نرخ ها بالا رفت

|
0 دیدگاه

از آنجایی که طرح کارت اعتباری کالا برای خرید لوازم خانگی ایرانی دارای مشکلات فراوانی بود که در نهایت منجر به رونق در بازار نشد و ضرر بیشتری را برای تولیدکننده رقم زد، این بار تولیدکنندگان راه دیگری را برای افزایش رونق در بازار خود انتخاب کرده‌اند.

قبل از شروع فصل پاییز و با تصمیم‌گیری جمعی از مسوولان قرار شد تا برای مبارزه با لوازم خانگی‌های قاچاق در بازار، طرحی برای جمع‌آوری این کالاها از اول مهر آغاز شود تا به این صورت قاچاقچیان لوازم خانگی، محصولات قاچاق خود را از بازار جمع‌آوری کرده و دیگر اقدام به این کار نکنند اما به نظر می‌رسد که با اعلام این موضوع، تولیدکنندگان داخلی سعی دارند تا با کمیاب شدن اجناس خارجی در بازار، کالای خود را گران‌تر از حد معمول به مردم بفروشند.

این در حالی است که کالاهای خارجی وارد شده از راه‌های قانونی نیز با شروع این طرح با کمیابی و افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند. در حالی که برخی فروشندگان نیز اقدام به متشنج کردن بازار لوازم خانگی کرده‌اند تا به این صورت با ترس مصرف‌کنندگان از گران‌تر شدن کالاها، اقدام به خرید لوازم خانگی و رونق در بازار افزایش پیدا کنند. اگرچه برخی از فروشندگان کالای قاچاق هم کالاهای خود را در انبار مخفی کرده‌اند تا آب‌ها از آسیاب بیفتد.

این روزها بازار امین‌حضور مملو از مشتریانی است که برای پیدا کردن اجناس موردنظرشان از این مغازه به مغازه دیگر می‌روند تا شاید بتوانند قبل از گرانی، لوازم خانگی مورد نیاز خود را خریداری کنند. مشتریان، نگران به قیمت کالاها نگاه می‌کنند؛ جاروبرقی که هفته پیش برای خرید آن آمده بودند و نخریدند، امروز یکصد هزار تومان گران شده است.

سایر اقلام هم همین است؛ اغلب یا گران شده یا به گفته فروشندگان، قرار است گران شود. یک‌بار در سال‌های گذشته هم این اتفاق افتاده بود؛ وقتی به دنبال تحریم‌های غرب علیه ایران، دلار ناگهان سیر صعودی پیدا کرد و قیمت‌ها هر روز در بازار گران‌تر شد؛ کار به جایی رسید که مغازه‌داران اجناس خود را از داخل مغازه‌ها و جلوی چشم مردم جمع کرده و به انبارها بردند و مدتی بعد با بالاتر رفتن قیمت دلار، همان اجناس را با قیمت‌های بسیار بالاتر به مردم فروختند. در آن روزها لوازم خانگی در بازار تقریبا نایاب شده بود؛ اتفاقی که گویا قرار است دوباره تکرار شود.

اما این‌بار هیچ عامل بیرونی در این موضوع دخیل نیست بلکه رویکرد مسوولان در مبارزه با قاچاق کالا منجر به این شد که بازهم احتکار و گران‌فروشی اتفاق بیفتد و عده‌ای از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

در واقع به جای اینکه جمع‌آوری کالاهای قاچاق به سود مصرف‌کننده و اقتصاد کشور باشد، منجر به افزایش قیمت لوازم خانگی حتی لوازم خانگی ایرانی شده است.
حدود دو هفته پیش بود که جمعی از مسوولان اتحادیه لوازم خانگی به این بازار رفتند تا آخرین اولتیماتوم را به فروشندگان لوازم خارجی قاچاق بدهند. براساس این طرح، فروشندگان تا ۱۵ مهر مهلت یافتند تا برای لوازم خانگی موجود در مغازه‌های خود فاکتور تهیه کنند در غیر این صورت کالاهای آنها قاچاق محسوب و جریمه می‌شوند.

البته طرح مبارزه با قاچاق کالا در سال‌های گذشته هم به اجرا رسید؛ طرحی تکراری که تاکنون هیچ اثری در عرضه کالاهای قاچاق در بازار نداشته است چراکه طی این سال‌ها حجم ورود قاچاق به کشور بیشتر هم شده است به‌طوری که به گفته سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا، ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد و در واحدهای صنفی عرضه شده است.
اما حالا پس از گذشت بیش از یک هفته از طرح مبارزه با قاچاق کالا، کسبه بازار از تغییر قیمت‌ها تا دو سه روز آینده خبر می‌دهند. به گفته آنها نه‌تنها اجناس قاچاق بلکه سایر کالاهایی که از سوی واردکنندگان رسمی و تولیدکنندگان در بازار عرضه می‌شود نیز ۱۰ تا ۱۲ درصد گران خواهد شد.

برندهای معتبر نایاب شد

ظاهرا گرانی لوازم خانگی از نمایندگی‌های معتبر شروع شده است به طوری که برندهای محبوب ایرانیان در لوازم خانگی به محض اینکه بازار خرید و فروش را گل‌آلود دیده‌اند، افزایش قیمت را شروع کرده‌اند و این گرانی به سرعت به سایر مغازه‌ها هم سرایت کرده است. در همین راستا تمام اجناس مغازه‌ها گران شده و حتی نمایندگی کالاهای ایرانی هم اعلام می‌کنند که از هفته آینده قیمت محصولات‌شان گران می‌شود.

یکی از نمایندگی‌های یک برند معروف کره‌ای در بازار امین‌حضور در این‌باره گفت: سختگیری‌هایی که در واردات کالا شده، قیمت اجناس خارجی را گران کرده است به طوری که جاروبرقی و مایکرویو این برند در دو سه روز اخیر افزایش قیمت حدود یکصد هزار تومانی داشتند.

وی با اشاره به اینکه از دو سه روز آینده قیمت یخچال ساید بای ساید و دیگر محصولات هم گران می‌شود، اظهار کرد: کسانی که قصد خرید دارند هرچه زودتر وسایل مورد نیاز خود را خریداری کنند.

یکی از مغازه‌داران هم با بیان اینکه مشتری‌های زیادی به بازار می‌آیند اما کالا نایاب شده است، گفت: از زمانی که موضوع مبارزه با قاچاق مطرح شده، مشتریان از ترس گران شدن کالاها وارد بازار شدند اما کالا در بازار بسیار کم است زیرا اغلب فروشندگان از ترس جریمه شدن، محصولات‌شان را در انبار مخفی کرده‌اند.

به گفته این مغازه‌دار، فروشندگان ترجیح می‌دهند وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد، کالاها را از انبارها بیرون آورده و با قیمت‌های بالاتر بفروشند. بنابراین بازهم این بگیر و ببندها به ضرر مردم شد.

یکی دیگر از کسبه امین‌حضور در حالی که یک برگه را نشان می‌داد، اظهار کرد: این برگه را چند روز پیش به ما دادند که در آن نوشته باید تمام کالاهای این مغازه فاکتور داشته باشد در غیر این صورت جمع‌آوری می‌شود، ما هم چاره‌ای نداریم جز اینکه اجناس را به انبار ببریم.

وی به سایر مغازه‌ها اشاره کرد و گفت: به مغازه‌ها که نگاه کنید، می‌بینید اجناس خیلی کم شده و اغلب مغازه‌ها یخچال‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند و فقط تعداد اندکی را به عنوان ویترین گذاشته‌اند. به‌دلیل اینکه تا چند روز آینده قیمت‌ها بالا می‌رود و ترجیح می‌دهند با نرخ روز بفروشند.

به گفته این مغازه‌دار، اینکه اجناس در انبار بماند و گران‌تر به فروش برسد، بهتر از آن است که مغازه‌داران به جرم عرضه کالای قاچاق جریمه شوند یا اجناس‌شان جمع‌آوری و ضبط شود.

یکی دیگر از کسبه بازار امین‌حضور با اعلام اینکه مقصر گرانی کالاها، کارخانه‌ها و نمایندگی‌های معتبر هستند، افزود: فروشنده‌ها تمایلی به گرانی ندارند چراکه تعداد مشتری‌ها کم می‌شود اما کارخانه‌ها به محض اینکه دیدند با محصولات وارداتی قاچاق برخورد می‌شود، فرصت را غنیمت شمرده و اجناس‌شان را گران کردند.

وی معتقد است اغلب محصولاتی هم که از سوی این نمایندگی‌ها عرضه می‌شود، به صورت قاچاق وارد کشور شده و در قالب قطعات یدکی از برخی مناطق آزاد ترخیص می‌شود.

شگرد سودجویان

در این میان نمایندگی یکی از برندهای ایرانی هم از گرانی محصولات این کارخانه در هفته آینده خبر داد. این فروشنده به مهر گفت: وقتی همه لوازم خانگی در بازار گران شده، کارخانه ایرانی هم محصولات خود را گران می‌کند. البته شگردهایی دارند، مثلا اینکه با شماره سریال جدید محصول تولید می‌کنند و با اسم محصول جدید گران‌تر می‌فروشند.

این فروشنده با اشاره به اینکه عرضه کالا به شدت در بازار امین‌حضور کاهش پیدا کرده است، افزود: کارخانه‌ها کالا را به بازار عرضه نمی‌کنند تا گران‌تر بفروشند.

او گفت: چون جنس در بازار کم شده، مردم در خرید اقلام مورد نیازشان با مشکل مواجه شده‌اند به طوری که خیلی از خریداران شماره تلفن خود را به مغازه‌داران داده‌اند تا به محض تامین کالا از سوی کارخانه برای خرید دوباره مراجعه کنند.

گرانی و نایابی برخی لوازم خانگی در بازار در حالی است که رییس اتحادیه لوازم خانگی گرانی این نوع کالاها را به تبع آغاز طرح مبارزه با قاچاق کالا قبول نداشت و در این رابطه اعلام کرده بود که کالاها گران نمی‌شود. مشاهدات میدانی «جهان‌صنعت» نیز حاکی از آن بود که چند روز قبل از شروع این طرح، لوازم خانگی‌های بزرگ مانند یخچال با افزایش قیمت مواجه نشده‌اند اما کالاهای کوچکی مانند سرویس قاشق و چنگال گران شده است.

اما در حال حاضر به نظر می‌رسد سودجویی برخی افراد باعث گرانی بسیاری از کالاهای موجود در بازار شده و در نهایت این مصرف‌کنندگان هستند که در همه حال، متحمل ضررهای مالی سنگین می‌شوند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.