وای به حال کشوری که به کالاهای اساسی وابسته است

|
0 دیدگاه

رییس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر رسیدن به خودکفایی در تولید کالاهای اساسی گفت: وای به حال کشوری که دراین زمینه وابسته باشد زیرا ما قدرت چانه زنی سیاسی خود را نیز از دست می دهیم.

مجتبی خسرو تاج امروز در نشست خبری روز ملی صادرات اظهار کرد: در برخی موارد صادرات به عنوان یک اولویت در نظر گرفته نمی شود به همین منظور روز ملی صادرات برای به جسته شدن صادرات در کشور انتخاب شده است.

وی افزود: برای صادرکنندگان نباید چهره منفی در نظر داشت به طوری که این وجه در گذشته در صدا و سیما به نمایش در می آمد.

رییس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: این جمله که هرچی جنس خوب در کشور است صادر میشود نیز دیدگاه  اشتباهی است که از گذشته در میان برخی وجود داشته است.

* انتخاب صادرکنندگان نمونه من‌درآوردی نیست

وی با بیان اینکه حجم صادرات کشور در شان کشور ایران نیست تصریح کرد:در سال جاری نیز صادرکنندگان نمونه براساس مصوبه ۱۶ سال هیات دولت در نظر گرفته شده است و این طور نیست که صادرکنندگان به صورت من درآوردی انتخاب شوند.

خسرو تاج درخصوص معیار انتخاب صادرکنندگان نمونه گفت: اولویت اول کمیت صادرات است و در مراحل بعدی استمرار صادرات، مهارت های فنی و تخصصی، استفاده از تبلیغات و عضویت در تشکلهای مربوطه به عنوان معیار در نظر گرفته شده است.

وی افزود :امسال برای  انتخاب صادرکنندگان نمونه  شرکت های دولتی از چرخه رقابت حذف شده اند و بخش خصوصی واقعی وارد رقابت شده است.

خسروتاج گفت برای کنترل واردات از سه سیاست جایگزینی واردات، ساختار تعرفه ای، و بازار نظام ارزی استفاده شده است و با حذف ارز مبادله ای هزینه های واردات گران شده است. در بخش هایی که با مزیت تولید فاصله زیادی داریم جایگزینی انجام شده است و در نهایت میزان واردات در شش ماه سال جاری کاهش یافته است.

وی گفت در بخش کالای های اساسی موضوع متفاوت است و در این بخش باید به خودکفایی برسیم و وای به حال کشوری که دراین زمینه وابسته باشد زیرا ما قدرت چانه زنی سیاسی خود را نیز از دست می دهیم.

این مقام مسوول تاکید کرد:در بخش کالاهای اساسی  باید به خودکفایی و جایگزین واردات برسیم. براساس آمار مقدماتی گمرک در شش ماه سال ۹۵ معادل ۵۹۱۳۲ هزار تن کالای غیر نفتی با احتساب میعانات گازی با ارزش ۲۱۷۰۶ میلیون دلار صادر شده است که در مقایسه با سال گذشته ۲۵ درصد از لحاظ وزنی و ۶ درصد از نظر ارزشی افزایش یافته است.

وی افزود: در شرایط بعد از اجرای برجام راه صادرات فرش و صنایع دستی ما به آمریکا باز شده است و توانسته ایم ۴۶ میلیون دلار صادرات فرش به این کشور داشته باشیم.

خسروتاج در ادامه گفت: امضای قراردادهای با پژو و نیسان نیز بعد از اجرای برجام انجام شده است که موتور این خودرو ها نیز در کشور تولید می شود و براساس قرارداد صورت گرفته ۳۰ درصد از تولیدات انجام شده  صاد می شود و شریک خارجی سرمایه گذاری ۶۰ درصدی انجام میدهد.

* مهمترین چالش کشور بعد از اجرای برجام همچنان مسائل بانکی است

در ادامه این مراسم خسروتاج گفت: شرکتهای ایتالیایی نیز در بخش فولاد سرمایه‌گذاریهایی داشته‌اند اما همچنان مهمترین چالش اقتصاید کشور بعد از اجرای برجام بخش بانکی است که طرف غربی می‌گوید ایران استانداردهای بانکی لازم را ندارد که ما به این امر معتقد نیستیم و باید بانکهای اصلی برای تجارت با ایران وارد عمل شوند.

وی افزود: در بعد از تحریم و امضای سند برجام در ماده ۱۹ آن آمده است که دسترسی ایران به فرودگاه‌ها و بنادر کشتیرانی کشورهای اروپایی باید باز شود که براساس اطلاعاتی که به دست من رسیده در این خصوص مشکلی نداریم.

قائم مقام بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در بخش صادرات پسته با وجود اینکه ورود این محصول به آمریکا آزاد شده است اما تعرفه ۳۰۰ درصدی توسط آمریکا گذاشته شده است که ما پیگیر کاهش این تعرفه هستیم اما باید اذعان داشت که امروز آمریکا خود یک رقیب برای بازار پسته ایران است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در بخش خاویار مشکلی برای صادرات بعد از اجرای برجام وجود ندارد اما ضوابط بهداشتی با برخی کشورها بسته نشده که این امر منجر به کم بودن صادرات این محصول است.

خسروتاج در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوالی در خصوص قاچاق موبایل به کشور گفت: هر کسی که تقاضای واردات قانونی موبایل به کشور را دارد در برندهایی مانند برندهای کره‌ای باید نمایندگی مجاز از این کشور اخذ کند و محصولات خود را با خدمات پس از فروش لازم ارائه دهد اما برای واردات گوشی اپل از آمریکا به ایران و حتی بسیاری از کشورها نمایندگی نمی‌دهد باید واردات براساس ارائه خدمات پس از فروش صورت گیرد.

وی افزود: در حال حاضر واردات قانونی موبایل ۱۸ درصد برای وارد کنندگان رسمی هزینه دارد که به دلیل سهولت قاچاق و واردات چمدانی این محصول بخش زیادی از واردات به سمت قاچاق رفته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: این شرایط برای تجارت طلا در کشور نیز وجود دارد تا جایی که وارد کنندگان ما ۹ درصد مالیات برای ورود این محصول به کشور را دارند و این در حالی است که بسیاری از کشورها هزینه‌ای برای واردات طلا ندارند.

خسروتاج یادآور شد: برای رفع این مشکلات با مجلس رایزنیهایی داریم تا بتوانیم شرایط قانونی واردات برخی محصولات را تسهیل کنیم. تا از قاچاق آنها کاسته شود.

وی  یادآور شد: بهترین راه کنترل موبایل قاچاق در کشور اجرای رجیسترینگ است که با ایجاد زیرساختهای آن گمرکات در حال رصد کردن کد گوشی‌های وارداتی هستند تا در آینده نزدیک با تکمیل این زیرساختها شرایط ناامنی برای واردات گوشی قاچاق به کشور ایجاد کنیم.

* دولت بدهکار صادرکنندگان است

رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص معوقات دولت در زمینه پرداخت یارانه‌های صادراتی گفت: در بخش توسعه صادرات دولت به صادرکنندگان بدهکار است و کمکهایی که تا به امروز انجام شده بسیار اندک است.

خسروتاج افزود: ۲۰۰ میلیون دلار برای صادرات به کشور عراق در نظر گرفته شده است که تا به امروز ۱۰۰ میلیون آن به صادرکنندگانی که در این کشور پروژه اجرا کرده‌اند اما نتوانسته‌اند پول خود را از دولت این کشور دریافت کنند پرداخت شده است.

وی افزود: با رایزنی که با دولت این کشور انجام شده است دولت این کشور اعلام کرده است که بدهکاریهای خود را به ترتیب پرداخت خواهد کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت اشاره کرد که ۶۰۰ میلیون تومان در دو سال اخیر براساس بانک توسعه صادرات برای صادرات کالاهای اصلی در نظر گرفته شده است همچنین مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای بخش حمل و نقل، کمک به کاهش تسهیلات بانکی و کمک به شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی به صادرکنندگان داده شده  که مبلغ اندکی است.

خسروتاج در ادامه سخنان خود در خصوص نرخ ارز گفت: نرخ فعلی ارز در بازار پاسخگوی هزینه‌های صادرکنندگان نیست و آنها اعلام می‌کنند که دولت روحانی در سه سال گذشته تغییری در نرخ ارز ایجاد نشده این در حالی است که هزینه‌های تولید افزایش یافته است.

وی افزود: معوقات صادرات دولت به بخش خصوصی به دو شکل است که بنده معتقدم دولت باید به تعهدات خود وفادار باشد که بخش عمده این تعهدات مربوط به سال ۸۹ و ۹۰ است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: بخش دوم معوقات دولت به بخش خصوصی از لحاظ حقوقی باری ندارد زیرا در آن قید شده است که دولت در صورتی که منابع لازم را داشته باشد باید یارانه‌های صادراتی را پرداخت کند که این امر تعهدی برای وی ایجاد نمی‌کند اما باید اذعان که دولت قصد و غرضی برای عدم پرداخت یارانه صادرکنندگان ندارد و منابع وی محدود است.

* ۵۰ کشور به عنوان اولویت صادراتی تعیین شدند

خسروتاج همچنین در خصوص کشورهای اولویت‌های تجارت ایران نیز گفت: براساس مطالعات انجام شده ۵۰ کشور به عنوان هدف صادراتی ایران تعیین شده است که این کشورها پتانسیل بالقوه‌ای برای واردات کالا از ایران دارند. بر همین اساس برگزرای نمایشگاهها و تبادل هیئت، ایجاد کمیسیون مشترک و ایجاد تجارت آزاد با این کشورها انجام خواهد شد که به تدریج نام آنها اعلام می‌شود.

وی افزود: برای داشتن تجارت مستمر نباید به چند کشور وابستگی صادرات داشت و باید در این خصوص تنوع‌سازی صورت گیرد زیرا محدود بودن این کشورها برای ما خطر است که نمونه آن در تجارت ترکیه با روسیه به وضوح قابل مشاهده است.

خسروتاج با اشاره به رقابت صادرکنندگان در ۶۹ گروه کالایی برای کسب عنوان نمونه و ممتاز و این که فقط ۵ درصد صادرکنندگان با جذب سرمایه گذاری خارجی و تحت لیسانس فعالیت کرده اند گفت: تراز تجاری در نیمه نخست سال ۱٫۴ میلیارد دلار مثبت شد اما هنوز با معیارهای مورد نظر فاصله دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.