ورود بورس به کانال ۷۸ هزار واحدی در آخرین روز کاری مهرماه

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (چهارشنبه) سرانجام پس از هفته ها نوسان دوباره وارد کانال ۷۸ هزار واحدی شد و با ۲۴۲ واحد رشد رقم ۷۸ هزار و ۹۱ واحد را به ثبت رساند.

آخرین روز کاری مهرماه با حجم و ارزش قابل توجه معاملات و رشد شاخص کل همراه شد.
در معاملات امروز یک میلیارد و ۱۳ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۲ هزار و ۱۲۹ میلیارد ریال در ۷۲ هزار و ۷۰ نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، جم (پتروشیمی جم)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، خودرو (ایران خودرو)، فولاد (فولاد مبارکه) و وغدیر (سرمایه گذاری غدیر) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما شپدیس (پتروشیمی پردیس) تاثیرمنفی بر جای گذاشت.
شاخص های اصلی بازار سرمایه امروز رشد کردند و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۸۵ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۶۵ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۵۲ واحد، شاخص آزاد شناور ۳۰۷ واحد، شاخص بازار اول ۱۵۵ واحد و شاخص بازار دوم ۶۰۹ واحد افزایش یافت.
حق تقدم گروه صنایع بهشهر ایران، حق تقدم معدنی و صنعتی گل گهر، فنرسازی زر، نفت سپاهان، لیزینگ رایان سایپا و فرآورده های مواد معدنی ایران از بیشترین رشد قیمت برخوردار بودند.
بیشترین کاهش قیمت نیز به حق تقدم ایران دارو، حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران، حق تقدم کشاورزی و دامپروری مگسال، حق تقدم سیمان شرق و نیروترانس تعلق گرفت.

**ادامه ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن
در معاملات امروز فرابورس، نماد اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم در بازار ابزارهای نوین مالی گشایش یافت که در پی آن هر ورقه از این اوراق با قیمت پایانی ۸۳۷ هزار و ۳۵۰ ریال دادوستد شد.
اسناد خزانه مرحله دهم که برای تسویه بخشی از بدهی های طلبکاران غیردولتی به آنها واگذار شده به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال بوده و سررسید آن مهرماه سال آینده است.
در مجموع، ارزش معاملات اسناد خزانه در معاملات امروز به بیش از ۳۸۰ میلیارد ریال رسید که سهم ۲۷ درصدی از ارزش کل معاملات فرابورس ایران را به خود اختصاص داد.
در مجموع در بازارهای اول، دوم و پایه نیز ۲۱۴ میلیون سهم به ارزش ۷۹۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.
بیشترین ارزش معامله در اختیار نماد شرکت پالایش نفت لاوان و بالاترین حجم معاملات در اختیار نماد شرکت ریل پرداز سیر قرار گرفت.
در بازار سهم فرابورس همچنین نماد شرکت های پتروشیمی مارون و آهن و فولاد ارفع بالاترین تاثیر منفی را بر آیفکس (شاخص فرابورس )گذاشتند و در مقابل نماد شرکت های هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه و پالایش نفت لاوان بالاترین تاثیر مثبت را بر این شاخص داشتند.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز همچنان شاهد افت قیمتی اوراق تسهیلات مسکن (تسه) بودیم به طوری که تسه ها در قیمت های پایانی ۸۱۷ تا ۸۵۰ هزار ریال دادوستد شدند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.