نگرانی بانک‌‌های‌ آلمانی‌ از تحریم‌‌‌های آمریکا

|
0 دیدگاه

روزنامه آلمانی در گزارشی با اشاره به سفر امروز وزیر اقتصاد آلمان به ایران موانع مالی در بانک‌ها و مشکل‌آفرینی آمریکایی‌ها را عمده‌ترین مشکل در توسعه روابط اقتصادی میان طرفین دانست.

«زیگمار گابریل» وزیر اقتصاد آلمان امروز در حالی وارد ایران می‌شود که انتظارهای فراوانی از وی می‌رود و قرار است وی در این سفر درباره طیفی از مسایل سیاسی با مقامات ایرانی رایزنی کند و همزمان برای همکاری اقتصادی ایران با آلمان تلاش کند.

روزنامه آلمانی ولت در گزارشی با محوریت مسایل اقتصادی میان ایران و آلمان با عنوان «ماموریت غیر ممکن» با اشاره به سفر اخیر گابریل به روسیه به نقل از وی نوشت که کانال‌های روابط دیپلماتیک باز نشد. با این حال از امروز و به دنبال سفر وی به ایران این موضوع (درباره ایران) مطرح شده و هدف این است که روابط اقتصادی میان ۲ کشور بهبود یابد.

باید گفت که در جریان سفر به ایران، سیاست‌های غرب با این کشور بیشتر از سفر به روسیه مطرح می‌شود. مسایلی مانند تحولات سوریه، برنامه هسته‌ای این کشور و موضوع حقوق‌بشر. گابریل بر طبق آنچه به نشریه اشپیگل گفته، قرار است درباره همه این موارد با طرف‌های ایرانی صحبت کند و البته همکاری‌های اقتصادی هم موضوعی است که در دستور کار وی قرار دارد.

از جمله افراد مهمی که وی را در این سفر همراهی می‌کنند می‌توان به نماینده شرکت زیمنس تا دیگر شرکت‌های کوچک‌تر اشاره کرد که به ایران می‌آیند تا بتوانند همکاری اقتصادی با این کشور را پیگیری کنند.

شرکت‌های آلمانی سالها چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی با ایران همکاری داشته‌اند اما از سال ۲۰۱۲ و در پی شدت گرفتن بحران هسته‌ای میان ایران و غرب این همکاری‌ها قطع شدند. اما در پی توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها شرکت‌های آلمانی خود را برای فصل جدیدی از همکاری با ایران آماده کردند.

همانطور که چینی‌ها هم می‌کوشند که از این فرصت استفاده کنند و فرانسه هم با شرکت رنو در چنین مسیری گام بر می‌دارد.

بسیاری از افرادی که گابریل را در این سفر همراهی می‌کنند می خواهند آغاز جدیدی در ایران داشته باشند. «رنه هارون» رئیس اتاق بازرگانی ایران- آلمان در تهران می‌گوید: «تمایل فراوانی برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد ما درخواست های فراوانی از آلمان و نه تنها شرکت‌های بزرگ بلکه شرکت‌های کوچک و متوسط داریم. این شرکت‌ها به پتانسل موجود در ایران توجه دارند و می خواهند در آن حضور داشته باشند.» هارون تقریبا از یک سال پیش در تهران به نمایندگان آلمانی مشورت می‌دهد.

در بخش دیگری از این گزارش پس از تشریح مسایل اقتصادی میان ۲ کشور، مشکل اساسی برای شرکت‌های آلمانی تبادلات بانکی عنوان شده و آمده است که تقریبا همه بانک‌های آلمانی همچنان اعتباری برای تامین مالی همکاری اقتصادی با ایران ندارند چرا که همچنان این نگرانی وجود دارد که آمریکا تحریم‌هایی را علیه آنها اعمال کند و چنین اقدامی برای بانک‌ها گران تمام می‌شود.

هارون در این مورد می‌گوید: «بانک های آلمانی همچنان محتاط عمل می‌کنند و مسایل مالی همچنان حل نشده باقی مانده‌اند.البته این مسئله‌ای است که در دراز مدت حل می‌شود اما سرخوردگی (شرکتها) را به دنبال دارد.»

وی ضمن انتقاد از بروکراسی حاکم و مداخله مقامات دولتی در این روند در عین حال گفت که انتخابات مجلس در ایران نشان داد که از دولت و رئیس جمهور حمایت می‌شود که این خود دارای پیام است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.