نمایشگاه صنایع دریایی جایگاهی برای ارائه دستاوردها و توانمندی‌های ایران

|
0 دیدگاه

مدیرعامل منطقه آزاد کیش از حضور ۱۰۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور در نمایشگاه صنایع دریایی خبر داد و گفت: اسکله صیادی جزیره کیش در مراحل نهایی ساخت و بهره‌برداری قرار دارد.

علی‌اصغر مونسان با اشاره به این‌که نمایشگاه صنایع دریایی جایگاهی برای ارائه دستاوردها و توانمندی‌های ایران در بخش صنایع دریایی و دریانوردی است، اظهار کرد: پتانسیل و ظرفیت‌های بالای صنایع دریایی باعث شده تا صنایع دریایی به ابزاری هوشمند در جهت همراهی چرخه کلان اقتصادی کشور تبدیل شود.

وی با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر صنایع دریایی کشور پیشرفت‌های چشمگیری کسب کرده است، گفت: مهندسان و کارشناسان ایرانی با استفاده از فناوری‌های روز دنیا موفق به ساخت سکوهای نفتی و سازه های دریایی، تولید انواع شناورهای سبک و سنگین تجاری و نظامی شده‌اند.

مونسان تاکید کرد: صنایع دریایی کشور، با توجه به قابلیت‌های موجود و به عنوان یک صنعت مهم در حال توسعه، اکنون نیاز مبرم به برنامه‌ریزی در سطح کلان، سیاست گذاری‌ها، حمایت‌های همه جانبه و مدیریت علمی در ارتقاء توانمندی‌ها و تقویت نقاط قوت دارد.

وی افزود: دور از انتظار نیست که ایران با برخورداری از ظرفیت‌ها و امکانات موجود و همچنین نیروهای متخصص جوان و با انگیزه و تلاشگر در حوزه دریا، به عنوان یکی از کشورهای مطرح در این حوزه تبدیل شود.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش اظهار کرد: هجدهمین همایش صنایع دریایی از مهمترین رویدادهایی است که همزمان با برپایی نمایشگاه در جزیره کیش  با حضور مسؤلان عالی‌رتبه کشوری، لشگری و جمع کثیری از اساتید، متخصصان و کارشناسان این حوزه برگزار می‌شود. برگزاری این همایش در طول این سال‌ها نشان‌دهنده عزم و اراده دانشمندان، محققان و فعالان صنایع دریایی کشور جهت بالابردن ظرفیت‌های علمی و تخصصی این عرصه بوده است.

وی بیان کرد: بی شک مشارکت حداکثری تمامی ارگانها و سازمان‌های مرتبط با این صنعت در ایجاد همسویی و تلاش همگانی برای رشد و توسعه مضاعف این بخش مهم اقتصادی و دفاعی و ارتقاء دانش فناوری‌های دریایی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در شرایط پساتحریم بیش از پیش ضروری و لازم می‌کند.

مونسان با بیان این‌‌که منطقه آزاد کیش در سال‌های اخیر توانسته است با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی بین المللی جایگاه مناسبی را در عرصه تبادلات اقتصادی و بازاریابی در منطقه کسب کند، تصریح کرد: صنایع دریایی در اقتصاد ملی و پیشرفت بسیاری از کشورهای صاحب دریا از جمله ایران بدلیل ایجاد اشتغالزایی، توسعه سواحل و بنادر، فعال شدن صنایع جانبی و توسعه حمل و نقل، همواره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و توجه بسیاری را به خود معطوف داشته است.

وی همچنین گفت: هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دریایی و دریانوردی ایران با حضور  ۲۵۰ شرکت داخلی و ۱۰۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور در زمینه ارائه انواع محصولات و خدمات در عرصه صنایع دریایی نظیر کشتی سازی، توسعه بنادر، سکوهای نفتی، ساخت اسکله، تامین تجهیزات ناوبری، الکترونیکی و مخابرات، تجهیزات ساحلی و فراساحلی، صنایع نظامی دریایی و حمل و نقل دریایی در فضایی به وسعت ۲۱ هزار متربع برگزار می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش در ادامه بیان کرد: منطقه آزاد کیش در راستای انتخاب جزیره کیش به عنوان پایلوت گردشگری کشور و تحقق اهداف بلندمدت برنامه پنجم توسعه، تلاش کرده است تا با استفاده از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک منحصر به فرد این جزیره ضمن توسعه فیزیکی بندر تجاری و قرار دادن آن در ردیف بنادر مهم کشور در بخش حمل و نقل دریایی و گردشگری دریایی، ارتباط خود را با سایر نقاط داخل و خارج کشور برای تبادلات بازرگانی و مسافری گسترش دهد.

مونسان با اشاره به این‌که اسکله صیادی جزیره کیش در مرحله نهایی ساخت و بهره‌برداری قرار دارد ابراز امیدواری کرد با عزم ملی و با اتکال به خداوند متعال و تأسی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در سال ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل”، گام‌های مؤثری در جهت رشد و توسعه هرچه بیشتر صنایع دریایی و دریانوردی برداشته شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.