هرکس یک ساعت در هفته کار کند بیکار نیست

|
0 دیدگاه

رئیس مرکز آمار با بیان این که مرجع رسمی تولید و ارائه آمار را شواری عالی آمار معرفی می کند گفت: انتظار ما این است که در شورای عالی آمار به زودی اعلام شود چه نهادی باید کدام آمارها را تولید کند.

امید علی پارسا در نشست خبری که صبح امروز در مرکز آمار برگزار شد گفت: آمار رسمی کشور آماری است که مرجع تعیین شده در شورای عالی آمار ارائه و منتشر می کند.

وی افزود: انتظار ما این است که در شورای عالی آمار به زودی اعلام شود چه نهادی باید کدام آمارها را تولید کند.

پارسا ادامه داد: البته قرار نیست همه آمارهای مورد نیاز کشور در مرکز آمار تولید شود.

رییس مرکز آمار در مورد چرایی وجود اختلاف بین آمار بانک مرکزی و مرکز آمار گفت: امکان ندارد آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار یکسان باشد چرا که شاخصهای احصا آمار با هم تفاوت دارد.

وی افزود: به عنوان مثال برای تورم ۵ شاخص از قبیل سبد کالا، وزن کالا، محل قیمت گیری، تعداد قیمت و سال پایه باید یکی باشد تا دو آمار تورم بانک مرکزی و مرکز آمار یکسان باشد که چنین چیزی امکان ندارد.

پارسا تاکید کرد امروز در دنیا تنها در سه درصد کشورها آمار تورم توسط بانکهای مرکزی اعلام می شود.

وی افزود، تخصصی بودن نباید منجر به این شود که برخی دستگاهها به عنوان مرجع اعلام معرفی شوند.

پارسا در خصوص اعلام نرخ بیکاری گفت: اعلام آمار باید با شاخصهای بین المللی هماهنگ باشد و دستگاههای زیر مجموعه سازمان ملل نشانه فعال بودن یک  فرد شاغل را یک ساعت در هفته میدانند به همین جهت معیار اعلام آمار مرکز نیز بر اساس دستور العملهای بین المللی است.

وی افزود: سابقا در ایران نرخ بیکاری با معیار فعالیت ۱۶ ساعت در هفته به عنوان عیار  فعال بودن استفاده میشد که آمار بیکاری با این شاخص حدود ۲ درصد افزایش می یابد که اختلاف فاحشی ندارد.

پارسا به اختلاف میان آمار اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران اشاره و تاکید کرد: با ۹۵ درصد اطمینان می‌گویم تفاوت معناداری میان بانک مرکزی و مرکز آمار وجود ندارد. اما سبد مورد بررسی مرکز آمار و بانک مرکزی برای تورم متفاوت بوده، وزن کالاها و نقاطی که از آنها آمارگیری می‌شود متفاوت است و بنابراین اختلاف ممکن است بین آمار اعلامی دو دستگاه وجود داشته باشد. اما هر دو آمار  صحیح است.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین در مورد جزییات آخرین آمار ثبت نام های اینترنتی در سرشماری نفوس و مسکن گفت: بر اساس آخرین اطلاعات تا ساعت شش امروز صبح ۷میلیون و ۲۵۰ هزار خانوار معادل ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی شرکت کرده اند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.