میزان صادرات کالا از خراسان جنوبی به ۵۲۴ میلیون دلار رسید

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، گفت: در ۶ماه نخست سال ۱۳۹۵ مجموع صادرات از بازارچه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه به ۵۲۴ میلیون دلار رسیده است.

داود شهرکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از این مبلغ ۹۵ میلیون دلار مربوط به کالاهای تولید داخل استان و بقیه مربوط به ماده ۱۶ گمرکی کالاهای تولیدی سایر استان هاست که صادرات کالاهای داخلی ۱۳ درصد و ماده ۱۶ گمرکی ۶۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
وی سیمان، کاشی، سرامیک، نفت گاز، کود شیمیایی، رب گوجه فرنگی و خوراک دام و طیور را از مهمترین اقلام صادراتی ذکر کرد.
وی ادامه داد: صادرات کالا به خارج همگام با اقتصاد مقاومتی مورد توجه مسئولان قرار گرفته است و اقتصاد مقاومتی سیاست یک ساله نیست بلکه باید پایدار باشد تا با تقویت ظرفیت های داخلی و خارجی منجر به توسعه پویایی اقتصادی در کشور و استان شود.
وی اظهار کرد: برای تحقق این هدف صادراتی نباید منتظر ارائه آمار باشیم بلکه باید فرآیند صادرات را تسهیل کنیم و اگر مانعی وجود دارد، از بین ببریم.
به گزارش ایرنا، شهرکی، عنوان کرد: در این ارتباط در کار گروه مرز و توسعه صادرات خراسان جنوبی در سند جامع صادرات استان مصوب شد که با شناسایی عملکرد وضع موجود توسعه، ظرفیت صادرات و واردات در غالب برنامه های میان مدت، کوتاه و بلند مدت تعریف و اجرایی شود.
به گفته وی، آماده سازی و تعریض راه های بازارچه مرزی ماهیرود، تکمیل طرح فیبر نوری برای تامین زیر ساخت های گمرکی و توسعه ظرفیت های صادرات از مهمترین مصوبه های این سند است.
وی بیان کرد: با توجه به اهمیت توسعه ظرفیت های صادرات استان، برای صادرات گاز مایع نیز زیرساخت های لازم انجام شده و سعی خواهیم کرد در آینده ای نه چندان دور امکان صادرات تجهیزات پزشکی در مرز ماهیرود را فراهم کنیم.
**ایجاد ظرفیت پایانه مسافربری در مرز ماهیرود
شهرکی به ایجاد ظرفیت پایانه مسافربری در مرز ماهیرود اشاره کرد و گفت: امیدواریم با فراهم کردن زیر ساخت های این پروژه از ظرفیت گردشگری در شرق کشور بهره مند شویم.
وی با اشاره به ظرفیت گردشگری خراسان جنوبی، بیان کرد: با توجه به اینکه سالانه تعداد زیادی گردشگر زیارتی از کشورهای همسایه وارد ایران می شوند با هماهنگی هایی که با آستان قدس رضوی انجام شده امید است که با تایید کارشناسان آستان قدس، زائر سرایی مجهز در مرز ماهیرود ساخته شود.
** ۲ برند فرش خراسان جنوبی ثبت جهانی شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، در ادامه گفت: ۲ برند فرش دستباف «شهرهای قهستان از توابع شهرستان مرزی درمیان و شهر مود از توابع شهرستان مرزی سربیشه » استان تاکنون به ثبت جهانی رسیده است.
شهرکی افزود: با توجه به آثار بسیار نفیس بافندگان فرش در استان، معرفی این آثار در بازار جهانی امری لازم بود که امیدواریم با شناسایی چنین آثاری گامی موثر در حوزه صادرات استان برداشته شود.
به گفته وی زعفران، زرشک و عناب از دیگر محصول راهبردی استان است که به تازگی به ثبت جغرافیایی داخلی رسیده است و به مرکز مالکیت فکری کشور ارسال شده که امیدواریم به زودی به ثبت جهانی برسند.
** قاچاق کالا مهمترین عامل بازدارنده تولید داخلی
شهرکی در ادامه قاچاق کالا را مهم ترین عامل بازدارندگی تولید داخلی عنوان کرد و افزود: کالای قاچاق با حمایت رانت با قیمت پایین تر از کالاهای داخلی عرضه می شود و بازار تولید داخلی را با مشکل مواجه می کند.
به گفته وی وظیفه تمامی دستگاه های مربوط جلوگیری از ورود و کنترل این کالا ها به داخل کشور است و مردم با خرید کالا های داخلی می توانند کمک بزرگی به اقتصاد و اشتغالزایی در سطح ملی بکنند.
این مسئول اظهار کرد: وجود کالاهای داخلی در سبد کالای جامعه ایرانی باعث توسعه تولید و به تبع آن توسعه صادرات خواهد شد.
خراسان جنوبی با حدود ۸۰۰هزار نفر جمعیت و ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع مساحت سومین استان پهناور کشور بعد از سیستان بلوچستان و کرمان است و از ۹۴۵کیلومتر مرز ایران و افغانستان، ۴۶۵کیلو متر آن در حوزه خراسان جنوبی قرار د ارد.
تا اواخر سال ۱۳۹۳چهار بازار مرزی خراسان جنوبی که در مجاورت با استان های فراه و هرات افغانستان قرار دارد، فعال بود که در این سال فعالیت های سه بازارچه مرزی یک جانبه از سوی افغانستان به بهانه وجود کالای غیراستاندارد متوقف شد.
در حال حاضر از چهار بازارچه خراسان جنوبی، تنها بازارچه مرزی ماهیرود فعال است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.