نذری سوخته عربستان در بازار نفت

|
0 دیدگاه

اعضای اوپک بر سر میزان تولید نفت اوپک به توافق رسیدند و این در حالی است که پیش بینی‌ها بر آن است تا قیمت نفت به بیش از ۶۰ دلار برسد، البته برخی کارشناس بر این باورند که عربستان تولید ناپایدار خود را صرف فریز نفتی کرده است.

هفته گذشت بعد از دو سال اعضای اوپک توانستند بر سر قیمت و میزان تولید نفت اوپک به توافق برسند، در این توافق قرار بر آن شد میزان تولید نفت اوپک ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یابد و سه کشور، ایران، لیبی و الجزایر از این فریز نفتی مستثنی شدند.

این فریز نفتی که یکی از تئوریسین‌های آن روسیه بود، در پی توافق اوپک برای خود پیش شرط‌هایی مبنی بر بررسی تاثیر فریز نفتی بر بازار نفت و اقتصاد روسیه در نظر گرفته است و حال باید منتظر بود که آیا روسیه به فریز اعضای اوپک می‌پیوندد یا خیر؟

از سوی دیگر باید دید که آیا اعضای اوپک پایبند به توافق اخیر خود خواهند بود یا خیر و مهمترین نکته این فریز نفتی آن است که فریز چه تاثیری بر بازار نفت جهان خواهد داشت؟

در این رابطه مرتضی بهروزی‌فر، کارشناس اقتصاد انرژی به میزان، گفت: طبق توافق اعضای اوپک در اجلاس الجزایر قرار بر آن شد تا میزان تولید اوپک ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یابد که این میزان در بین تمام اعضا به جز ایران، لیبی و الجزایر تقسیم خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر کشور عربستان ۴۰۰ هزار بشکه بیش از ظرفیت تولید پایدار خود نفت تولید می‌کند و این در حالی است که عربستان در فصل سرد سال به واسطه کاهش میزان مصرف بنزین حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کاهش می‌دهد.

بهروزی‌فر با بیان اینکه عربستان روغن ریخته را در فریز نفتی نذر امام زاده کرده است، خاطرنشان کرد: با وجود توافق نیم بند اعضای اوپک، این توافق پیام مثبتی برای بازار دارد و می‌توان امیدوار به کنترل قیمت نفت بود.

این کارشناس اقتصاد انرژی گفت: ایران باید در این زمان تلاش خود را افزایش دهد تا سطح تولید پایدار نفت را به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برساند.

وی در پاسخ به این سوال که پیش شرط‌های روسیه برای پیوستن به تصمیم اعضای اوپک، چه سمت و سویی به بازار نفت جهانی خواهد داد، یادآور شد: روسیه جز تئوریسین‌های فریز نفتی بوده و اکر بخواهد در شرایط فعلی میزان تولید نفت خود را افزایش دهد در کوتاه مدت توانایی دستیابی به این موضوع را ندارد.

بهروزی‌فر تاکید کرد: اقتصاد روسیه وابستگی شدیدی به درآمدهای نفتی دارد و به دلیل آنکه روسیه به شدت محتاج افزایش قیمت نفت است به طور حتم در فریز نفتی شرکت خواهد کرد.

وی گفت: اگر فریز نفتی و کاهش ۷۰۰ هزار بشکه نفت از سوی اعضای اوپک عملیاتی شود و افزایش تولید در زمستان رخ ندهد، در فصل سرد سال، قیمت نفت به ۶۰ تا ۷۰ دلار افزایش خواهد یافت.

این کارشناس اقتصاد انرژی در پاسخ به این سوال که میزان تولید شیل اویل چه تاثیری بر بازار جهانی نفت دارد، بیان کرد: در طی یک سال گذشته شیل اویل حدود ۷۰۰ هزار بشکه نفت از میزان تولید خود را در پی افزایش قیمت تمام شده برداشت، کاهش داده است و در صورتی که چنین جایگزین‌هایی تصمیم به بازگشت به بازار نفت را داشته باشند، بازار در زمستان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد زیرا به یکباره نمی‌توان میزان برداشت و تولید نفت را افزایش داد.

بهروزی‌فر در انتها تاکید کرد: در زمستان افزایش تقاضا فصلی در بازار نفت رخ خواهد داد و این موضوع امید برای افزایش قیمت نفت را زنده نگه می‌دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.