هزار میلیارد تومان سرمایه بیمه‌ای؛ نیاز فعالیت‌های معدنی

|
0 دیدگاه

سیاست های حمایتی از فعالیت این صندوق در دولت یازدهم موجب شد تا سرمایه آن از ۱۰۰ میلیارد ریال به یکهزار و ۱۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد.

رییس هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با بیان اینکه امروز توسعه فعالیت های معدنی به پشتیبانی و حمایت های لازم نیاز دارد، گفت: افزایش سرمایه این صندوق به توسعه عملکرد آن منجر می شود و اکنون چشم انتظار تحقق سرمایه ۱۰ هزار میلیارد ریالی است.

محمدرضا بهرامن افزود: سیاست های حمایتی از فعالیت این صندوق در دولت یازدهم موجب شد تا سرمایه آن از ۱۰۰ میلیارد ریال به یکهزار و ۱۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد.

وی افزود: سیاست کنونی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی پشتیبانی از بخش های فرآوری است که برای رشد این بخش تا سقف ۱۰ درصد نرخ بهره تسهیلات اعطایی را کاهش خواهیم داد؛ این رویکرد نشانه اهمیت دادن به مساله فرآوری است.

بهرامن سیاست جدید این صندوق را حمایت جدی از ارزش افزوده در بخش معدن اعلام کرد و گفت: هنگامی که ضمانت نامه های لازم پس از انجام مراحل قانونی تعریف می شود، در واقع برپایه مطالعات اقتصادی و مبانی طرح، سیستم بانکی اقدام به صدور ضمانت نامه برای اخذ تسهیلات می کند.

وی ضمن انتقاد به عملکرد نظام بانکی برای بررسی دوباره طرح های معدنی، گفت :این ایراد است که متقاضیان را با بروکراسی زیاد روبرو کنیم و فعالان معدنی بروز نمی توانند از ضمانت نامه های صندوق برخوردار شوند.

رییس هیات مدیره صندوق یاد شده گفت: متقاضی هنگامی که به صندوق مراجعه می کند برای اخذ تضامین، بدون آگاهی نسبت به مشکلات بانکی، تاخیر عملکرد را از ناحیه صندوق می بیند، درحالی که این مجموعه وظیفه خود را به درستی انجام داده است.

صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای تحقق توسعه پایدار در بخش معدن، ایجاد تضمین و امنیت سرمایه گذاری در فعالیت های معدنی و همچنین هدایت و راهبری این سرمایه گذاری در اهداف کلان کشور، به استناد ماده ۳۱ قانون معادن مصوب سال ۱۳۷۷مجلس شورای اسلامی، تاسیس شد و اساسنامه صندوق براساس پیشنهاد ۲۷ بهمن ۱۳۷۷ وزارت صنایع ومعادن (وقت) در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۸۰در هیأت وزیران به تصویب رسید.

این صندوق، یک شرکت بیمه ای محسوب می شود و ریسک سرمایه گذاری در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی را پوشش می دهد.

این صندوق درباره تسهیلات بانکی با دستگاه های تسهیلات دهنده و بانک های عامل هماهنگی لازم را انجام می دهد و هرگاه دستگاه تسهیلات دهنده بخواهد وام خود را با ریسک پذیری صندوق بیمه به متقاضی پرداخت کند، توسط صندوق همکاری های لازم صورت می گیرد.

بهرامن آمادگی صندوق یادشده را برای صدور ضمانت نامه ارزی اعلام کرد و گفت: فعالان بخش معدن همواره برای تامین ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز نسبت به خرید ارزی آنها اقدام می کنند، بنابراین صندوق در این جهت نیز می تواند نقش موثری ایفا کند.

نایب رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: دولت دستیابی به رشد هشت درصدی را در چارچوب برنامه ششم توسعه هدف گذاری کرده، بنابراین تحقق این مهم توسعه بخش معدن را اجتناب ناپذیر ساخته است و توجه به صندوق یاد شده، پیامد افزایش سرمایه گذاری و رشد بازدهی این بخش را به دنبال خواهد داشت.

وی افزایش حمایت های وزارت صنعت، معدن وتجارت را از این صندوق خواستار شد و گفت: افزایش سرمایه این صندوق ضرورتی جدی است تا امکان صدور بیمه نامه های بالاتری فراهم شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.