منصور ریاحی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی:

واردات بنزین از بودجه ۹۶ حذف می‌شود

|
0 دیدگاه

از سال آینده و با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو و چهار میلیون لیتر نفت گاز با استاندارد یورو قابل استحصال خواهد بود و به این ترتیب، دیگر نیازی به واردات بنزین نخواهد بود.

منصور ریاحی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برنامه‌های کلانی همچون کیفی‌سازی فرآورده در ۹ پالایشگاه کشور، تبدیل مازوت به نفت گاز، امنیت عرضه انرژی و راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در دستور کار دارد که در مورد اخیر یعنی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اولین واحد تا پایان سال وارد مدار خواهد شد و از سال آینده ۱۲ میلیون لیتر بنزین و ۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو۴ تولید خواهد کرد و از سال آینده واردات بنزین نخواهیم داشت. وی ادامه داد: تا پایان دی‌ماه نیز ۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ جدید در کشور تولید و توزیع خواهد شد که ۳ میلیون لیتر آن مربوط به پالایشگاه بندرعباس و ۳ میلیون لیتر مربوط به پالایشگاه لاوان است و پس از این ۴۰ درصد از بنزین مصرفی کشور استاندارد زیست محیطی یورو ۴ را خواهند داشت.

وی ادامه داد: در عین حال در حال حاضر ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ تولید می‌کنیم که این عدد به ۴۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه گفت: برای اولین بار در تاریخ ۱۰۰ ساله کشور امسال روزی ۴۰۰ هزار بشکه سوخت مایع شامل نفت کوره و گازوئیل از ۴ اسکله در بندرعباس، ماهشهر، لاوان و عسلویه صادر خواهیم کرد و برنامه داریم با تغییر در مسیر خطوط لوله ظرفیت صادراتی را به ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم که در صورت تحقق این امر سهم ایران در بازار صادرات خاورمیانه به ۱۳٫۷ درصد بالغ خواهد شد. ریاحی در خصوص طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت اظهارداشت: شرکت ملی پخش یک تأمین کننده انحصاری بود و ما تلاش می‌کنیم که عرضه سوخت را به تدریج و طی مراحل مختلف به صورت نیمه انحصاری، نیمه رقابتی و در نهایت رقابتی تبدیل کنیم تا چندین عرضه‌کننده و چندین خریدار عمده سوخت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این تغییر ساختار در بخش تأمین‌کننده و عرضه کننده تا حدودی انجام شده است، گفت: ۱۷ شرکت صاحب صلاحیت قوی با گردش مالی بالا برای برند شدن تعیین صلاحیت شدند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.