هزار واحد صنف چوب در معرض تعطیلی

|
0 دیدگاه

به گفته رئیس اتحادیه صنف، واحدهای بسیاری از کسبه منتقل شده از تهران واقع در شهرک چوب‌فروشان طی سال‌های گذشته هنوز به بهره‌برداری نرسیده و کسبه آن دچار مشکل اساسی هستند

نایب رئیس اتحادیه صنف چوب و تخته گفت: به دلیل احداث یک شهرک شخصی‌ساز چوب در نزدیکی تهران در جاده خاوران ۱۰۰۰ واحد صنفی این شهرک در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند.

به گزارش پول‌نیوز، علی ظهیری در نشست «بررسی مشکلات شهرک ساماندهی و معضلات آن» با بیان اینکه براساس اصل ۵۰ قانون اساسی و جهت اجرایی شدن بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهر و شهرداری مبنی بر ساماندهی صنوف مزاحم و آلاینده از سطح شهر تهران و انتقال آن به شهرک‌های صنعتی و مجتمع‌های صنفی، زمینه انتقال صنف چوب‌فروشان تهران در منطقه دروازه شمیران و دروازه قزوین به شهرک‌های مورد نظر الزامی شد.

وی با بیان اینکه پس از رایزنی‌های متعدد هیأت مدیره اتحادیه صنف چوب فروشان با شهرداری و ساماندهی مشاغل تهران زمینی به مساحت ۲۴۰ هکتار در جاده خاوران کیلومتر ۱۵ به ۵ صنف اختصاص یافت که سهم اتحادیه چوب‌فروشان تهران از این زمین ۴۴ هکتار بود.

ظهیری افزود: البته مکان در نظر گرفته شده برای این صنفی از نظر جغرافیایی در ادامه کوه قرار دارد و فاصله آن با جاده اصلی خاوران حدود ۲ کیلومتر است.

اظهار داشت: سرمایه اولیه خرید عرصه ۴۴ هکتاری از طرف اعضای صنف پرداخت شده است و تاکنون ساخت سوله و ابنیه و جاده‌های دسترسی و دیگر امکانات و مایحتاج برای تکمیل شهرک به همت اعضا انجام شده است و از هزار واحد صنفی تقریبا ۷۰ درصد آن فعالیت دارند.

نایب رئیس اتحادیه صنفی چوب و تخته با بیان اینکه اعضای اتحادیه در سال ۸۶ به مکان مذکور نقل مکان دادند، اظهار داشت: این صنف از آن زمان تا سال ۹۳ بدون هیچ مشکلی مشغول به کار بودند که در سال ۹۳ گروهی با سابقه فعالیت در صنف املاک با صدور اطلاعیه‌ای به نام رواق هشتم اعلام کردند که واحدهای صنعتی در ابتدای جاده خاوران با نام شهرک چوبستانه که در حدود ۱۶ هکتار است آماده پیش فروش است.

وی تصریح کرد: مسئولان اتحادیه پس از پیگیری موضوع مطلع شدند که در ۴ تیرماه ۹۳ شهرداری منطقه و شرکت ساماندهی مشاغل تهران و صاحبان ملک ۱۶ هکتاری یک شهرک مرتبط با چوب برای ساخت و ساز این زمین‌ها در زمینه فعالیت صنف چوب و تخته و فرآورده‌های چوبی به توافق رسیده‌اند.

نایب رئیس اتحادیه صنف چوب و تخته با بیان اینکه این نقل و انتقال و قرارداد بدون اطلاعیه اتحادیه صنف چوب و تخته انجام شده است، گفت: لذا درخواست اتحادیه از مسئولان شهرداری منطقه ۱۵ و شرکت ساماندهی مشاغل تهران عمل به اصل صریح قانون است و از آنجا که صنف چوب فروشان صنفی در رسته صنوف توزیعی است و موقعیت مکانی جهت عرضه کالای خود بسیار مهم است، از این رو با احداث شهرک ۱۶ هکتاری با کسب و کار و امرار معاش اهالی شهرک چوب فروشان که با جاده اصلی فاصله دارد، خسارات جبران ناپذیری به این صنف وارد شده است.

در ادامه این نشست، اسماعیل الهیان، رئیس اتحادیه صنفی فروشندگان چوب و تخته سه لایی و فرآورده‌های چوبی تهران با بیان اینکه واحدهای بسیاری از کسبه منتقل شده از تهران واقع در شهرک چوب‌فروشان طی سال‌های گذشته هنوز به بهره‌برداری نرسیده و کسبه آن دچار مشکل اساسی هستند، گفت: مسئولان باید هر چه سریعتر به این مشکل به وجود آمده (ساخت شهرکی همجوار با جاده اصلی) رسیدگی کنند.

وی با بیان اینکه عقد قرارداد برای ساخت یک شهرک خصوصی با بخش خصوصی، غیرقانونی است، گفت: طبق قانون شهرداری و شهرک‌های ساماندهی نباید از این نقل و انتقالات منتفع شوند، در حالی که شهرداری با فروش این ۱۶ هکتار زمین برای ساخت شهرک یاد شده بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان منتفع شده است.

الهیان تصریح کرد: این زمین از طریق منابع طبیعی در اختیار دولت و شهرداری برای ساماندهی صنوفی مزاحم گذاشته شده است و زمین مذکور زمین کشاورزی بوده که شهرداری آن را واگذاری کرده و هم‌اکنون با تغییر کاربری به شهرک‌سازی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه اصناف سختی‌های زیادی را برای رونق شغل خود در مکان جدید تحمل کردند، گفت: با وجود یک رقیب در آن منطقه هم‌اکنون ۱۰۰۰ واحد صنفی موجود در شهرک جدید چوب در معرض تعطیلی قرار دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.