نقدینگی رکورد جدید زد

|
0 دیدگاه

تازه‌ترین برآورد بانک مرکزی نشان میدهد که نقدینگی در مردادماه امسال به مرز هزار و ۹۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بانک مرکزی گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به مرداد ۱۳۹۵ را منتشر کرد که بر این اساس نقدینگی کشور در مرداد ماه معادل ۱۰۹۹۲ هزار میلیارد ریال (هزار و ۹۹ هزار میلیارد تومان) اعلام شد که این رقم نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۸٫۱  درصد رشد کرده است.

همچنین میزان پول در مرداد ماه سال جاری ۱۴۷۴٫۹ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند ماه ۹۴ معادل ۷٫۹درصد رشد داشته است در همین حال میزان شبه پول در تیر ماه معادل ۹۵۱۷٫۱ هزار میلیارد ریال بوده که با ۸٫۱ درصد رشد نسبت به اسفند ماه سال گذشته مواجه شده است.

یکی از توجیهات بانک مرکزی برای چرایی افزایش نقدینگی در دولت یازدهم اضافه شدن پوشش آماری است؛ مسئولان بانک مرکزی می گویند حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی که در این دو سال ایجاد شده ناشی از پوشش آماری شش بانک و چهار مؤسسه مالی و اعتباری است. بر اساس اعلام مسئولان بانک مرکزی آمار نقدینگی بانک‌های خاورمیانه، قرض‌الحسنه رسالت، ایران و ونزوئلا، بین‌المللی کیش، ایران زمین، بانک قوامین، مؤسسات اعتباری صالحین، پیشگامان آتی، کوثر و عسکریه، قبل از این دو سال در آمار نقدینگی محاسبه نمی‌شده و بانک مرکزی دولت یازدهم تصمیم گرفته آنها را در پوشش آماری خود لحاظ کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.