وزیر تجارت مالزی بازارهای ایران را به روی کشورش باز دید

|
0 دیدگاه

داتو سری مصطفی محمد وزیر صنعت و تجارت مالزی روز گذشته در جریان سفر به ایران با وزرای نفت، صنعت، ارتباطات و رئیس اتاق بازرگانی ایران دیدار و در راستای افزایش حجم تجارت میان این دو کشور گفت‌وگو کرد.

مهندس نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان و داتو سری مصطفی محمد وزیر صنعت و تجارت مالزی با یکدیگر دیدار کردند و در این دیدار مهم ترین راهکارهای توسعه مناسبات تجاری و صنعتی دو کشور بررسی شد.

محمدرضا نعمت زاده با بیان اینکه دربخش های فولاد، مس، روی، آلومینیوم ظرفیت های بسیارخوبی در ایران وجود دارد افزود: درزمینه لوازم خانگی ، خودرو، صنایع غذایی از جمله خشکبار ، میوه تازه، مواد اولیه ساخت و ساز مانند سیمان،  محصولات نفتی ، پتروشیمی ،  شیلات ،  گردشگری و ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز شرایط مناسبی برای توسعه همکاری ها و سرمایه گذاری مشترک وجود دارد.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت خطاب به همتای مالزیایی خود گفت: همه بازارهای ایران به روی شما باز است و ما توقع داریم وقتی کل بازارمان را در اختیار شما قرار می‌دهیم شما هم کل بازارتان را در اختیار ایران قرار دهید.

وزیر صنعت و تجارت مالزی نیز در این نشست ضمن تاکید دوباره بر علاقه مندی کشورش برای گسترش مناسبات تجاری و صنعتی با ایران افزود: سفر اخیر رییس محترم جمهوری اسلامی ایران به مالزی در شرایط بعد از برجام را به فال نیک می گیریم.

داتو سری مصطفی محمد با اشاره به اهمیت رفع موانع بانکی برای تسهیل در فعالیت تجار و سرمایه گذاران ۲ کشور تصریح کرد: سرمایه گذاری و همکاری در بخش نفت و گاز برای مالزی بسیار حایز اهمیت است و برای عقد قرارداد و توسعه همکاری ها در حال رایزنی هستیم.

همچنین محمود واعظی، وزیر ارتباطات در دیدار با وزیر تجارت مالزی اعلام کرد که هشتمین کمیسیون اقتصادی ایران و مالزی بهار سال آینده در تهران تشکیل می شود.

وی به تصمیم رئیس جمهوری برای افزایش حجم روابط با مالزی اشاره کرد و گفت: برگزاری این کمیسیون راهکار خوبی برای تحقق این هدف است.

واعظی به حضور ۲۰ شرکت مالزیایی در این سفر اشاره کرد و گفت: حضور این شرکت ها نشان دهنده عزم مالزی برای گسترش همکاری هاست.

واعظی به انجام مذاکره های دیگر با هیات اقتصادی مالزیای اشاره کرد و ادامه داد: نمایندگان بانک های مرکزی دو کشور نیز در این سفر برای بررسی راه های گسترش همکاری های دوجانبه با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

به گفته وی، مذاکره برای صادرات محصول های پتروشیمی ایران به مالزی بین مقام های مسئول دو کشور انجام شده و قرار است محصول پتروشیمی ایران وارد بازارهای مالزی شود.

این گزارش حاکی است، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در همایش تجاری ایران و مالزی که با حضور «داتو سِری مصطفی محمد» وزیر تجارت بین المللی و صنعت مالزی برگزار شد همکاری شعبه بانک های تجاری ایران و مالزی و توسعه روابط کارگزاری را زیربنای تحرک در روابط اقتصادی دانست و گفت: با وجود همسویی ها و ظرفیت های فراوان اقتصادی و تجاری دو کشور، متاسفانه سطح روابط به هیچ روی قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: سفر وزیر تجارت و صنعت مالزی به همراه هیات بخش خصوصی این کشور نقطه عطفی در روابط دوجانبه دو کشور دوست ایران و مالزی به حساب می آید که می تواند فصل نوینی را در توسعه روابط دوجانبه بویژه در مناسبات اقتصادی و تجاری گشوده و سطح تعاملات متقابل را به سطح مطلوب ارتقا بخشد.

به گفته وی، برای نمونه سرمایه گذاری مشترک در ایران در صنعت غذای حلال، می تواند نیازهای بازار مالزی، ایران و کشورهای اطراف را تامین کند. همچنین سرمایه گذاری مشترک در مالزی در زمینه تولید نهایی محصولات پتروشیمی با تامین مواد اولیه از ایران، فرصت حضور در بازار بزرگ آ.سه.آن را فراهم می کند.

وی گفت: هدفگذاری دو برابر شدن روابط تجاری دو کشور در کوتاه مدت و بلندمدت، در دسترس و قابل تحقق است. ایران در بخش هایی مانند دارو، پتروشیمی، انواع کودهای شیمیایی، آهن، فولاد و مس با ارزش تقریبی ۳۰ میلیارد دلار جزو چند کشور اول تولیدکننده در جهان است. مالزی نیز می تواند بخشی از نیاز بازار ایران بویژه در زمینه تجهیزات الکترونیکی و برخی ماشین آلات را تامین کند.

شافعی گفت: فرصت برای حضور و سرمایه گذاری شرکت های مالزیایی در بخش های مختلف انرژی، صنعت حمل و نقل، تولید غذای حلال، فناوری اطلاعات و ارتباطات تجهیزات ساختمانی و گردشگری طبیعت (اکوتوریسم) وجود دارد اما همکاری شعبه بانک های تجاری دو طرف و توسعه روابط کارگزاری بانک ها، زیربنای تحرک در روابط اقتصادی است. پس در نخستین گام باید تحرکی نوین در روابط بانکی دو کشور ایجاد شود؛ زیرا تقویت همکاری های بانکی، تسهیل کننده سرمایه گذاری های مشترک و روابط اقتصادی در بخش های عمومی و خصوصی است.

وزیر تجارت بین المللی و صنعت مالزی از عزم دو کشور برای امضای موافقتنامه تجارت توجیهی و همچنین بازگرداندن سطح روابط به دوران پیش از تحریم ها خبر داد.

وی ادامه داد: موافقت شده است کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی سال آینده در تهران برگزار شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.