نظام بانکی کشور در دولت یازدهم متعادل شد

|
0 دیدگاه

استاندار سمنان با بیان این که در ۱۰ سال گذشته نظام بانکداری کشور به افراط و تفریط دچار شد، افزود: بانک های کشور با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید به تعادل رسید.

محمدرضا خباز روز چهارشنبه در همایش مدیران و کارکنان بانک کشاورزی استان سمنان در سالن آمفی تئاتر کانون پرورشی فکری این شهر، گفت: در سال های ۸۵ و ۸۶ در نظام بانکی افراط شدید برای پرداختن تسهیلات وجود داشت.
وی افزود: در آن سال ها، کل توان تسهیلات کشور ۲۳۰ هزار میلیارد ریال بود اما بانک ها مکلف به پرداخت تسهیلات تا ۷۰۰ هزار میلیارد ریال بودند.
خباز، دلیل افراط در پرداخت تسهیلات در آن سال ها را ورود مردان سیاست به نظام بانکی عنوان کرد و ادامه داد: افرادی که در زمینه بانک و اقتصاد، سر رشته نداشتند در آن سال ها برای پرداخت تسهیلات در حوزه‌های مختلف دستور صادر می کردند.
استاندار سمنان اضافه کرد: پرداخت تسهیلات در آن سال ها بدون نظر کارشناسی انجام می گرفت و افراط زیادی در روند امور بانکی کشور بود.
وی بیان داشت: بعد از سال های افراط در نظام بانکی، سال‌های تفریط آغاز شد و پرداخت تسهیلات به مردم بسیار سخت شده بود و در مجموع، افراط و تفریط در نظام بانکی برای توسعه اقتصادی کشور مطلوب نیست.
وی گفت: اصل کار بانکداری در کشور کار بسیار سخت و زیان آوری است و افراد شاغل در بانک ها کار پر اضطرابی دارند و همچنین توقع مردم از کارمندان بانک بسیار بالاست.
استاندار سمنان ادامه داد: بانک کشاورزی به دلیل سر و کار داشتن با بهره برداران حوزه کشاورزی شامل دامداران، کشاورزان و روستاییان، کار حساس تری دارند، زیرا روستاییان زبان انتقاد و حتی توان دفاع از خود را ندارند.
وی با اشاره به پرداخت بخشی از تسهیلات رونق تولید به کشاورزان در سامانه بهین یاب، افزود: در استان سمنان ۲۴۰ واحد صنعتی به بانک ها معرفی شده اند اما واحدهای کشاورزی معرفی شده به بانک ها هزار و ۱۷۰ واحد است.
وی با بیان این که در استان سمنان مشکل کم آبی وجود دارد، اضافه کرد: مسوولان بانک ها باید توجه داشتند باشند برای رفع مشکل کم آبی، اولویت پرداخت تسهیلات را برای کشاورزانی قرار دهند که از سامانه آبیاری نوین و الگوی کشت جدید استفاده می کنند.
استاندار سمنان تاکید کرد: وظیفه اصلی بانک کشاورزی و مسوولان جهاد کشاورزی این است که با عملکرد خوب خود، همگرایی بین کشاورزان سنتی و نوین به وجود بیاورند.
استان سمنان بیش از ۴۰ هزار بهره بردار حوزه کشاورزی دارد و میزان تولیدات این حوزه در مجموع بیش از یک میلیون و ۶۶۰ هزار تن است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.