، پنج میلیون تومان به مبلغ وام اضافه  و هفت میلیون تومان مابقی نیز از محل فروش زمین ها تامین شود.

حال میزان تسهیلات به ۳۰ میلیون تومان رسید اما بار دیگر در آذر ۹۴  اطلاعیه ای مبنی بر افزایش آورده های نقدی منتشرشد که به موجب آن متقاضیان فاز ۱۱ می بایست آورده خود را تا ۳۷ میلیون و ۵۰۰ تومان افزایش می دادند، اما این بار مسئولان امر تاکید کردند که این افزایش قیمت نهایی بوده و قیمت جدید فاز پنج و هشت نیز به زودی محاسبه و اعلام خواهد شد.

همه این ها در حالی صورت می گیرد که در آن سوی قضیه، تخلفات گسترده ای به وقوع می پیوندد که از جمله آن می توان به استفاده از آورده های مردم برای احداث خدمات زیر بنایی، استفاده از مصالح نامرغوب و نامشخص بودن زمان تحویل اشاره کرد.

وضعیت بتن واحد های فاز ۸ پردیس :

 

بماند//مسکن بی مهری با مردم چه کرد

 

بماند//مسکن بی مهری با مردم چه کرد

اما در این بین شرکت عمران پردیس چندی پیش عنوان کرد که قیمت تمام شده فاز ۱۱ را اشتباه اعلام کرده و قیمت نهایی برای این فاز مبلغی بالغ بر۳۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است و قیمت دو فاز دیگر  نیز به زودی اعلام خواهد شد؛ سپس با تعللی چند ماهه قیمت نهایی دو فاز پنج و هشت را به ترتیب  مبلغی بین ۴۶ تا ۴۷ میلیون تومان (فاز پنج بسته به متراژ) و با توجه به متراژ های بالای واحد های فاز هشت نیز قیمت آن حدود ۶۵ تا ۸۴ میلیون تومان  اعلام شد.

تصویر زیر مخارج فاز ۱۱ است که هزینه برخی از اقلام صفر در نظر گرفته شده، تا امکان افزایش مجدد هزینه وجود داشته باشد:

 

بماند//مسکن بی مهری با مردم چه کرد

سردرگمی متقاضیان تنها به واحد ها و شرکت عمران ختم نمی شود بلکه در بانک ها نیز مشکلات عدیده ای بوجود آمده است.

در حالی که  باید شروع پرداخت اقساط  توسط متقاضیان یک سال (به عنوان استراحت وام) پس از تکمیل و تحویل واحدها باشد، بانک مسکن اقدام به صدور دفترچه اقساط برای تعدادی از متقاضیان که هنوز واحدی تحویل نگرفته اند، نموده است نکته قابل توجه این است که اگر متقاضیان امروز اقدام به تهیه دفترچه قسط نمایند ملزم به پرداخت جریمه ای در حدود  سه میلیون تومان به سبب تأخیر شرکت عمران در تحویل این واحدها به بانک مسکن هستند.

لازم به ذکر  است افرادی که دیرتر اقدام به تهیه دفترچه قسط نمایند مشمول جریمه سنگین تر خواهند شد.

 سند بانک مبنی بر بازپرداخت بیش از ۳۰ میلیون تومان به بانک مسکن:

 

بماند//مسکن بی مهری با مردم چه کرد

 

 علاوه بر اینکه اصل مبلغ تسهیلات ۳۰ میلیونی ۳۳۵۰۰۰۰۰ تومان درج شده و بیشترین زمان بازپرداخت ها نیز ۱۴ ساله در نظر گرفته شده است، این در حالی صورت می گیرد که طبق مصوبه هیات دولت بازپرداخت وام باید ۲۰ ساله باشد؛ همچنین مدیرعامل بانک مسکن در خصوص نرخ سود تسهیلات طرح مسکن مهر اعلام کرده بود:نرخ سود تسهیلات طرح مسکن مهر صرفا برای مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ۹ درصد درنظر گرفته شده است و نرخ سود این تسهیلات برای دیگر شهرهای استان تهران از جمله کرج و شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد ۴ درصد است.

در حالی که متقاضیان مسکن بی مهری آورده خود را تمام و کمال پرداخت کرده و حتی پرداخت اقساط را نیز آغاز کرده اند، باید اجاره زمین مسکن هایی را بپردازند که هنوز در آن ها مستقر نشده اند.

سند بانکی مبنی بر واریز اجاره بهای واحدی که تحویل داده نشده است:

 

بماند//مسکن بی مهری با مردم چه کرد

در پایان افزایش قیمت واحد ها را در جدول زیر مشاهده می کنید:

 

فاز

تسهیلات

آورده اولیه

مرحله اول افزایش

مرحله دوم افزایش

مرحله سوم افزایش

قیمت تمام شده

فاز ۸

۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰

۳۲٫۰۰۰٫۰۰۰

۳۷٫۰۰۰٫۰۰۰

۵٫۰۰۰۰٫۰۰۰

به وام

بین ۲۸ تا ۴۷ میلیون تومان

بین ۶۵ تا ۸۴ میلیون تومان

فاز ۵

۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰

۲۷٫۰۰۰٫۰۰۰

۳۲٫۰۰۰٫۰۰۰

۵٫۰۰۰۰٫۰۰۰

به وام

بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان

بین ۴۷ تا ۴۸ میلیون تومان

فاز ۱۱

۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰

۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰

۲۸٫۰۰۰٫۰۰۰

۵٫۰۰۰۰٫۰۰۰

به وام

۳۹٫۷۵۰٫۰۰۰

۳۹٫۷۵۰٫۰۰۰

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.