میدانی به طور مستقیم به توتال نمی‌رسد

|
0 دیدگاه

در حالی که همگان در انتظار امضای اولین قرارداد جدید نفتی هستند، برخی اخبار حکایت از ورود خارج از مناقصه شرکت‌های E&P بین‌المللی به میادین مهم ایران همچون آزادگان جنوبی دارد که مجری طرح توسعه آزادگان این موضوع را رد کرده و مدعی است آزادگان در قالب IPC توسعه پیدا خواهد کرد.

در چند وقت اخیر با رونمایی از مدل قراردادهای جدید نفتی توسعه و افزایش ضریب بازیافت مخازن نفت و گاز کشور در دستور کار قرار گرفت و این در حالی است که نگاه ویژه وزارت و شرکت ملی نفت به مخازن و میدان‌های مشترک است، زیرا طرف‌های مقابل برنامه بسیاری دقیق و رو به جلویی برای برداشت از مخازن مشترک دارد و در حال حاضر طرف‌های مقابل در بردشات نفت و گاز از میادین مشترک از ایران جلو‌تر هستند.

در این میان نام شرکت‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در ایران در قالب مدل قراردادهای جدید نفتی مرح می‌شود که از این موارد می‌توان به توتال و شل اشاره کرد و در حالی که همه در انتظار برگزاری مناقصه‌های نفتی بودن، در سکوت خبری شل به حوزه پتروشیمی ورود کرد.

چنین رویه‌ای باعث شد تا نام شرکت‌های خارجی برای ورود دوباره به میادین و مخازن نفتی ایران رنگ و بوی تازه‌ای به خود بگیرد و هر چند وقت یکبار نام این شرکت‌ها برای یک میدان اعلام شود، در تازه‌ترین اخبار، نام توتال برای فعالیت در آزادگان جنوبی برده شد که سید محمود مرعشی، مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی، به میزان گفت: نام شرکت خاصی برای حضور در این میدان خارج از مناقصه مطرح نیست و آزادگان جنوبی به مناقصه خواهد رفت.

وی با بیان اینکه هیچ قراردادی در آزادگان جنوبی خارج از مناقصه به امضا نخواهد رسید، یادآور شد: توتال برای حضور و فعالیت در آزادگان جنوبی اعلام آمادگی کرده است و به طور کلی توسعه آزادگان در قالب قراردادهای جدید نفتی پیگیری خواهد شد.

مرعشی در رابطه با تکمیل فاز یک آزادگان جنوبی گفت: تکمیل فاز یک، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در پایان سال ۱۳۹۷ انجام خواهد شد و روزانه ۳۲۰ هزار بشکه تولید خواهد داشت، که این میزان تولید زودهنگام نیست و تولید زودهنگام در قالب یک برنامه افزایشی پیگیری خواهد شد و در پایان سالجاری به تولید ۱۱۰ هزار بشکه می‌رسد.

وی در پاسخ به این سوال که برای مطالعات میدان و فعالیت اجرایی دو مناقصه برگزار می‌شود، یادآور شد: تنها یک مناقصه برای توسعه این میدان انجام خواهد شد و مطالعه توسط شرکت E&P صورت می‌گیرد و قرار برآن بود تا فرآیند اجرایی از مهرماه انجام شود اما در حال حاضر اسناد ممرتبط با این میدان در حال تهیه و تدوین است.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی در انت‌ها با اشاره به اینکه پیش بینی میزان سرمایه گذاری در این میدان در حال حاضر تعیین نشده است، گفت: شرکت خاصی به صورت مستقیم وارد عمل نشده و تنها در این مرحله اعلام آمادگی شرکت‌ها را دریافت کردیم.

با این تفاسیر می‌توان گفت، شرکت E&P خارجی به صورت مستقیم به این میدان ورود نخواهند کرد و مناقصه برای میدان آزادگان جنوبی برگزار می‌شود، اما نکته مهم آن است که اولین قرارداد‌ها جدید نفتی چه زمانی برگزار می‌شود زیرا در زمان امضا قرار HOA میدان یاران، کاردر معاون وزیر نفت اعلام کرد اولین قرارداد جدید نفتی در مهرماه به امضا می‌رسد و اولویت اول در این قرارداد‌ها، میدان آزادگان جنوبی است.

البته کاردر در روزهای اخیر اعلام کرد که اولین قرارداد جدید نفتی در اواخر آبانماه به امضا خواهد رسید و حال باید منتظر ماند تا دید که این قرارداد نصیب چه شرکتی و برای چه می‌دانی خواهد بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.