ورود شاخص کل بورس به کانال ۸۰ هزار واحدی

|
0 دیدگاه

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد حجم گرفتن بازار سهام با پیشرو شدن گروه معدنی‌ها،‌ فلزات اساسی و البته پتروشیمی‌ها بود؛ بازاری که به نظر می‌رسد خود را برای روزهای بهتری آماده می‌کند، شاخص کل بازار با رشد ۱۰۴۱ واحدی رو به رو شد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۸ آبان ماه ۹۵، با افزایش ۱۰۴۱ واحدی به رقم ۸۰ هزار و ۳۴۰ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن اما با افزایش ۱۳۳ واحدی به عدد ۱۵ هزار و ۸۴۸ واحد دست یافت؛ امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با ۱۲۴۰ واحد افزایش با رقم ۸۹ هزار و ۳۰۸ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۹۸۴ واحدی به عدد ۵۶ هزار و ۶۲۹ واحد دست یافت که شاخص بازار  دوم با ۷۵۸ واحد افزایش روی رقم ۱۷۳ هزار و ۲۵۵ واحد ایستاد؛ امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با ۱۰ واحد افزایش عدد ۸۳۹ واحد را به نمایش گذاشت.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۰۵ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر با ۹۸ واحد و فولاد مبارکه با ۹۶ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۱۷ واحد، پالایش نفت تبریز با ۱۱ واحد و گروه صنعتی بارز با ۱۰ واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی را بر محاسبه نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۲۷۷ واحد میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۲۳۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۳ هزار و ۳۴۸ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های کارخانجات صنعتی آزمایش، مجتمع معادن مس تکنار، معدنی کیمیای زنجان گستران، تولید خودروی ساپیا کاشان، کارخانجات کابل‌سازی ایران، سبحان دارو، صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان، سیمان هرمزگان، پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی خراسان از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال، کشتیرانی ج.ا.ا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، اوراق اجاره نفت پارس، سیمان مازندران، تولیدی کاشی تک سرام‌، لیزینگ ایرانیان، ملی صنایع مس ایران، خوراک دام پارس و معاملات ثانویه اوراق مرابحه گندم بازگشایی شدند.

امروز در نماد معاملاتی بیمه رازی یکصد میلیون سهم به ارزش ۱۰ میلیارد تومان از کد شخص حقیقی به کد شخصی حقوقی در راستای معاملات درون گروهی سهامدار عمده انتقال داده شد.

در نماد معاملات معدنی و صنعتی چادرملو نیز یکصد میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۹ میلیون سهم امروز به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال داده شد.

شرکت آهن و فولاد ارفع اما کمتر از ۳۶ میلیون سه به ارزش بیش از ۱۱٫۵ میلیارد تومان را به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال داد.

همچون روزهای گذشته امروز ۱۶ میلیون سهم  گسترش صنایع انرژی آذرآب به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد. ۸ میلیون سهم ایران ترانسفو نیز به ارزش ۱۲ میلیون تومان میان سهامداران عمده انتقال داده شد.

براساس این گزارش امروز بازار سهام در میان گروه‌های شاخص‌ساز بازار همچون گروه فولادی و معدنی‌ها همزمان با انتشار گزارش‌های خوش‌بینانه پس از عملکرد ۶ ماهه شاهد حضور پرتعداد معامله‌گران و بازیگران حرفه‌ای تالار شیشه‌ای و معاملات به نسبت پرحجم در این گروه‌ها بود.

در عین حال امروز گروه پتروشیمی‌ها نیز همسو با حمایت حقوقی‌های خود شاهد تعادل قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود.

این وضعیت در حالی است که قیمت‌های جهانی نفت خام نوسان چندانی نداشته و حول و حوش ۵۰ دلار در هر بشکه نوسان می‌کند.

بازار سهام در حالی به استقبال معاملات امروز رفت که نقص فنی در هسته معاملات باعث آغاز جلسه معاملاتی امروز با نیم ساعت تاخیر شد.

در عین حال در بازارهای بین‌المللی نیز حساسیت کارگزاران به نتایج نظرسنجی‌ها درخصوص انتخابات پیش روی امریکا باعث شده تا بازار همچنان با معاملات نوسانی شدید پیش رود.

امروز بازار سهام بازاری پرتحرک، پویا و به نسبت پرحجم‌تر از روزهای قبل بود که توانست فضایی شاداب را به پشتوانه گروه فلزات اساسی،‌ معدنی‌ها و پتروشیمی‌ها بر کلیت معاملات امروز حاکم کند. بازاری که به دلخوشی‌های سیاسی پیش روی خود امیدوارتر شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.