واردات نفت ژاپن از ایران ۲۶ درصد افزایش یافت

|
0 دیدگاه

جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد که صادرات نفت ایران به ژاپن در بازه زمانی ژانویه تا اوت تقریبا به میزان یک چهارم افزایش یافته است.

جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد که صادرات نفت ایران به ژاپن در بازه زمانی ژانویه تا اوت تقریبا به میزان یک چهارم افزایش یافته است.
آمارهای منتشر شده از سوی وزارت اقتصاد ژاپن نشان می دهد که واردات نفت این کشور از ایران در این بازه زمانی به طور متوسط روزانه ۲۱۶ هزار بشکه بوده است. این رقم حدودا ۲۶ درصد بیشتر از میزان نفت خریداری شده از ایران در مدت مشابه سال گذشته است.
ایران پس از عربستان، امارات و قطر، چهارمین تامین کننده بزرگ نفت ژاپن است.
ژاپن قبل از تحریم های غرب در سال ۲۰۱۲، یکی از مشتریان کلیدی نفت ایران بود و روزانه ۳۳۸ هزار بشکه نفت از این کشور خریداری می کرد. ژاپن در دوران تحریم ها واردات نفت از ایران را هرچند با مقادیری محدود ادامه داد.
پس از لغو تحریم ها در ماه ژانویه، واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. واردات نفت چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از ایران در ماه مارس به ۱٫۵۶ میلیون بشکه در روز رسید که ۴۹٫۹ درصد بیشتر از یک سال قبل از آن بود. قبل از سال ۲۰۱۲، ایران روزانه  حدود ۲٫۳ میلیون بشکه نفت صادر می کرد و بیش از نیمی از آن به کشورهای آسیایی فروخته می شد.
این افزایش در صادرات، نشان دهنده موفقیت ایران در بازپس گیری سهم خود از بازار نفت پس از کاهش تحریم هاست.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.