مشکل مبادلات بانکی مانع خرید ۲۰ فروند هواپیما

|
0 دیدگاه

بلومبرگ اعلام کرد: لغو تحریم‌ها علیه ایران اگرچه سال گذشته به توافق رسید اما بانک‌های برزیل همچنان به دلیل ترس از جریمه‌های آمریکا نمی‌توانند مبادلات بانکی با ایران انجام دهند بنابراین فعلا امکان خرید ۲۰ فروند هواپیما و ۲۷۰۰ دستگاه اتوبوس از برزیل وجود ندارد.

شرکت‌های برزیلی مانند امبرائر و ماکروپلوس به دنبال عقد قرارداد چندین میلیارد دلاری برای فروش هواپیما و اتوبوس به ایران هستند.

سازندگان هواپیما  و خودرو در مذاکرات مهمی برای فروش حداقل ۲۰ هواپیمای E195 به ارزش حدود یک میلیارد دلار و فروش ۲۷۰۰ دستگاه اتوبوس به ایران در حال مذاکره‌اند.

براساس اطلاعات دو مقام اجرایی در برزیل، مسئله اصلی این است که بانک‌های برزیلی نمی‌توانند معاملات خود را با ایران از ترس جریمه‌های آمریکا انجام دهند. حتی مسئله ترس از جریمه‌ها بعد از لغو تحریم‌ها علیه ایران نیز پابرجا است.

تجار و مقامات دولتی می‌گویند، برزیل باید تلاش کند تا بانک‌های اروپایی کوچک را جایگزین کنند.

ردریگو سانتوس دیپلمات ارشد تجاری برزیل در مصاحبه‌ای گفت: ما با چندین بانک در ارتباط هستیم که آنها را متقاعد کنیم امکان پیدا کردن راه حلی برای مبادلات با ایران وجود دارد که در صورت انجام آن هم برای برزیل و هم برای آن بانک‌ها سودآور خواهد بود.

براساس این گزارش، اکثر تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران سال گذشته در یک توافق تاریخی با کشورهای ۱+۵ برداشته شد اما FTAF در ماه ژوئن تصمیم گرفت که برخی محدودیت‌های مرتبط با تحریم‌ها برای یک سال دیگر وجود داشته باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.