“وای به حال ما”

|
0 دیدگاه

در حالی قائم مقام بازرگانی وزیر صنعت برای کشوری که به کالاهای اساسی وابسته است، تعبیر “وای به حال” را به کار برده که بررسی ها نشان می دهد، کشور ما در کالاهای اساسی زیادی با درصدهای بالا وابسته است پس “وای به حال ما”.

موضوع واردات کالاهای اساسی این بار مورد توجه خسرو تاج قائم‌مقام بازرگانی وزیر صنعت قرار گرفت و وی در نشست روز ملی صادرات اعلام کرد: وای به حال کشوری که در بخش کالاهای اساسی وابسته به واردات است.

خسرو تاج در این ارتباط گفت: برای کنترل واردات از سه سیاست جایگزینی واردات، ساختار تعرفه‌ای، و بازار نظام ارزی استفاده می‌شود و با حذف ارز مبادله‌ای هزینه‌های واردات را گران کرده‌ایم. در بخش‌هایی که با مزیت تولید فاصله زیادی داریم جایگزینی انجام‌ شده است و در نهایت میزان واردات در شش ماه سال جاری کاهش‌ یافته است.

وی گفت: در بخش کالای های اساسی موضوع متفاوت است و در این بخش باید به خودکفایی برسیم و “وای به حال کشوری که در این زمینه وابسته باشد زیرا ما قدرت چانه زنی سیاسی خود را نیز از دست می‌دهیم.”

اهمیت تولید کالاهای اساسی در کشور به حدی است که در این‌ارتباط اصطلاح تأمین امنیت غذایی را به‌کار می‌برند و کشوری که در این بخش به واردات وابسته است منافع ملی‌اش به خطر می‌افتد.

بنابر اعلام مسئولان این دولت، وزارت جهاد کشاورزی توانسته است علاوه بر بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی، در سال جاری به خودکفایی در تولید مهمرترین کالای اساسی کشور یعنی گندم برسد اما در کالاهای راهبُردی دیگری، وابستگی همچنان وجود دارد.

عربستان بزرگترین شرکت تولید کننده روغن در ایران 

بنابراین گزارش برای مشخص بودن وضعیت وابستگی کشور در حوزه کالاهای اساسی باید اشاره داشت که  ۸۵ تا  ۹۰ درصد خوراک طیور کشور (ذرت و سویا)  از سال‌های دور از طریق واردات تأمین می‌شود و صنعت طیور به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع کشور را در ردیف صنایع مونتاژی قرار داده است که تنها با واردات می‌تواند به تولید خود ادامه دهد و درصورتی‌که به هر دلیل نتوانیم این نیاز وارداتی خود را تأمین کنیم، امنیت غذایی کشور تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

میزان وابستگی به واردات کالاهای اساسی در حوزه روغن نیز نگران‌کننده است. در این بخش سالانه حدود ۹۰ درصد روغن مورد نیاز  کشور از محل واردات به‌صورت روغن خام و دانه‌های روغن تأمین می‌شود و بعد از سال‌ها وابستگی، دولت تصمیم گرفته است ظرف مدت ۱۰ سال و در یک برنامه‌ریزی بلندمدت به خودکفایی ۷۰ درصدی در تولید این محصول برسیم.

بنابراین گزارش بزرگ‌ترین شرکت تأمین کننده روغن مصرفی کشور شرکت عربستانی است که توانسته است با سرمایه‌گذاری در این بخش ۲ مورد از بزرگ‌ترین شرکت‌های قدیمی ایران را در حوزه روغن نباتی خریداری و به‌صورتی دو ملیتی اداره کند.

وضعیت تأمین و قیمت‌گذاری برنج مصرفی کشور نیز به‌شدت تحت تأثیر واردات است و در این بخش حدود یک سوم نیاز کشور از طریق واردات تأمین می‌شود. در خصوص میزان مصرف سالانه برنج در کشور اختلاف‌نظر وجود دارد اما به‌طور متوسط مطرح است که سالانه بیش از ۳ میلیون تن برنج مصرف می‌شود اما باوجود تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تنی، میزان واردات بیش از یک میلیون تن است.

بنابراین گزارش در بخش شکر نیز به دلیل مشکلات زیرساختی و نبود صنایع تبدیلی موردنیاز،  به واردت وابسته هستیم. تجربه گرانی امسال شکر نیز تأخیر در واردات بود که بازار را  به‌شدت متاثر کرد.

تولید شکر در سال ۹۴  حدود یک میلیون و ۵۲۴ هزار تن  بود که با در نظر گرفتن میزان مصرف ۲ میلیون و ۱۷۴ هزار تنی شکر در کشور،  حدود ۵۲۱ هزار تن واردات وجود داشته است.

بر اساس اقدامات جهاد کشاورزی

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.